Czym jest smartfonowa szyja i jak leczyć to schorzenie?

Czym jest smartfonowa szyja i jak leczyć to schorzenie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Komputery, telefony komórkowe i tablety stały się integralną częścią naszego życia. Ale kiedy ciągle patrzymy na ekran smartfona, jest to dużym obciążeniem dla kręgosłupa szyjnego. Czym jest smartfonowa szyja i jak leczyć to schorzenie?

Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie siedzisz przy stole, kanapie lub w innym wygodnym miejscu. Zwróć uwagę na swoją postawę, zwłaszcza na ramiona i głowę. Czy Twoja głowa jest pochylona do przodu? Czy wiesz, że taka pozycja karku 5-krotnie zwiększa obciążenie kręgosłupa szyjnego?

Dla porównania: w normalnej, wyprostowanej pozycji głowy obciążenie kręgosłupa szyjnego wynosi około 5 kg. Już pod kątem 45 stopni do przodu kręgosłup szyjny doświadcza obciążenia około 25 kg. Jak często w ciągu dnia, świadomie lub nieświadomie, patrzysz na swój smartfon i przechylasz głowę do przodu? Okazuje się, że dzieje się to zbyt często, co doprowadza do powstawania schorzenia nazywanego smartfonową szyją.

Smartfonowa szyja – czym jest?

Kenneth Hansraj, neurochirurg z Nowego Jorku przeprowadził badanie, które wykazało, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas chodzenia powoduje szczególne obciążenie kręgosłupa. Od 700 do 1400 godzin spędzonych w takiej pozycji każdego roku na przeglądaniu smartfona może spowodować poważne problemy z postawą i kręgosłupem. 

Smartfonowa szyja ma bardzo różne objawy. Ból szyi, sztywność karku, napięciowe bóle głowy, zawroty głowy i szum w uszach. Oczywiście takie objawy mogą także towarzyszyć zmianom zwyrodnieniowym.

Jednak napięcie mięśni jest główną przyczyną problemów z szyją – z powodu złej postawy na co dzień lub skurczów spowodowanych stresem. Problem często prowadzi do błędnego koła: aby uniknąć bólu, ofiara przyjmuje złą postawę. Jednak to pogarsza tylko objawy.

Należy przerwać ten proces, a najlepiej nie pozwolić zmianom zajść daleko i uświadomić sobie istnienie problemu. Zastanów się, czy naprawdę musisz za każdym razem sprawdzić wiadomość lub wiadomości na małym wyświetlaczu?

Przestrzegaj kilku prostych zasad dotyczących smartfonów, które zmniejszają napięcie kręgosłupa szyjnego:

  • użyj ruchu oczu zamiast przechylać głowę do przodu, 
  • siedząc przy stole, zoptymalizuj swoją pozycję, podpierając ramiona, aby zmniejszyć ich napięcie,
  • zalecamy również energiczne ćwiczenia, aby zaangażować wszystkie mięśnie ciała. 

Gimnastyka zapobiegawcza

1. Pochylenie do przodu -–przechyl brodę do dołu, jakbyś chciał nią dotknąć mostka.

2. Odwrotne skinienie głową – odchyl głowę do tyłu tak mocno, jak to możliwe, ale jednocześnie postaraj się tyłem głowy celować w górę. 

3. Ucho do ramienia – postaraj się uchem sięgnąć do do ramienia. Ruch wykonuj najpierw do jednego ramienia, potem do drugiego. Następnie odwróć głowę, jakbyś chciał popatrzeć za siebie, także po kolei w każdym kierunku. Wykonując te ćwiczenia możesz sprawdzić, jaki masz zakres ruchów i czy czujesz przy nich ból. To najpewniejszy test funkcjonalności szyi.

4 dodatkowe wskazówki, które pomogą Ci uniknąć bólu szyi spowodowanego smartfonem

1. Patrz do przodu

Trzymaj urządzenie na wysokości oczu. Pozwoli to zminimalizować zgięcie szyi i utrzymać optymalną postawę kręgosłupa. Jeśli urządzenie znajduje się poniżej poziomu oczu, patrz w dół oczami, a nie szyją.

2. Kontroluj swoją postawę

Podczas siedzenia i korzystania z urządzenia staraj się utrzymać krzywiznę w dolnej części pleców. Jeśli musisz korzystać z urządzenia przez długi czas, spróbuj znaleźć krzesło, na którym można się oprzeć, i powierzchnię, na której oprzesz ręce. Unikaj trzymania urządzenia po jednej stronie ciała z obróconą szyją lub trzymania telefonu między uchem a ramieniem.

3. Rób przerwy

Rób częste mikro-przerwy, aby rozciągnąć szyję i plecy. Ogranicz korzystanie z urządzenia do 20-minutowych sesji. Rozważ wykonanie telefonu, zamiast spędzać dużo czasu na wysyłaniu SMS-ów.

4. Rozciąganie

Spróbuj porozciągać się podczas robienia mikro przerw.

Przeczytaj też: 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH OD TERAZ BĘDZIESZ ROBIŁA CODZIENNIE BRZUSZKI, NIEZALEŻNIE OD WIEKU

Zdjęcie główne: nenetus/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 sposobów na kreatywne spędzanie weekendu w czasie pandemii
5 sposobów na kreatywne spędzanie weekendu w czasie pandemii
Weekend to nie tylko czas odpoczynku od pracy. Sprawdź, jak wykorzystać wolne dni na kreatywne działania nawet w czasie pandemii!
Ostatnie wpisy
Wiosenna pielęgnacja i makijaż
Wiosenna pielęgnacja i makijaż