ABC pielęgnacji cery 60-latki

ABC pielęgnacji cery 60-latki
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wraz z wiekiem zmienia się stan naszej cery, zaczynają pojawiać się zmarszczki, a skóra staje się wiotka. Dlatego też należy położyć szczególny nacisk na prawidłową pielęgnację twarzy po 60. roku życia.

Od czego zależy stan cery?

Na wstępie warto zaznaczyć, że stan Twojej cery w dużej mierze zależy od Ciebie. Choć istotne są również uwarunkowania genetyczne oraz naturalny wpływ czasu, progres w dziedzinie kosmetologii oraz medycyny estetycznej sprawia, że możliwe jest realne zniwelowanie skutków postępujących procesów starzenia się skóry. Im wcześniej zaczniemy nad tym pracować, tym lepiej. Specjaliści zalecają, aby myśleć o tym już w wieku 40, a nawet 30 lat. Jeśli jednak wtedy nie zadbaliśmy o stan cery, wciąż możemy wiele poprawić. Warto wiedzieć, jak zapobiegać nasilaniu się procesów starzenia.

Nasilenie się procesów starzeniowych

Choć starzenie się skóry postępuje zwłaszcza po 60. roku życia, pierwsze objawy dostrzec możemy już od 25. roku życia. Właśnie wtedy zmniejsza się aktywność naszych gruczołów potowych i łojowych. To zaś sprzyja nadmiernemu wysuszaniu się skóry. Wraz z kolejnymi latami spada wydolność naszego układu krążenia, co przyczynia się do obniżenia poziomu nawilżenia, odżywienia oraz dotlenienia skóry. Zależnie od typu cery możemy zaobserwować różne objawy starzenia się skóry, choć najczęściej będziemy dostrzegać zmarszczki, przebarwienia posłoneczne oraz zmniejszenie elastyczności skóry. W wielu przypadkach zwiększa się również skłonność do obrzęków oraz sińców pod oczami. Jak więc należy skutecznie pielęgnować skórę dojrzałą?

Jak pielęgnować twarz po 60. roku życia?

Prawidłowa pielęgnacja naszej skóry uwzględnia stosowanie się do zasad obowiązujących już w przypadku nieco młodszych kobiet. Istotne jest jednak wzmocnienie stosowanych kosmetyków. Warto pamiętać o:

  • kremach liftingujących i modelujących kontur twarzy. Zaleca się stosowanie kosmetyków bogatych w koenzym Q10, witaminę A oraz wyciąg z żeń-szenia;
  • kremach złuszczających naskórek. Tu również warto wybierać produkty bogate w retinol, czyli witaminę A. Można łączyć je z kremami odpowiedzialnymi za regenerację, co wzmocni regenerację skóry;
  • skoncentrowanych preparatach witaminowych oraz dotleniających skórę. Kilkutygodniowa kuracja retinolem bądź witamina C może przynieść wspaniałe efekty. Serum regenerujące warto nałożyć na twarz przed snem;
  • peelingach – ich głównym zadaniem jest odblokowanie porów. W efekcie skóra lepiej wchłonie kremy oraz inne stosowane przez nas preparaty kosmetyczne;
  • natłuszczaniu skóry – wraz ze starzeniem się skóry jest ona bardziej narażona na zgubny wpływ środowiska zewnętrznego. Warto przy tym uwzględniać ochronę skóry zarówno przed mocnym słońcem, jak i przed silnym wiatrem oraz mrozem. Należy stosować naturalne oleje np. kokosowy.

Eksperci podkreślają, że zbawienna dla skóry może być aktywność fizyczna. Nie powinniśmy unikać pobudzających krążenie ćwiczeń oraz zdrowego odżywiania się.

Jakie kosmetyki powinna stosować 60-latka?

Jak wspomniano wcześniej, jest kilka typów kosmetyków, które powinniśmy wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji. Oprócz wspomnianego koenzymu Q10 oraz retinolu warto wymienić:

  • kwas hialuronowy – uelastycznia, nawilża i nadaje skórze sprężystości,
  • flawonoidy – odpowiadają za zatrzymanie w skórze kolagenu oraz elastyny,
  • peptydy – wytwarzają kolagen,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • olejki roślinne – oprócz wspomnianego olejku kokosowego możemy sięgnąć po lniany, czy też arganowy. W efekcie skóra będzie lepiej nawilżona i odżywiona.
  • witaminy – oprócz A oraz C warto zadbać o dostarczanie organizmowi witaminy E.

Zabiegi dla skóry dojrzałej

Skóra dojrzała, jaką mają 60-latki, wymaga odpowiedniej kuracji. Możemy skorzystać z wielu nieinwazyjnych zabiegów opierających się m.in. na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego. Efekt takiego działania będzie dostrzegalny nawet do dwóch lat, w których trakcie cieszyć się będziemy jędrną cerą.

Przeczytaj też: ABC PIELĘGNACJI CERY 50-LATKI

Zdjęcie główne: mimagephotos/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rękawice nitrylowe – jakie mają zalety?
Rękawice nitrylowe – jakie mają zalety?
Rękawice nitrylowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów rękawic ochronnych używanych w różnych dziedzinach. Są to rękawice wykonane z gumy syntetycznej, która jest odporna na rozpuszczalniki, oleje i inne substancje chemiczne. Dzięki temu rękawice nitrylowe są idealne do pracy w laboratoriach, w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, a także do użytku domowego.
Ostatnie wpisy