Znamiona – jak o nie dbać?

Znamiona – jak o nie dbać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Znamiona to nieprawidłowości w skórze, które ujawniają się od razu po urodzeniu lub podczas pierwszych tygodni życia. Jeżeli mamy ich dużo, to łatwo je pomylić z nowotworem skóry – czerniakiem. Bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o znamiona oraz kontrolowanie ich. O tym, jak to zrobić, dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Co to czerniak?

Czerniak jest rakiem skóry. Co więcej, to jeden z tych nowotworów, które dotykają ludzi najczęściej. Ten rodzaj nowotworu ma to do siebie, że wcześnie wykryty daje prawie całkowitą pewność na wyleczenie. Z tego powodu warto obserwować znamiona, ponieważ czerniak często jest z nimi mylony.

Co sprzyja czerniakowi?

Głównym czynnikiem ryzyka powstania raka skóry jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniej ochrony. Mimo coraz większej świadomości tego, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem, nadal jest wiele osób, które o tym zapominają lub bagatelizują. Takie zachowanie sprzyja powstawaniu czerniaków na skórze. Oprócz tego niebezpieczne pod tym względem może być opalanie się w solarium, które opiera się na promieniowaniu UV.

Podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór skóry dotyka osoby, które doznały poparzeń słonecznych w dzieciństwie. One powinny szczególnie przyglądać się swojej skórze. Czerniak lubi ujawniać się na skórze o jasnej karnacji oraz w miejscach, gdzie znamiona są podrażniane ubraniami. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne – czerniak, jak każdy nowotwór, występuje częściej u osób, w których rodzinie występował ten problem.

Jak badać znamiona?

Aby uniknąć problemów ze zdrowiem i nie narażać się na ciężkie leczenie nowotworu skóry w późnym stadium, powinniśmy samodzielnie kontrolować swoje znamiona raz w miesiącu. W ten sposób możemy wykryć czerniaka we wczesnym stadium, co pozwala całkowicie go wyleczyć. Po rozpoznaniu zmiany nowotworowej należy udać się do chirurga, który usunie ją. Jeżeli grubość czerniaka nie jest większa niż 1 milimetr, to jest bardzo duża szansa, że pozbędziesz się go na całe życie.

Jak rozpoznać czerniaka?

Nowotwór skóry charakteryzuje się tym, że jest asymetryczny. Jego kształt nie jest owalny. Jego brzegi są poszarpane oraz nie odznaczają się wyraźnie od skóry. Kolor czerniaka jest niejednolity, a całość ma średnicę ponad 6 milimetrów. Ponadto znamię szybko zmienia swój rozmiar oraz kształt, a także grubość i kolor. 

Jak dbać o znamiona?

Aby zadbać o znamiona, należy przede wszystkim zachowywać wszelkie środki ostrożności przy ekspozycji na słońce. Koniecznie należy smarować się kremem z wysokim filtrem, a najlepiej unikać promieni słonecznych w godzinach 11.00–16.00. Nie należy zbyt często korzystać z wizyt w solarium, a jeżeli występują obciążenia genetyczne, to lepiej całkowicie z nich zrezygnować. Ponadto trzeba często się badać, a jeżeli znamion jest dużo, to warto regularnie chodzić do dermatologa, aby ten fachowym okiem ocenił je i sprawdził, czy są nieszkodliwe.

Zdj. główne: Nsey Benajah/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie DSM-5 w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych
Zastosowanie DSM-5 w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych
Zgłębiamy rolę DSM-5 w diagnozowaniu i leczeniu różnorodnych zaburzeń psychicznych. Poznaj, jak ten kluczowy dla psychiatrii dokument wpływa na postrzeganie i leczenie problemów zdrowia psychicznego.
Ostatnie wpisy