Naturalnie kręcone włosy budzą zachwyt i przyciągają wzrok otoczenia. Jednak, aby kosmyki zachowały mocny skręt, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak czesać fale i loki?
Włosy falowane i kręcone są wysokoporowate (ich łuski są mocno rozchylone), w związku z czym mają skłonność do przesuszania się, bywają łamliwe i niesforne, trudne do ułożenia. Przy właściwej, świadomej pielęgnacji możemy zapobiec tym problemom i cieszyć się mocnymi, błyszczącymi lokami o pięknie podkreślonym skręcie. Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji „fal i sprężynek”? Należy stosować szampony i odżywki dedykowane do mycia włosów kręconych. Wystrzegajmy się kosmetyków, które zawierają w swoim składzie silne detergenty anionowe (SLS, SLES), gdyż mogą dodatkowo wysuszać pasma. Warto 1–2 razy w tygodniu nakładać na włosy maski odżywcze i nawilżające.
Częste prostowanie i rozjaśnianie również nie sprzyja zdrowiu kosmyków – unikajmy tych zabiegów, jeśli chcemy, by włosy kręcone były w dobrej kondycji. Jeżeli używamy suszarki, zawsze wybierajmy zimny strumień powietrza i stosujmy spray termoochronny, który zapobiega niszczeniu pasm. Warto zainwestować w suszarkę z funkcją jonizacji, która, dzięki obecności jonów ujemnych, neutralizuje kationy dodatnie, co zapobiega elektryzowaniu się włosów.
Jeśli mamy czas, pozwólmy fryzurze wyschnąć w naturalny sposób. Natomiast jeżeli chcemy uzyskać mocniejszy skręt, możemy delikatnie ugniatać dłońmi mokre włosy po umyciu przez kilka minut, zanim zaczniemy je rozczesywać (szerzej omówimy tę czynność w dalszej części artykułu).
Zbawienny wpływ na kręcone kosmyki ma również regularne olejowanie – dzięki tym zabiegom włosy są gładsze, nie puszą się tak intensywnie, a ich naturalny skręt jest zdefiniowany. To nie koniec zalet tej metody pielęgnacji. Olejki pozostawiają na pasmach ochronną powłokę, co zwiększa ich odporność na zniszczenia. Jakie olejki powinny stosować właścicielki włosów skłonnych do kręcenia? Specjaliści rekomendują:
Jak często olejować włosy kręcone? Przy tego rodzaju wysokoporowatych pasmach optymalne będą 2 zabiegi w tygodniu (przed lub po myciu głowy). Warto podkreślić, że zbyt częste olejowanie może spowodować problemy z domyciem włosów. Jeśli chcemy pobudzić porost kosmyków, nawilżyć je i domknąć łuski, warto wdrożyć do urodowej rutyny wcierki octowe i płukanki lniane – przeprowadzając masaż głowy przy okazji ich aplikacji.
Włosy kręcone należy zawsze czesać na mokro. Warto używać dobrej jakości szczotki np. z włosia dzika, która pozwoli nam w delikatny sposób okiełznać loki. Dobrą alternatywą jest też bardzo popularny w ostatnich latach Tangle Teezer – gadżet do rozczesywania kosmyków uwielbiany przez włosomaniaczki i nie tylko.
Dlaczego nie powinno się czesać włosów kręconych na sucho? Ponieważ są wtedy bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i nie wydobędziemy z nich pięknego skrętu (będą bardzo napuszone). Aby zabezpieczyć końcówki przed rozdwajaniem się, warto kilka razy dziennie wmasowywać w nie serum.
Jeśli chodzi o stylizację włosów kręconych, możemy, jeszcze gdy są mokre, pokryć pasma żelem – “wgniatając” produkt w kosmyki. Do dyscyplinowania loków i utrwalenia fryzury świetnie sprawdzi się też pianka – zaaplikowana na wilgotne włosy i połączona ze wspomnianą metodą ugniatania, doskonale podkreśli zarys loków i fal. Jeśli chcemy, by włosy pięknie kręciły się już od nasady – zwróćmy uwagę, aby zawsze ugniatać kosmyki, stojąc z głową skierowaną w dół.
Podsumowując, włosy kręcone wymagają szczególnej pielęgnacji – jeśli poświęcimy codziennie nieco czasu na dbanie o pasma, odwdzięczą się pięknym skrętem i zdrowym połyskiem.
Przeczytaj też: W JAKI SPOSÓB POWINNO DBAĆ SIĘ O CIENKIE WŁOSY?
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images