Cieśnia nadgarstka – przyczyny, objawy i leczenie

Cieśnia nadgarstka – przyczyny, objawy i leczenie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zespół cieśni nadgarstka coraz częściej występuje u młodych ludzi. Powodem wzrostu zachorowań może być rozwój technologiczny – sposób trzymania myszki lub ułożenie dłoni na klawiaturze komputera sprzyja uciskaniu nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Skąd się bierze, jak się objawia i jak można wyleczyć cieśnię nadgarstka?

Przyczyny występowania cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka nie jest chorobą, a raczej zbiorem symptomów pojawiających się w związku z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Objawy związane z tym zespołem wynikają zwykle z mechanicznego nacisku na nerw. Cieśń nadgarstka jest obszarem pomiędzy dłonią, a przedramieniem. Przebiegają przez nią liczne ważne naczynia krwionośne, nerwy i ścięgna. Ucisk na którąkolwiek z tych części może być niebezpieczny lub bolesny.

Na całym świecie coraz częściej diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka. Prawdopodobnym wyjaśnieniem tego zjawiska wydaje się powszechny dostęp do komputerów, z którymi wiele osób wiąże swoje kariery i czas wolny. Specyficzne ułożenie dłoni na myszce lub klawiaturze może sprzyjać pojawianiu się objawów charakterystycznych dla zespołu cieśni nadgarstka. Przyczyną pojawienia się tej przypadłości mogą być także stany zapalne, zwichnięcia i złamania kości, stłuczenia, krwotoki, czy zakrzepy. Ustalenie powodu występowania dolegliwości jest kluczowe dla obrania skutecznej strategii na leczenie cieśni nadgarstka.

Objawy pojawiające się przy zespole cieśni nadgarstka

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka są niepozorne i ignorowane przez większość osób. Zaczyna się zwykle od występowania narastającego bólu stawów łokciowego i ramiennego. Dołącza do tego drętwienie palców, a z czasem i reszty ręki. Ból może pojawiać się spontanicznie i wybudzać nas w środku nocy. Z czasem jednak dolegliwości nie mijają, a wręcz przeciwnie – nasilają się. Ręka coraz częściej drętwieje, ból pojawia się niemal nieustannie, a nasza dłoń nie może zaciskać się w pięść lub wykonywać precyzyjnych ruchów.

Jeżeli nie podejmiemy się leczenia u specjalisty, to może dojść do rozwoju coraz bardziej dokuczliwych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Pojawiają się trudności  utrzymaniem przedmiotów w dłoni, a w opuszkach palców powoli zanika czucie. W ekstremalnych przypadkach zanikają mięśnie kłębu kciuka, który w wyniku tego zaburzenia przestaje być palcem przeciwstawnym i ustawia się równolegle do reszty palców. Takie ułożenie znacząco obniża zdolności motoryczne ręki i utrudnia chwytanie oraz trzymanie przedmiotów w pięści.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

W przypadku zaobserwowania u siebie wymienionych wcześniej objawów należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który zaproponuje odpowiednią diagnostykę, a na podstawie jej wyników skieruje do odpowiedniego specjalisty. Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka jest utrudniona, a jego leczenie zależy od przyczyny pojawienia się dolegliwości. 

Metody leczenia są zróżnicowane, tak samo jak przyczyny występowania zespołu cieśni nadgarstka. Wyróżnia się podejście chirurgiczne i bezoperacyjne. Do drugiej kategorii zaliczamy na przykład hydrodekompresję, która w bezbolesny sposób pomaga pacjentom pozbyć się dokuczliwych objawów. Leczenie cieśni nadgarstka jest przeprowadzane w The Pain Clinic w Warszawie. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na https://thepainclinic.pl/

Fot.: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną skórzaną torebkę do swojego stylu?
Jak wybrać idealną skórzaną torebkę do swojego stylu?
Odkryj sekrety wybierania najodpowiedniejszej skórzanej torby, zgodnej z Twoim niepowtarzalnym stylem. Zrozum, jak dobrać torebkę do sylwetki, garderoby i okazji.
Ostatnie wpisy