Co zrobić, gdy mamy nierówny zgryz?

Co zrobić, gdy mamy nierówny zgryz?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wady zgryzu nie tylko wpływają na walory estetyczne całej twarzy, ale przede wszystkim mogą obniżać komfort życia. Nieprawidłowa budowa szczęki i żuchwy może skutkować problemami z przeżuwaniem pokarmu lub dysfunkcjami mowy. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele sposobów, które pozwalają skorygować nierówny zgryz.

Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Wady zgryzu zazwyczaj związane są z przerostem, niedorozwojem lub nieprawidłowym ułożeniem względem siebie kości szczęki i żuchwy. Pokrywające je tkanki miękkie często nie są w stanie zakryć problemu, a czasem nawet go uwydatniają, wpływając na zmianę walorów estetycznych całej twarzy. Zależnie od podłoża wyróżniamy kilka różnych wad zgryzu. Do najpopularniejszych należą tyłozgryz i przodozgryz. Polegają na nieprawidłowym ułożeniu dolnego łuku zębowego. Obie wady znacząco zmieniają wygląd dotkniętej nimi osoby.

Tyłozgryz występuje częściej i może mieć poważniejsze konsekwencje, ponieważ niejednokrotnie objawia się zaburzeniami wymowy niektórych głosek. Nieprzyjemne skutki może mieć także zgryz głęboki, który polega na przykryciu dolnych zębów przez górny łuk. Zaburzenie symetrii nie tylko wpływa na atrakcyjność wyglądu, ale może także prowadzić do problemów stomatologicznych przez szybkie i intensywne ścieranie się zębów. Te oraz inne wady zgryzu można na szczęście korygować, a w niektórych przypadkach nawet zupełnie likwidować. Ważne jest, aby leczenie przeprowadzał sprawdzony ortodonta Londyn to miasto, w którym mieszka wielu Polaków. Diamond Dental zapewnia kompleksową opieką stomatologiczną za granicą.

Leczenie wad zgryzu – wizyta u ortodonty

Warto traktować wizytę u ortodonty jako profilaktykę, a nie tylko leczenie. Dzięki temu wcześnie można wychwycić wszelkie zaburzenia zgryzu i niezwłocznie zainterweniować, dzięki czemu korekcja będzie szybsza i prostsza. Jednak w zaawansowanych przypadkach u dorosłych pacjentów również możliwa jest korekcja wad zgryzu, której warto się poddać, szczególnie jeśli występujący problem powoduje dyskomfort. Stopień zaawansowania wady zgryzu ma ogromne znaczenie dla efektów leczenia, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

Najczęściej stosowane metody korekcji wad zgryzu to mioterapia i zakładanie aparatów ortodontycznych. Pierwszy z wymienionych sposobów polega na wprowadzeniu dostosowanych do pacjenta ćwiczeń mięśni twarzy. Szczególnie w przypadku mniej zaawansowanych wad odpowiednia gimnastyka pod okiem profesjonalisty może przynieść wspaniałe efekty. Niektórym pacjentom proponowane są stałe lub ruchome aparaty ortodontyczne, które pomagają skorygować zgryz. 

Chirurgiczna korekcja wad zgryzu

Niektóre wady zgryzu mają zbyt wysoki stopień zaawansowania, aby była możliwa ich korekta bez interwencji chirurgicznej. Wizyta u chirurga twarzowo–szczękowego jest jedyną opcją ratunku dla pacjentów, których wada zgryzu jest zbyt skomplikowana lub zaawansowana do korekcji tradycyjnymi metodami ortodontycznymi. 

Niekiedy ortodonta kieruje pacjenta do chirurga, jeżeli uzna jego wadę za zbyt poważną do mioterapii lub aparatu ortodontycznego. Zazwyczaj takie przypadki wiążą się z dużym dyskomfortem. Zabieg chirurgiczny może przywrócić pacjentowi komfort i pomóc zwalczyć wady wymowy wynikające z nieprawidłowego zgryzu. Nieprawidłowa budowa lub ułożenie kości często generuje dodatkowo problemy psychiczne, ponieważ zaburzenie symetrii twarzy może negatywnie odbijać się na samoocenie. O innych metodach leczenia wad zgryzu można przeczytać na https://dental-clinic-london.co.uk/

Fot.: Marek Studzinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*