Jak wraz z wiekiem zmienia się skóra?

Jak wraz z wiekiem zmienia się skóra?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sprężysta, gładka, pełna blasku skóra to oznaka atrakcyjności. Jednak proces starzenia się jest nieunikniony. Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki i zachodzą negatywne zmiany w strukturze skóry?

Jak starzeje się skóra? Oznaki starzenia skóry a wiek

Na czym polega i jak wygląda proces starzenia się skóry? Na początku warto przypomnieć, że organ ten składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Z upływem lat, wewnątrz każdej z tych warstw zachodzą nieuchronne zmiany, które są widoczne dla nas gołym okiem. Starzenie jest biologicznie zaprogramowanym procesem, który polega na spadku metabolicznej aktywności komórek, ma związek z coraz niższymi zdolnościami regeneracyjnymi skóry i zwiększającą się podatnością na stres tlenowy (inaczej oksydacyjny). Promieniowanie UV, używki, smog, uboga dieta, zmiany hormonalne, bogata mimika twarzy czy niewłaściwa pielęgnacja, to tylko kilka z wielu czynników, które mogą przyspieszać proces starzenia. Jakie zmiany w wyglądzie twarzy możemy zaobserwować w poszczególnych dekadach życia kobiety?

Skóra 20+

Zdaniem ekspertów, pierwsze drobne zmarszczki pojawiają się około 25. roku życia. Ma to związek z zapoczątkowaniem procesu utraty kolagenu, który jest głównym budulcem skóry – odpowiada za jej jędrność i gęstość. Mimo to wciąż wyglądamy witalnie i młodo, a skóra bardzo szybko się regeneruje i nawet gdy zarwiemy noc, nie odbije się to mocno na naszym wyglądzie. 

Skóra 30+

Między 30. a 40. rokiem życia zauważalny jest wyraźny spadek nawilżenia skóry – często jest ona bardzo sucha, utrwalają się też zmarszczki, które coraz trudniej zatuszować make-upem. Postępujący proces utraty kolagenu i elastyny sprawia, że obserwujemy spadek napięcia skóry. Po nieprzespanej nocy pojawiają się cienie i opuchlizna pod oczami – niestety zdolności samoregeneracyjne skóry nie są tak wysokie, jak w poprzedniej dekadzie życia, dlatego w tym wieku warto pamiętać o odpowiedniej higienie snu.

Skóra 40+

Po 40. roku życia nie tylko utrwalają się zmarszczki mimiczne, ale też zaczynają opadać skóra. Wiele kobiet obserwuje na swojej twarzy pojawienie się tzw. chomików (opadających policzków). Owal twarzy nie jest już tak wyraźny, skóra staje się wyraźnie cieńsza, traci gęstość. Część dojrzałych pań zmaga się też z nadmiernym rogowaceniem naskórka.

Skóra 50+

Nie jest to łatwy czas w życiu kobiety. Zmiany hormonalne związane z okresem menopauzalnym niekorzystnie odbijają się na skórze, proces starzenia nabiera tempa. Niskie stężenie estrogenu przyczynia się do zahamowania produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego. Zaczynają opadać powieki, brwi, a nawet czubek nosa. Poza istniejącymi zmarszczkami na twarzy pojawiają się głębokie bruzdy i linie (tzw. zmarszczki marionetkowe). Widoczne są też oznaki odwodnienia, skóra nie jest już tak gładka, jak wcześniej – staje się szorstka w dotyku. Zaczynamy wyglądać na zmęczone i smutne, twarzy brakuje zdrowego kolorytu (cera szarzeje).

Skóra 60+

U kobiet po 60. roku życia bardzo często pojawiają się zmiany pigmentacyjne tzw. plamy starcze, które są skutkiem zaburzonego procesu melanogenezy i nadmiernej ekspozycji słonecznej (skóra „mści się” za brak stosowania kosmetyków ochronnych zabezpieczających przed UVA i UVB w poprzednich latach). 

Jak spowolnić proces starzenia skóry?

Istotną rolę odgrywa świadoma i systematyczna pielęgnacja skóry twarzy. Warto już około 25-30. roku życia wprowadzić do codziennej rutyny urodowej kremy przeciwzmarszczkowe. Świetne efekty dają produkty antyoksydacyjne bogate np. w witaminę C i E, które hamują proces starzenia. Bardzo ważne jest też dbanie o nawilżenie skóry (np. kosmetykami z kwasem hialuronowym). Jeśli chcemy cieszyć się dobrą kondycją skóry, pamiętajmy o wysypianiu się, zdrowym odżywianiu, unikaniu stresu i stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej (przez cały rok!).

Starzenie się skóry to naturalny proces, który przebiega stopniowo – nikt nie jest w stanie go uniknąć i zachować wiecznej młodości. Jednak prowadzenie higienicznego trybu życia i rozpoczęcie profilaktyki przeciwstarzeniowej na wczesnym etapie może opóźnić pojawienie się niekorzystnych oznak upływu czasu na twarzy. 

Przeczytaj też: 6 TRENDÓW, NA KTÓRE NIGDY NIE BĘDZIESZ „ZA STARA”

Zdjęcie główne: master1305/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wiosenna pielęgnacja i makijaż
Wiosenna pielęgnacja i makijaż
Wiosną staramy się w szczególny sposób zadbać o cerę, przywrócić jej blask, ożywić ją po długiej zimie. Dbamy też o włosy i często wprowadzamy zmiany w naszym image’u.
Ostatnie wpisy
Wiosenna pielęgnacja i makijaż
Wiosenna pielęgnacja i makijaż