Dlaczego codziennie warto robić przysiady?

Dlaczego codziennie warto robić przysiady?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przysiady – ćwiczenie znane wszystkim. Kto z nas nie robił przysiadów na lekcjach wychowania fizycznego? To ćwiczenie lubiane również przez miłośników treningów oraz trenerów personalnych. Czy pomaga ono w odchudzaniu? Jakie przynosi ze sobą korzyści? Sprawdź, czytając ten artykuł!

Przysiady – na jakie partie mięśni działają?

Wykonywanie przysiadów to doskonałe ćwiczenie. Aktywuje ono mięśnie pośladków oraz ud. Wykonywane odpowiednio jest w stanie znacznie poprawić wygląd tych części ciała. Może wzmocnić Twoje nogi i nadać atrakcyjny kształt pośladkom. Przysiady to również ćwiczenie, które można świetnie modyfikować i urozmaicać. Możesz dodać do niego gumy lub obciążniki, aby opór był większy. Ponadto możesz robić je bardziej dynamicznie lub statycznie. Ale czy przysiady pomagają w odchudzaniu?

Istotą odchudzania jest ujemny bilans energetyczny

Zacznijmy od tego, że do zrzucenia nadprogramowych kilogramów konieczne jest utrzymywanie deficytu kalorycznego. Oznacza to, że Twoje ciało musi spalić więcej kalorii, niż przyjmie wraz z pożywieniem. Jest to niepodważalna zasada, której zrozumienie może sprawić, że odchudzanie będzie prostsze. Znając ją, wiesz, że w diecie nie musisz ograniczać się do jedzenia wyłącznie warzyw i jogurtów. Możesz jeść wszystko, na co masz ochotę, ale musisz pilnować, aby bilans energetyczny był „na minusie”. 

Musisz wiedzieć, że w odchudzaniu liczy się też aktywność fizyczna. To ona pozwala na spalanie dodatkowych kalorii. To szczególnie ważne, jeżeli lubisz dużo jeść i nie chcesz tego zmieniać podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Pomyśl wtedy o rozpoczęciu intensywnych treningów, które nie dość, że spalą kalorie, to jest szansa, że wpłyną pozytywnie na metabolizm. Przysiady to również aktywność fizyczna, więc jak najbardziej mogą pomóc Ci zrzucić zbędne kilogramy!

Czy schudniesz robiąc same przysiady?

Przyjęło się, że efekty odchudzania zależą w 70 procent od diety, a tylko 30 procent przypada na trening. Procentowy wynik nie musi być idealny, ale zgadza się – dieta jest najważniejsza. To dlatego, że dużo łatwiej jest doczekać się efektów odchudzania przez zmniejszenie liczby zjadanych dziennie kalorii niż próbę spalenia tych już dostarczonych wraz z pożywieniem.

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc jest to kwestia indywidualna. Jeżeli jedząc dokładnie tyle kalorii, aby utrzymać wagę, rozpoczniesz chodzenie na siłownię lub bieganie, to schudniesz. Prawdopodobnie zajmie to dużo czasu, ale powinnaś uzyskać oczekiwany efekt. Dużo szybszym i zdrowszym sposobem jednak będzie wprowadzenie zdrowej diety w połączeniu z deficytem kalorycznym oraz aktywnością fizyczną.

Treningi znacznie pomagają w odchudzaniu. Spalają kalorie a ponadto przyspieszają metabolizm i pomagają ujędrnić skórę i wzmocnić mięśnie. Bardzo dużym atutem jest to, że treningi uwalniają endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Dzięki temu odchudzanie staje się znacznie mniej męczące.

Przysiady angażują mięśnie, ale jeżeli chcesz spalić kalorie, niech będa one dodatkiem do treningu, a nie jego podstawą. Tym  powinny być ćwiczenia cardio.

Zdj. główne: Benjamin Klaver/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*