Co warto wiedzieć przed zrobieniem tatuażu?

Co warto wiedzieć przed zrobieniem tatuażu?

Artykuł sponsorowany

Tatuaż to decyzja praktycznie na całe życie. Owszem, można go usunąć ze skóry, jednak jest to proces długotrwały, bardzo drogi i bolesny, a do tego nie zawsze skuteczny. Tatuowanie jest zabiegiem inwazyjnym i dość poważnym, przy którym higiena jest niezwykle istotna. Odpowiednia pielęgnacja skóry przed i po tatuażu ma z kolei ogromne znaczenie dla tego, jak będzie on finalnie wyglądał. Sprawdź, co wiedzieć i jak przygotować się do pierwszego tatuażu.  

Jak powinna wyglądać higiena w studiu tatuażu?  

Kiedy wybierasz studio tatuażu, w którym chcesz się tatuować, weź pod uwagę przede wszystkim to, jak przestrzegane są tam wytyczne, dotyczące higieny. Zdarza się tak, że artysta, którego prace wpadną Ci w oko, pracuje w niedopuszczalnych warunkach. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnuj z jego usług i poszukaj kogoś, kto pracuje w podobnym stylu. W czasie odwiedzin w salonie możesz zapytać tatuatorów, jak przygotowują swoje stanowiska lub dyskretnie spojrzeć, jak pracują na innych klientach. Wszystkie meble i powierzchnie na stanowisku do dziarania, takie jak fotel i stolik, na którym ułożone są tusze oraz maszynka powinny być pokryte warstwą folii stretch. Kartridże do maszynki powinny być jednorazowe i wymieniane po każdym kliencie. Również igły, kóre można znaleźć na stronie https://elcartel.pl/ powinny być bezwzględnie jendorazowego użytku. Jeśli widzisz w wybranym studiu inne, niższe standardy higieny pracy – uciekaj! 

Podczas przygotowywania swojego miejsca do pracy, artysta powinien mieć na sobie jednorazowe rękawiczki lateksowe lub nitrylowe, a podczas samego procesu tatuowania konieczne są sterylne rękawice, używane głównie do procedur medycznych. 

Czy to naprawdę tak boli?  

W kwestii tego, czy tatuowanie jest bolesnym, czy całkiem przyjemnym doświadczeniem, zdania są mocno podzielone. Każdy organizm reaguje inaczej, każdy człowiek ma też inny próg bólu – jeden może odczuwać delikatne kłucie, podczas gdy inny będzie zaciskać zęby i powstrzymywać łzy. Nie ma sposobu na to, by sprawdzić z wyprzedzeniem, do której z tych grup należysz. Musisz przygotować się na każdą ewentualność.   

Intensywność bólu zależy między innymi od części ciała, na jakiej ma znajdować się wybrany wzór. Najbardziej wrażliwe, a co za tym idzie bolesne, są miejsca styku kości ze skórą, czyli na przykład kolana, łokcie, żebra, obojczyki czy łopatki. Zdecydowanie mniej będzie bolało tatuowanie fragmentów ciała z większą ilością tkanki tłuszczowej, czyli ud, łydek, pośladków czy ramion.

Na ból w trakcie tatuowania wpływa też technika wykonywania tatuażu i sam wzór. Duża dziara wypełniona maszynką z dużą ilością cieniowania wiąże się niestety z wyższym poziomem bólu, niż niewielki lineart. Cieniowanie jest bardziej bolesne z uwagi na typ igły, jaką wykorzystuje się do tego procesu. Igły RS to często połączone w szeregu ostrza, które równocześnie naruszają skórę. Igły RL do tworzenia obrysów są pojedyncze i bardziej łagodne dla skóry. Najmniej bolesne według wielu osób jest tatuowanie metodą handpoke, czyli wykonywanie tatuażu za pomocą pojedynczych nakłuć ręcznych. 

Jak przygotować skórę do tatuażu i jak pielęgnować go w czasie gojenia?  

Takich informacji powinien udzielić Ci Twój tatuator, jednak często w emocjach takie rzeczy wypadają z głowy. Pamiętaj więc, żeby skutecznie nawilżać skórę co najmniej na tydzień przed tatuażem. Na miejscu do zabiegu przygotuje Cię tatuator – miejsce dziarania powinno być umyte i zdezynfekowane, dokładnie osuszone i pozbawione nadmiaru owłosienia. 

Po wykonaniu tatuażu, w czasie jego gojenia, które trwa zazwyczaj kilka tygodni, musisz bardzo dbać i uważać na świeżą dziarkę. Po zakończonej sesji w wielu salonach klienci otrzymują “instrukcję obsługi” tatuażu, ale warto cały czas przypominać sobie o tym, jak powinna wyglądać pielęgnacja gojącego się miejsca. Najważniejsze jest nawilżanie skóry, natłuszczanie jej, by pozostawała jak najbardziej elastyczna oraz ochrona przed słońcem. Nowego tatuażu nie wolno opalać, unikaj także pływania w zbiornikach wodnych, nie tylko ze względu na bakterie, lecz także z myślą o tym, że długi kontakt skóry z wodą może sprawić, że tusz gorzej się przyjmie. Oczyszczaj tatuaż delikatnym mydłem, najlepiej takim, jakie poleci Ci tatuator i uważaj, by za bardzo nie podrażniać skóry.  

Fot.: Waldemar Brandt/unsplash.com

Zostaw komentarz
Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *