Białe plamki na paznokciach – czy to powód do niepokoju?

Białe plamki na paznokciach – czy to powód do niepokoju?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Białe plamki na paznokciach to przypadłość, która pojawia się dosyć często. Dotyka ludzi w każdym wieku, od starszych po dzieci. Zazwyczaj nie oznacza to nic poważnego, jest to jedynie sygnał od organizmu. Takie przebarwienia na płytce paznokcia mogą świadczyć o niedoborach witamin i minerałów, ale również chorobach paznokcia, czy mikrourazach. Jak radzić sobie z białymi plamkami na paznokciach? 

Białe plamki na paznokciach – czym są?

Plamki i przebarwienia, które pojawiają się na paznokciach, mogą wskazywać na wiele schorzeń, od tych błahych po poważne. Białe, nieregularne plamki, które powstają na płytce paznokcia występują pojedynczo oraz w większej grupie. Zdarzają się stosunkowo często. Leukonychia – tak właśnie fachowo nazywa się biała plama na paznokciu. Niegdyś uważano, że powstaje ona w wyniku niskiego poziomu wapnia w organizmie, jednak przyczyn jest zdecydowanie więcej.

Skąd biorą się białe plamki na paznokciach?

Białe plamki faktycznie mogą powstawać w wyniku braku witamin i minerałów. Jednak nie jest to najczęstsza przyczyna. Co więcej, na ich powstawanie nie ma wpływu jedynie niedobór wapnia, a także cynku, potasu, białka i magnezu.

Leukonychia może być objawem zatrucia metalami ciężkimi, a nawet skutkiem ubocznym chemioterapii.

Wyróżnić można trzy rodzaje leukonychii: prawdziwą, pozorną i pseudoleukonychię. 

Różnią się one mechanizmem powstawania oraz bezpośrednim czynnikiem, który ma wpływ na ich pojawienie się. 

Często schorzenie to ma podłoże genetyczne i raczej nie świadczy o poważnych problemach zdrowotnych. 

Jak pozbyć się przebarwień na paznokciach?

W przypadku leukonychii nie stosuje się leczenia objawowego, należy natomiast wyeliminować czynniki, które ją wywołują. Nie ma na to niestety złotego środka. Należy poznać przyczynę występowania białych plamek i wówczas rozpocząć leczenie.

Analogicznie, jeśli za białe przebarwienia odpowiada niedobór witamin i minerałów, niezbędne jest uwzględnienie w swojej diecie składników bogatych akurat w te związki. Dodatkowo wspomóc można się suplementacją.

Gdy leukonychia wywołana jest przez grzybicę, należy sięgnąć po środki przeciwgrzybiczne.

W przypadku innych schorzeń warto najpierw je wyleczyć. Z pewnością wpłynie to również na kondycję paznokci, a białe plamki powinny zniknąć.

Leczenie białych plamek na paznokciach to proces wymagający cierpliwości. Jeśli razi nas wygląd paznokcia, można zakryć je lakierem do paznokci. W przypadku grzybicy warto tę ewentualność skonsultować z podologiem.

Białe przebarwienia u dzieci

Białe plamki na dziecięcych paznokciach nie są rzadkością. Warto je jednak uważnie obserwować i jeśli pojawiają się często, należy skorzystać z porady lekarza. W przypadku dzieci paznokcie często ulegają mikrourazom, które nie są widoczne gołym okiem, a do tego dzieci wkładają ręce do ust i obgryzają skórki lub paznokcie.

Ryzyko wystąpienia leukonychii można zminimalizować, wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

Właściwe nawilżenie oraz zabezpieczenie płytki paznokcia to świetna profilaktyka. Warto też zwrócić uwagę, czy podczas zabiegów kosmetycznych nie dochodzi do mikrourazów. Dodatkowo obciążanie płytki tipsami może wpłynąć na powstawania białych plamek. Zalecane jest noszenie krótkich paznokci. 

Dieta a plamki na paznokciach

Tak jak we wszystkich przypadkach, to właśnie dieta odgrywa kluczowe znaczenie przy kondycji włosów, cery, kości oraz paznokci. Dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, minerały i witaminy zapobiega powstawaniu przebarwień na płytce paznokcia. Warto uzupełnić ją odpowiednią suplementacją. 

Przeciwdziałanie powstawaniu białych plamek na paznokciach

Białe plamki na powierzchni paznokcia to nie powód do paniki, jednak warto poznać przyczynę ich powstawania. Jeśli pojawiają się zbyt często, należy skorzystać z porady specjalisty.

Przeczytaj też: JELITA TO NASZ DRUGI MÓZG. CZY WIESZ, JAK O NIE DBAĆ?

Zdjęcie główne: Nadya So/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co jeść i pić w trakcie miesiączki, by złagodzić dolegliwości z nią związane?
Co jeść i pić w trakcie miesiączki, by złagodzić dolegliwości z nią związane?
Co miesiąc zmagasz się z dolegliwymi skurczami? Miesiączka oznacza kilkudniowy ból? Wcale nie musi tak być. Walcz z tym! Sprawdź, co najlepiej jeść i pić, by czuć się lepiej.
Ostatnie wpisy