Czy są leki, na które nie dostaniesz recepty online?

Czy są leki, na które nie dostaniesz recepty online?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przy wystawianiu e-recepty stacjonarnie, w gabinecie lekarskim, nie ma wątpliwości o tym, że lekarz wystawi ją na dowolny lek, który w danej okoliczności jest potrzebny. Istnieją wyjątki, w których specjalista może odmówić wystawienia recepty. Czy tak samo to wygląda w przypadku wystawiania e-recepty na odległość?

Co to jest e-recepta i jak ją zrealizować?

E-recepta jest odpowiednikiem tradycyjnej papierowej recepty, którą skutecznie zastępuje w Polsce już od kilku lat. Recepta w formie elektronicznej zawiera bardzo klarowne informacje, które są potrzebne zarówno lekarzowi, pacjentowi, jak i farmaceucie przy wydawaniu leku. Ponieważ wszystko jest napisane drukiem, nie ma obawy, że pracownik apteki nie będzie mógł odczytać nazwy przepisanego lekarstwa. Z kolei pacjent nie będzie miał większych trudności z odebraniem medykamentu, ponieważ jedyne informacje, jakie musi podać, to czterocyfrowy kod dostępu znajdujący się w górnej części e-recepty, oraz swój numer PESEL. Zdecydowanie przyspiesza to cały proces.

Recepta online może być zrealizowana bez wychodzenia z domu. Istnieje możliwość telefonicznych konsultacji z lekarzem oraz za pośrednictwem wideo czatu. Inną możliwością jest zarejestrowanie się i wypełnienie formularza na stronie https://receptomat.pl/. Kwestionariusz zastępuje wywiad medyczny w przychodni, więc podane w nim pytania nie powinny nikogo zaskoczyć. Mają one zadecydować o tym, czy lekarz może przepisać dany lek na receptę, lub czy wskazane objawy tego wymagają. E-recepta już od 2020 roku prawnie zastąpiła swoją ręcznie wypisywaną wersję, dlatego wszystkie dostępne na receptę leki można na nią bezproblemowo przepisać.

E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece w każdym polskim mieście. W przypadku recepty długoterminowej, o ile nie kupujemy wszystkich opakowań leku jednorazowo, musi być zrealizowana za każdym razem w tej samej aptece. Tam indywidualnie ustanawia się z farmaceutą, kiedy ewentualnie może zamówić następną dawkę przepisanego leku. W aptece można nie dostać leku, tylko jeżeli nie jest on akurat w niej dostępny, na e-recepcie pojawił się błąd lub apteka wyjątkowo nie ma podłączenia do internetu.

Na jakie leki nie można dostać e-recepty?

Lekarz może odmówić wypisania recepty, jeżeli wystąpią jakiekolwiek zdrowotne przeciwwskazania u pacjenta. Specjalista ma również prawo do odmowy wystawienia e-recepty, powołując się na klauzulę sumienia i najczęściej dotyczy to leków antykoncepcyjnych. Do takiej sytuacji nie dojdzie, ubiegając się o e-receptę na https://receptomat.pl/. Jeżeli doszłoby do odmowy, może to wynikać wyłącznie z braku zasadności do stosowania konkretnych leków lub pojawienia się wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych u pacjenta.

Nie można dostać jednej e-recepty na kilka leków. Jeżeli lekarz przepisze więcej niż jedno lekarstwo, zrobi to w tak zwanej recepcie zbiorczej, na której może znaleźć się maksymalnie pięć różnych środków leczących. Poza tymi ograniczeniami wszystkie leki, które wymagają recepty, można otrzymać za pośrednictwem e-recepty online.

Fot.: Roberto Sorin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wykorzystaj Moc Kolorów: Jak Tworzyć Stylizacje Pełne Wyrazu
Wykorzystaj Moc Kolorów: Jak Tworzyć Stylizacje Pełne Wyrazu
Odkryj, jak kolory mogą odmienić każdą stylizację i pozwalają wyrazić osobowość. Dowiedz się, jak łączyć barwy, aby tworzyć niepowtarzalne i pełne charakteru zestawienia.
Ostatnie wpisy