ABC pielęgnacji cery 40-latki

ABC pielęgnacji cery 40-latki
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Na ogół kojarzymy czterdziestkę po prostu z wiotczejącą skórą i pojawianiem się (tak bardzo przecież niepożądanych) zmarszczek. Chcemy ich uniknąć, ale jednocześnie nie wiemy dokładnie, co dzieje się z naszym ciałem, jakie zaczęły zachodzić w nim procesy i z czego one wynikają. 

Dlatego najlepiej byłoby, gdybyś najpierw zyskała tę wiedzę, a następnie dowiedziała się, jak możesz wykorzystać ją w praktyce. Nie czekaj i sprawdź, co możesz zrobić dla zachowania młodego, zdrowego wyglądu swojej skóry.

40 lat minęło… a co na to twoja cera?

Proces starzenia się organizmu dotyczy go właściwie przez całe życie, ale nie da się ukryć, że po upływie 40 lat zaczyna zachodzić w znacznie szybszym tempie. Nawet jeśli do tego czasu dbałaś o siebie w odpowiedni sposób (co również ma duże znaczenie!), to nadeszła pora na poświęcenie swojej cerze szczególnej uwagi. Jakie zmiany z pewnością w niej zaobserwujesz?

Ulega ona stale powtarzanym procesom o charakterze regeneracyjnym. Ze względu na między innymi zmniejszenie ilości wydzielanych hormonów żeńskich – progesteronu i estrogenu – jej stan ulegnie zauważalnemu pogorszeniu. Będzie cieńsza i bardziej skłonna do przesuszania się. Możliwe jednak, że nie odczujesz tego od razu, ponieważ gdy jesteś w wieku 40 lat, zmiany te są jeszcze na początkowym etapie. W większości przypadków znaczna różnica pojawia się u osoby w wieku między 45 a 50 lat. 

Tak więc skóra zacznie stopniowo coraz bardziej tracić swój zdrowy wygląd, stanie się mniej elastyczna i nie tak napięta jak kiedyś. Zaskoczeniem nie powinny być też zmarszczki mimiczne, które pojawiły się już wcześniej, a teraz zrobią się wyraźniejsze. W wyniku opadania skóry (szczególnie w okolicach policzków) oraz zmniejszenia się jej gęstości “zyskasz” również głębokie zmarszczki: bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki.

Zmieni się też jej koloryt – nie będzie już tak zdrowy, równy czy “promienny” jak wtedy, gdy byłaś w młodszym wieku. Przebarwienia i wszelkiego rodzaju plamy skórne zaczną być widoczne zarówno na twarzy, jak i szyi czy dekolcie, dlatego podczas codziennej pielęgnacji nie ograniczaj się “odruchowo” do dbania tylko o pierwsze z tych miejsc.

Jak od teraz powinnaś dbać o swoją cerę?

Przede wszystkim unikaj nadmiernego opalania, i to nie tylko tego zamierzonego – pamiętaj, że w gorący, słoneczny dzień nawet kilkunastominutowy spacer do sklepu może okazać się dla twojej skóry wyzwaniem. Pod wpływem słońca naczynia krwionośne, zwłaszcza te umiejscowione na udach i łydkach, są bardziej narażone na pękanie.

Unikanie tak zwanego fotostarzenia jest bardzo ważne, dlatego dokładnie smaruj się kosmetykami zawierającymi ochronne filtry i pij dużo wody. Pamiętaj też, że często nie czujemy pragnienia od razu, więc możesz pić nieduże ilości tego napoju, ale za to często, by organizm nie odczuł jego braku.

Warto zaopatrzyć się dodatkowo w krem ujędrniający oraz nawilżający. Szczególnie polecany jest ten stosowany na noc po wcześniejszym starannym oczyszczeniu twarzy delikatnym płynem micelarnym. Na liście składników wymienionych kremów powinny znajdować się następujące: witamina C, kwas hialuronowy i kolagen.

Skoro była już mowa o nawilżaniu, wspomnijmy także o złuszczaniu naskórka za pomocą peelingu. Pozwoli on oczyścić skórę z pozostałych na niej martwych komórek oraz sebum, zredukuje również wydzielanie tego drugiego. Możesz zarówno zaopatrzyć się w gotowy produkt w ulubionej drogerii, jak i przygotować go samodzielnie, na przykład ze świeżych truskawek.

O stosowaniu kremów przeciwzmarszczkowych nie trzeba chyba nikomu przypominać, ale może warto wspomnieć o nieco mniej znanym sposobie na ujędrnienie i poprawienie wyglądu skóry – mowa o gimnastykowaniu twarzy, czyli facefitness. Wykonywany prawidłowo i regularnie może dać naprawdę zauważalne efekty. 

Na czym polega owo gimnastykowanie? Najprościej można je opisać jako naprzemienne napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni twarzy. Pozwolą ci zniwelować drugi podbródek, spłycić zmarszczki czy unieść opadającą w okolicy policzków skórę. Ze względu na to, że przy pewnych ćwiczeniach konieczne będzie dotykanie określonych części twarzy palcami, powinny one zostać wcześniej dokładnie umyte, aby nie przenosiły zanieczyszczeń, powodując powstawanie wyprysków.

Przyjrzyj się także swojej dotychczasowej diecie i jeśli okaże się to konieczne, wprowadź do niej odpowiednie zmiany. Oprócz dość oczywistego spożywania owoców i warzyw warto, abyś wzbogaciła swoje posiłki o produkty sojowe i pełnoziarniste, takie jak otręby czy kasza. Upewnij się też, że dostarczasz swojemu organizmowi właściwą ilość witaminy C – pobudza ona wytwarzanie kolagenu odpowiadającego za utrzymanie zdrowego, młodego wyglądu skóry. Witamina E z kolei usprawni proces regenerowania się komórek oraz uchroni cię przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego.

Przeczytaj też: ABC PIELĘGNACJI CERY 30-LATKI

Zdjęcie główne: fizkes/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Po czym poznać, czy dany pieprzyk może być niebezpieczny dla naszego zdrowia?
Po czym poznać, czy dany pieprzyk może być niebezpieczny dla naszego zdrowia?
Wejdź i sprawdź, na które pieprzyki i znamiona powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Świadomość oraz regularne kontrole u dermatologa mogą uratować Cię przed chorobą!
Ostatnie wpisy
Wiosenna pielęgnacja i makijaż
Wiosenna pielęgnacja i makijaż