Po czym poznać, czy dany pieprzyk może być niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Po czym poznać, czy dany pieprzyk może być niebezpieczny dla naszego zdrowia?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rak skóry jest jednym z najpoważniejszych schorzeń onkologicznych, przed którym ostrzegają nas lekarze. Dlatego w okresie wakacji należy szczególną ochroną objąć skórę i nie wystawiać jej na bezpośrednią ekspozycję na słońce. 

Powstające od promieni słonecznych przebarwienia i pieprzyki mogą być powodem do niepokoju. Warto wiedzieć, jak poznać, czy dana zmiana na skórze może być źródłem niebezpieczeństwa. Sprawdź, jak to zrobić. 

Wraz z nadejściem letnich miesięcy znacznie częściej słyszymy o konieczności smarowania skóry kremami z wysokim filtrem, które mogą nas uratować przed czerniakiem, czyli rakiem skóry. To bardzo ważne, żeby nie ignorować tego zagrożenia i być świadomym, że niektóre pieprzyki i znamiona mogą okazać się niebezpieczne. Kluczem jest nieustanna obserwacja swojego ciała, a w razie pojawienia się podejrzanych zmian skórnych warto udać się na konsultację do lekarza. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym uda Ci się odróżnić zwykły pieprzyk od czerniaka. W razie wątpliwości w ocenie danego przebarwienia należy udać się do gabinetu, w którym przyjmuje dermatolog. Czerniak jest jednym z najgroźniejszych odmian nowotworu, gdyż szybko mogą pojawić się przerzuty na inne narządy. 

Jak odróżnić pieprzyk od niebezpiecznych zmian nowotworowych? 

Innowacyjne badania nad rakiem skóry pozwoliły wyłonić cechy charakterystyczne dla czerniaka. Dlatego tak ważne są samokontrola i świadomość, że dana zmiana skórna może być potencjalnym niebezpieczeństwem. Na skórze zwykle mamy dużo pieprzyków, które nie są groźne. Poznaj najbardziej istotne różnice między tymi dwoma zjawiskami na ciele:

  • asymetryczność – zmiany skórne, które mogą świadczyć o raku skóry, zwykle cechują się asymetrycznym kształtem. Normalne pieprzyki są zazwyczaj okrągłe lub owalne;
  • nierówne brzegi – czerniak objawia się plamami, które mają nieregularne brzegi;
  • niejednolity kolor – podejrzane znamiona mogą być pełne przejaśnień oraz zaciemnień. Czerniak nie zawsze ma kolor bardzo ciemnych plam, na co wskazuje jego nazwa;
  • szybkie zmiany – nowo powstałe zmiany, które mogą być niebezpieczne, zwykle bardzo dynamicznie się powiększają. Pieprzyki zazwyczaj przez lata nie zmieniają swojej średnicy;
  • uwypuklenia – zwykłe pieprzyki są co do zasady płaskie i mają regularną budowę. 

Zestaw wymienionych wyżej cech umożliwia nam świadomą obserwację swojego ciała i odpowiednio wczesną reakcję na zmiany skórne. Osoby, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na czerniaka, powinny być szczególnie uważne na pojawiające się na ciele plamy, znamiona czy przebarwienia. 

W razie skierowania do dermatologa wycina on kawałek niepokojącej zmiany skórnej i oddaje ją do badania histopatologicznego. Ta metoda pozwala na dokładne określenie problemu. 

Przebieg choroby 

Pierwsze objawy czerniaka są mało odczuwalne, dlatego tak ważna jest samokontrola, podobnie jak przy raku piersi. W początkowej fazie niepokojącym sygnałem z pewnością będą zmiany skórne. Następnie na ciele mogą wystąpić: 

  • zaczerwienienia, 
  • świąd, 
  • owrzodzenie, 
  • krwawienie.

Na kolejnych etapach rozwoju czerniaka, które występują dość późno, może pojawić się ból. Niestety wówczas mogło dojść już do przerzutów na inne narządy. 

Zdjęcie główne: Sinitta Leunen/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzenia do medycyny estetycznej – stosuj najnowocześniejsze zabiegi
Urządzenia do medycyny estetycznej – stosuj najnowocześniejsze zabiegi
PCZK to producent i dystrybutor sprzętu do medycyny estetycznej z Wrocławia – posiadamy w naszej ofercie najlepsze na rynku urządzenia […]
Ostatnie wpisy