Kiedy zgłosić się do flebologa?

Kiedy zgłosić się do flebologa?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Flebolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką i leczeniem chorób naczyń. Co ciekawe, nie ma osobnej specjalizacji medycznej o tej nazwie, jednak niektórzy lekarze zajmują się właśnie układem żylnym i dzięki swojemu doświadczeniu określani są mianem flebologów. Kiedy warto zgłosić się do specjalisty z zakresu flebologii?

Jakimi schorzeniami zajmuje się flebolog?

Wszelkie problemy żylne są wskazaniem do wizyty u specjalisty. Flebologią zajmują się lekarze takich specjalizacji jak chirurgia naczyniowa, angiografia, radiologia i wiele innych, pokrewnych dziedzin. Najczęściej flebolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem takich przypadłości jak żylaki (kończyn, odbytu, narządów rozrodczych i innych, mniej typowych lokalizacji), owrzodzenia żylne, zakrzepica lub pajączki. Nawet schorzenia, które pozornie wyglądają na niezbyt poważne, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjentów. Bardzo ważne jest, aby wybrana przez nas klinika była sprawdzona i przyjmował w niej doświadczony flebolog Wrocław może poszczycić się z najlepszych placówek w tej dziedzinie. Flebetica każdego dnia pomaga pacjentom w walce z problemami żylnymi.

Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu krążenia lub zwiększonej widoczności naczyń pod skórą należy niezwłocznie udać się do flebologa. Nieleczone schorzenia tego układu mogą prowadzić do powstawania zagrażających życiu zatorów. Pajączki i żylaki w początkowym stadium stanowią głównie problem natury estetycznej, jednak wraz z rozwojem przypadłości mogą pojawiać się dolegliwości bólowe i zakrzepy, które stanowią ogromne ryzyko. Więcej na ten temat można przeczytać na https://flebetica.pl/

Jakie objawy ze strony układu żylnego powinny nas niepokoić?

Wielu Polaków cierpi z powodu chorób układu krążenia. Wszelkie zaburzenia żylne powinny być konsultowane z odpowiednim lekarzem, ponieważ nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Zwiększenie widoczności naczyń krwionośnych na kończynach i innych częściach ciała zawsze powinno być czymś alarmującym. Uczucie ciężkości nóg i pojawiająca się opuchlizna, szczególnie wieczorami również może wskazywać na problemy żylne. 

Z pewnością jednym z poważniejszych symptomów choroby żylnej są trudno gojące się rany na dolnych kończynach, czyli owrzodzenia podudzi. Nie można także ignorować częstych skurczy mięśni lub zasinienia nóg. Nawet niewielkie pajączki nie powinny być ignorowane, ponieważ mogą się rozwinąć w żylaki, a następnie w owrzodzenia żył. Dlatego wszelkie nieprawidłowości trzeba niezwłocznie zgłaszać flebologowi, który może powstrzymać rozwój choroby. 

W jaki sposób można diagnozować i leczyć choroby żył?

Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu żylnego należy zgłaszać flebologowi, który skieruje nas na dodatkowe badania. Jedną z podstawowych technik diagnostycznych jest ultrasonografia Dopplera. Ten rodzaj USG pozwala ocenić obrazowo stan tętnic i żył. Dzięki temu specjalista w łatwy sposób może określić stopień zaawansowania zmian i zaproponować najskuteczniejsze leczenie. Najpopularniejszą terapią jest zastosowanie lasera, jednak nie zawsze takie podejście jest możliwe.

Możliwe jest wykorzystanie ostrzykiwania lub w niektórych przypadkach nawet zabiegu operacyjnego. Dzięki wczesnej reakcji można pozbyć się problemu, zanim dojdzie do jego rozwoju. Szybka interwencja skraca czas rekonwalescencji i daje większe szanse na powodzenie procedury. 

Fot.: Lucrezia Carnelos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porównanie różnych typów igieł do tatuażu: od szkicowania do wypełniania
Porównanie różnych typów igieł do tatuażu: od szkicowania do wypełniania
Zanurz się w fascynujący świat tatuażu i dowiedz się więcej o różnorodności igieł do tatuażu. Ujawniamy tajemnice od szkicowania po wypełnianie!
Ostatnie wpisy