5 sposobów, dzięki którym uda Ci się rzucić palenie

5 sposobów, dzięki którym uda Ci się rzucić palenie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czas porzucić ten szkodliwy nałóg! Poznaj sposoby, które pozwolą Ci ostatecznie rozstać się z papierosami. Podziękuje Ci i twoje zdrowie, i portfel. 

Rzuć palenie już dziś – dlaczego warto to zrobić?

Do tego, że palenie szkodzi, nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to wyjątkowo szkodliwy nałóg, który może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Rak płuc, jamy ustnej, gardła – to tylko niektóre z chorób, na które często zapadają nałogowi palacze.

Nic więc dziwnego, że często myślą oni o rzuceniu nałogu – zanim będzie za późno. Trzeba jednak przyznać, że jest to trudne wyzwanie. Wielokrotnie próby rozstania z paleniem papierosów kończą się niepowodzeniem. Nawet gdy wydaje nam się, że już się udało, wystarczy raz zapalić, żeby do tego wrócić. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Wiele osób z powodzeniem rozstało się z papierosami. Poznaj sprawdzone sposoby, które mogą Ci w tym pomóc.

Psychoterapia

Tak, dokładnie – każdy nałóg to problem, który w dużej mierze mieści się w sposobie naszego myślenia. Właśnie dlatego warto pomyśleć o podjęciu psychoterapii. Regularne spotkania ze specjalistą mogą pomóc nam zrozumieć mechanizmy naszego myślenia, które nie pozwalają nam się uwolnić ze szponów nałogu.

Psychoterapię podejmuje się z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, żeby poradzić sobie ze swoją przeszłością i zmienić coś na lepsze. To zdecydowanie pasuje do chęci rzucenia palenia papierosów. Dla wielu osób jest to dobry pierwszy krok w tej walce.

Zajmij czymś dłonie

Palacze bardzo często sięgają po paczkę papierosów, gdy nie mają co zrobić z rękoma. Bez wątpienia jest to element nawyku. Zastanów się, czy jest tak i u Ciebie – a zapewne tak! Dlatego warto zadbać o to, aby nasze ręce były zajęte. Dzięki temu nawyk sięgania po papierosa osłabnie.

Może to być chociażby piłeczka antystresowa czy guma do żucia lub ulubiony cukierek. Opcji jest wiele.

Preparaty

Wymyślono mnóstwo preparatów mających na celu wspomaganie rzucania palenia. Nazywa się je także nikotynową terapią zastępczą, ponieważ są one oparte właśnie na nikotynie. Tabletki, plastry, gumy do żucia – rozejrzyj się za najlepszą opcją dla siebie. 

Co jednak bardzo istotne, przy korzystaniu z takich środków należy bardzo dokładnie stosować się do zaleceń producenta, bez żadnych ustępstw.

Pij dużo wody

Picie dużych ilości wody pozwala oczyścić nasz organizm z toksyn, dlatego, gdy podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia, sięgaj nawet po 10 szklanek dziennie. To łączy się także z poradą o tym, aby zajmować czymś ręce.

Zamiast sięgać po papierosa – weź do ręki szklankę lub butelkę z wodą.

Postaw na ruch

Wiele osób obawia się, że po rzuceniu papierosów przytyje. Wcale nie musi tak być, a wręcz przeciwnie – może, aby zająć czymś ciało i głowę, poszukasz sobie nowej pasji i postawisz na ruch? 

Dzięki temu unikniesz dodatkowych kilogramów, a przy tym mniej będziesz myśleć o paleniu. Wystarczy już jeden długi spacer dziennie.

Zdj. główne: Irina Iriser/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*