Czy wiesz, jakie informacje na temat Twojego zdrowia wysyła skóra głowy?

Czy wiesz, jakie informacje na temat Twojego zdrowia wysyła skóra głowy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra kondycja skóry, zwłaszcza tej na głowie, to znak, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku. O czym mogą świadczyć różne zmiany skórne, np. łupież?

Marzysz o zdrowych, mocnych i lśniących włosach? Aby to osiągnąć, musisz dbać o  kondycję skóry głowy, ponieważ to ona odpowiada za stan Twoich włosów. Pielęgnacja włosów różni się od metod dbania o samą skórę głowy.

Zadbaj o zdrową skórę głowy

Skóra głowy jest mocno unerwiona, a jej powierzchnia jest miejscem bytowania grzybów i bakterii, które tworzą na niej tzw. mikrobiom. Poza tym skóra głowy zawiera również dwa razy więcej wilgoci niż skóra na pozostałych obszarach naszego ciała. Jeśli nie odczuwamy nadmiernego swędzenia, skalp zbytnio się nie poci, nie wypadają nam znacznie włosy i nie mamy łupieżu – to znak, że nasza skóra głowy jest zdrowa, a nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Co jednak w sytuacji, gdy zauważymy niepokojące objawy. O czym one mogą świadczyć?

Dolegliwości, schorzeń i chorób skóry głowy jest wiele. Aby odpowiednio je zdiagnozować, należy uważnie obserwować zmiany, jakie zachodzą na naszej skórze głowy.

Przerzedzające się włosy – co się dzieje?

O czym mogą świadczyć problemy z wypadającymi i przerzedzającymi się miejscowo włosami? Jeśli zauważyłaś, że ubyło Ci włosów, a mieszki nie są odpowiednio pobudzone, ponieważ nie stymulują wzrostu nowych włosków, to znak, że została zachwiana równowaga Twojej skóry głowy. Może ona wynikać np. z łuszczycy. Jej objawem jest mocno zaczerwieniona skóra z łuskami, zwłaszcza na linii włosów. 

Do chorób skórnych, w tym skóry głowy zalicza się też atopowe zapalenie skóry. Jest to rodzaj alergii, która najczęściej objawia się suchą, zaczerwienioną skórą. Alergia ma podłoże pokarmowe, dlatego by uniknąć przykrych skutków, należy zadbać o swoją dietę. Również niektóre kosmetyki (zwłaszcza te na bazie sztucznych substancji i alkoholu) mogą potęgować alergię, powodując nadmierny świąd.

Kolejnym dość uciążliwym schorzeniem jest łupież, wywoływany przez grzybicze zapalenie skóry głowy. Odpowiednio wcześnie należy zareagować i zacząć go leczyć, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnego wypadania włosów. Szczególnie uciążliwy jest ten objawiający się tłustymi łuskami. 

Groźniejsze od łupieżu jest łojotokowe zapalenie skóry głowy. To choroba charakteryzująca się nadmiernym złuszczaniem skóry, przede wszystkim w miejscach, gdzie występuje największa ilość gruczołów łojowych, na przykład przy skroniach i na czubku głowy.

Z wiekiem skóra głowy staje się bardziej osłabiona, co może być powodem zwiększonej ilości wypadających włosów. Warto mieć także na względzie fakt, że taki stan rzeczy może wynikać z niedoboru witamin i niedostarczania organizmowi wartościowych minerałów. Dlatego musimy zadbać o zdrowy styl życia, w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych, ale też etapowo pielęgnować samą skórę głowy. Warto postawić na naturalne kosmetyki na bazie wyciągu z ziół, a zrezygnować z tych mocno chemicznych. Pamiętaj, jeśli na Twojej skórze głowy pojawiły się jakieś zmiany, to znak od organizmu, że musisz o siebie zadbać!

Zdjęcie główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy są leki, na które nie dostaniesz recepty online?
Czy są leki, na które nie dostaniesz recepty online?
Przy wystawianiu e-recepty stacjonarnie, w gabinecie lekarskim, nie ma wątpliwości o tym, że lekarz wystawi ją na dowolny lek, który w danej okoliczności jest potrzebny. Istnieją wyjątki, w których specjalista może odmówić wystawienia recepty. Czy tak samo to wygląda w przypadku wystawiania e-recepty na odległość?
Ostatnie wpisy