Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Problemy z uzębieniem dotyczą niemal każdego. Ból może utrudniać mówienie, przeżuwanie pokarmów oraz codzienne funkcjonowanie. Czasami proste interwencje stomatologiczne, takie jak wstawianie plomb nie są wystarczające i trzeba zdecydować się na leczenie kanałowe. W jakich sytuacjach takie podejście jest konieczne?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Endodontyczne leczenie zębów przeprowadza się w sytuacjach, w których doszło do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zębowej. Najczęstszym powodem takich dolegliwości jest zaawansowana i długo nieleczona próchnica. Uszkodzenia tkanek wywołują dotkliwy ból, którego nie można się pozbyć bez leczenia. Jednym z rozwiązań może być całkowita ekstrakcja chorego zęba, jednak braki w uzębieniu nie tylko obniżają codzienny komfort, lecz także negatywnie wpływają na wygląd.

Dlatego najlepszą strategią jest walka o uratowanie zęba i zgłoszenie się do stomatologa, który może zaproponować leczenie kanałowe. Procedura ta polega na całkowitym usunięciu uszkodzonej tkanki, dokładnym oczyszczeniu kanału i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest uratowanie przed usunięciem zębów o znacznym stopniu zepsucia. Szukając stomatologa w Warszawie, który przeprowadzi leczenie endodontyczne warto zwrócić się do Dorodent. Dentysta Bielany i Żoliborz z dobrym dojazdem ze Śródmieścia.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Nieleczona próchnica i inne infekcje zębów mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do stanu zapalnego miazgi zębowej. Pod wpływem ciągłego drażnienia tkanek podczas przeżuwania pokarmów lub innych czynności może dochodzić do zaognienia infekcji, która bez wdrożenia odpowiedniego leczenia nie ma szans zaniknąć. W konsekwencji zachodzi obumarcie miazgi zębowej, które skończyć się może całkowitą martwicą. 

Zaawansowana próchnica nie jest jedynym powodem uszkodzenia miazgi. Czasami do stanu zapalnego dochodzi w przypadku ułamania lub zwichnięcia zęba, albo na przykład znacznego starcia powierzchni kości. W każdej z tych sytuacji pacjent odczuwa ogromny i uporczywy ból, który jest wskazaniem do wizyty u stomatologa. Leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na uratowanie zęba przed ekstrakcją w niektórych przypadkach. Tradycyjne, mniej inwazyjne metody mogą nie pozbyć się źródła problemu, przez co ból będzie nawracał.

Objawy, których nie należy ignorować

Określenie, czy leczenie endodontyczne jest niezbędne, możliwe jest zazwyczaj dzięki wykonaniu zdjęcia RTG. Na uzyskanym obrazie doświadczony stomatolog stwierdzi, jak rozległe są zmiany i zaproponuje najlepszą strategię leczenia. Jednak stan zapalny zwykle objawia się w specyficzny sposób, a zgłoszenie tych symptomów dentyście niezwłocznie po ich wystąpieniu daje większe szanse uratowania zęba.

Oczywiście głównym objawem, który może wskazywać na infekcję zębów, jest ból. Czasami pojawia się tylko w sytuacjach podrażnienia tkanki, na przykład podczas przeżuwania pokarmu. Zdarzają się jednak przypadki, że dolegliwości bólowe są samoistne i nie wynikają z zewnętrznych czynników. Niepokojące są też wszelkie zmiany w wyglądzie dziąseł – ich opuchlizna, zmiana zabarwienia lub ropne wysięki sugerują poważny stan zapalny, który może wynikać z uszkodzenia miazgi zębowej. Więcej na temat leczenia kanałowego można przeczytać na stronie gabinetu Dorodent.

Fot.: Caroline LM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*