Aloes na włosy i skórę – jak działa i jak zrobić z nim domowe kosmetyki?

Aloes na włosy i skórę – jak działa i jak zrobić z nim domowe kosmetyki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aloes ma rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Jak go stosować, by cieszyć się pięknymi włosami i idealną skórą? To proste!

Właściwości aloesu są znane od setek lat. Roślina ta od wieków stosowana była w medycynie ludowej. Panie sięgały po nią także po to, by poprawić swój wygląd. Obecnie, gdy coraz więcej pań stawia na naturalne, zdrowe kosmetyki, te z wyciągami z aloesu cieszą się szczególną popularnością. Szczególnie że wiele z nich można zrobić samodzielnie.

Aloes i jego drogocenne właściwości

Aloes jest sukulentem o charakterystycznych grubych, mięsistych liściach, na których końcach znajdują się malutkie, aczkolwiek dość ostre kolce. W liściach tych znajduje się przypominający konsystencją żel miąższ, który niemalże w całości, bo aż w 99% składa się z wody. Ma on mnóstwo cennych składników odżywczych. Zawiera witaminy A, C, E oraz z grupy B (B12, B4, B9, kwas foliowy), enzymy (w tym łagodzącą stany zapalne bradykinazę), wapń, miedź, magnez, chrom, mangan, selen, potas, cynk oraz sód. W składzie aloesu znajdziemy również posiadające właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe sterydy roślinne czy przeciwbakteryjne antrachinony.

Aloes na włosy i skórę – jak działa?

Aloes, dzięki temu, że ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, pozwala zwalczyć uporczywy łupież oraz świąd skóry głowy. Kosmetyki z dodatkiem żelu z tej rośliny zapobiegają przetłuszczaniu się włosów, stymulują ich wzrost i wzmacniają je. Dzięki aloesowi włosy są też mniej podatne na rozdwajanie się i łamanie. Panie, które mają kręcone włosy, powinny stosować żel aloesowy, by poprawić skręt swoich loków.

Aloes stosowany na skórę pozwala pozbyć się trądziku, złagodzić wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia. Skóra stanie się zauważalnie gładsza i zdrowsza. Po kosmetyki z aloesem powinny sięgać też osoby z atopowym zapaleniem skóry i alergicy. Warto też podkreślić, iż wyciąg z tej rośliny działa przeciwstarzeniowo, bowiem aloes poprawia i wzmacnia elastyczność skóry – staje się ona bardziej napięta, dzięki czemu zmarszczki są mniej widoczne. Do tego zapewnia doskonałe i długotrwałe nawilżenie.

Domowe kosmetyki z aloesem

Kosmetyki z aloesem warto robić samodzielnie. Dzięki temu będziemy mieć całkowitą pewność, co zawierają.

Osoby z cerą suchą i odwodnioną mogą zrobić sobie aloesową maseczkę. Potrzebne będą do tego:

  • 1 łyżka tłustego kremu,
  • 1 łyżeczka soku z aloesu,
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek.

Całość mieszamy do połączenia się składników. Następnie powstałą w ten sposób maseczkę nakładamy na oczyszczoną skórę i zostawiamy na około 15 minut. Zmywamy letnią wodą lub wywarem z szałwii. Maseczkę warto robić 2–3 razy w tygodniu. Po kilku zabiegach skóra będzie zauważalnie bardziej nawilżona i odżywiona.

W przypadku włosów kilka kropel żelu aloesowego lub soku można dodać do szamponu i umyć nim włosy. Regularne stosowanie sprawi, że będą zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące.

Aloes pomaga w walce z łupieżem. Tu sprawdzi się wcierka zrobiona z kilku łyżek aloesu wymieszanych z kilkoma łyżkami 20-procentowego spirytusu. Całość mieszamy i wcieramy w skórę głowy co kilka dni. Po 3 miesiącach łupież powinien zniknąć.

Zdjęcie główne: pisauikan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie badania wzroku wykonuje okulista?
Jakie badania wzroku wykonuje okulista?
Badania wzroku to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które wykonuje okulista w celu oceny stanu zdrowia oczu pacjenta. Przeprowadzenie szczegółowych badań wzroku jest kluczowe w wykrywaniu i leczeniu chorób oczu oraz w zapobieganiu ich rozwojowi. W czasie wizyty u okulisty, pacjent może przejść przez kilka różnych rodzajów badań wzroku, w zależności od stanu jego zdrowia i objawów, które zgłosił.
Ostatnie wpisy