Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zaskórniki na twarzy są dość powszechnym problemem. Te otwarte, czyli wągry, powstają w wyniku nadmiernej produkcji łoju. Sebum zalega w porach, a utleniający się czop łojowy nabiera ciemnego koloru. Dlaczego jeszcze pojawiają się zaskórniki otwarte oraz jak z nimi walczyć? Podpowiadamy.
Jak rozpoznać zaskórniki otwarte? Po ich kolorze! To czarne albo ciemnobrązowe kropki, które najczęściej pojawiają się w na nosie i brodzie. Wągry, bo tak potocznie się je nazywa, powstają w wyniku utleniania się sebum zalegającego w ujściach mieszków włosowych i nadkażenia przez bakterie Propionibacterium acnes.
Innym rodzajem zaskórników na twarzy są te zamknięte, które przybierają postać białych podskórnych krostek. Często towarzyszy im zaczerwienienie i ból oraz mogą przerodzić się w stan zapalny. Mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale także na innych częściach ciała – plecach, dekolcie czy pachwinach. Warto pamiętać, że zaskórniki na twarzy powstają praktycznie w każdym wieku – zarówno u młodych, jak i u starszych osób.
Dlaczego powstają zaskórniki otwarte? Przyczyn pojawiania się niedoskonałości na twarzy może być wiele. Najczęściej są one bezpośrednio związane z typem cery. U osób ze skórą mieszaną i tłustą można zaobserwować je o wiele częściej niż w przypadku cery normalnej czy suchej. Wszystko dzieje się przez zmniejszoną objętość płaszcza hydrolipidowego cery.
Bezpośrednio na powstawanie zaskórników wpływa nadmierne rogowacenie martwych komórek naskórka, które blokują ujście gruczołów łojowych. Podobnie jest w przypadku zbyt dużej ilości produkowanego sebum. Należy też pamiętać o zaburzeniach procesu złuszczania naskórka. Poza wymienionymi można również wymienić pomijanie peelingu, małą ilość snu czy niewłaściwą dietę.
Aby skutecznie zwalczyć zaskórniki otwarte, warto przyłożyć się do dokładnego mycia twarzy każdego dnia. Polecane są metody wieczornego dwuetapowego oczyszczania. Zacznijmy od oleju albo masełka, a następnie dokładnie umyjmy twarz ponownie, tym razem żelem, pianką bądź emulsją. Warto także zastosować odpowiedni krem – więcej o stosowaniu można znaleźć pod ceramidy krem do twarzy.
Równie ważny jest peeling oczyszczający. Jeśli całkowicie odstawimy regularne złuszczenie martwego naskórka, to wkrótce może się okazać, że pory się rozszerzają, a na twarzy pojawią się wągry. Warto wykonywać go przynajmniej raz w tygodniu, stosując do tego peeling kwasowy albo enzymatyczny, aby usunąć wierzchnią warstwę i dać skórze możliwość swobodnej wymiany tlenowej do wewnątrz i na zewnątrz.
Jak pozbyć się zaskórników otwartych na nosie? To pytanie z pewnością często zadają sobie osoby, które zmagają się z kropkami właśnie w tym miejscu. W internecie można znaleźć przydatną garść porad dotyczących skutecznej walki z wągrami i wypryskami. Niestety dość często polecanym sposobem, w szczególności na forach internetowych, jest usuwanie zaskórników otwartych poprzez ich wyciskanie.
Nie jest to jednak dobry sposób. Obecność zaskórników otwartych na nosie bywa uciążliwa i wyciśnięcie ich może wydawać się najszybszym rozwiązaniem. Niestety, proces ten może nieść za sobą przykre konsekwencje. Wyciskając niedoskonałości, uszkadzamy skórę, co prowadzi do powstania niewielkiej rany, która może pozostawić po sobie bliznę.
Grafika: www.freepik.com