Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przyznaj się, jak często wykonujesz badania profilaktyczne? A nawet jeśli odwiedzasz lekarza regularnie, to czy myślisz o czymś więcej niż morfologia? Sprawdź, na jakie badania warto zgłaszać się regularnie, aby zadbać o swoje zdrowie.

1. Morfologia krwi

Przynajmniej raz w roku (a optymalnie – dwa razy w roku), bez względu na wiek, powinno się wykonywać morfologię, podstawowe badanie krwi. Pozwala ono ocenić ogólny stan zdrowia, szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości (np. stan zapalny, infekcję, anemię). Morfologia to także zwykle punkt wyjścia do poszerzonej diagnostyki.

Na badanie krwi możesz uzyskać skierowanie nawet od lekarza rodzinnego, a jeśli zdecydujesz się na wykonanie go prywatnie, to zapłacisz nie więcej niż kilkanaście złotych. Dodatkowo, do podstawowych parametrów, warto dołożyć również OB oraz stężenie glukozy we krwi.

2. EKG spoczynkowe

EKG spoczynkowe to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które umożliwia ocenę pracy serca. Najczęściej EKG wykonuje się w przypadku takich dolegliwości jak ból w klatce piersiowej, duszności, omdlenia oraz zaburzenia rytmu serca, jednak zalecane jest profilaktycznie w przypadku niektórych zawodów (np. kierowca) lub w sytuacji, gdy istnieje ryzyko występowania chorób mięśnia sercowego.

Badanie to jest łatwodostępne, bezbolesne, a także niedrogie, przez co wiele osób decyduje się na nie bez skierowania od lekarza. W niektórych gabinetach, klinikach, jak kardiolog w Krakowie w Nova Clinic, EKG jest wliczone w cenę podstawowej konsultacji.

3. USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej to badanie, o którym niewiele osób myśli, a rekomendowane jest, aby od 20 roku życia wykonywać je co 3 do 5 lat, natomiast w przypadku kobiet i mężczyzn powyżej 50. roku życia wskazane jest, aby zapisywać się na USG raz w roku.

Dzięki niemu możliwe jest sprawdzanie budowy oraz wielkości narządów, wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości rozwojowych. Ponadto USG jamy brzusznej pozwala wykryć zmiany nowotworowe, torbiele oraz inne guzy, a także ocenić, czy występuje uszkodzenie wątroby.

Samo badanie nie jest bolesne, warto się jednak do niego przygotować – zachować odstęp od ostatniego posiłku wynoszący co najmniej 6 godzin.

4. RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej to kolejne nieoczywiste badanie, które warto wykonywać profilaktycznie raz na 5 lat, a w przypadku osób regularnie palących papierosy – raz w roku.

Badanie RTG jest szybkie i bezbolesne, wystarczy ustawić się przy aparacie według zaleceń technika. Wskazaniem do skierowania na RTG jest m.in. ból występujący w klatce piersiowej, duszności, długotrwały kaszel – badanie umożliwia zdiagnozowanie zapalenia płuc, gruźlicy, zmian nowotworowych.

Na RTG możesz otrzymać skierowanie zarówno od lekarza pierwszego kontaktu, jak i od specjalisty, np. kardiologia, czy pulmonologa. Jeśli chcesz wykonać je prywatnie, to nie musisz martwić się o to, że będzie to duży wydatek, ponieważ ceny zaczynają się od 70/80 zł.

Co istotne, przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, młody wiek (poniżej 18 r.ż.).

5. Badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn

Dodatkowo, w zależności od płci, zaleca się nieco inne badania profilaktyczne. Dla kobiet będzie to:

  • raz na pół roku badanie ginekologiczne;
  • raz w roku cytologia (od 20 roku życia);
  • samobadanie piersi raz w miesiącu;
  • USG piersi i mammografia raz na dwa lata od 30-40 r.ż.;
  • raz w roku USG przezpochwowe.

Natomiast mężczyznom rekomenduje się:

  • raz w miesiącu samobadanie jąder;
  • badanie jąder u lekarza raz na 3 lata;
  • badanie proktologiczne wykonywane w przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty.

Fot.: Towfiqu barbhuiya/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*