Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Suche dłonie mogą oznaczać nieodpowiednią ich pielęgnację, narażenie na zbyt dużą liczbę czynników szkodzących skórze lub stan chorobowy. Popękana, złuszczona skóra może nie tylko wyglądać nieelegancko, ale także stanowić źródło bólu i dyskomfortu. Poznaj zatem skuteczne metody prawidłowej pielęgnacji suchych i szorstkich dłoni.
Przyczyny suchych i szorstkich dłoni
Dłonie to wizytówka każdej kobiety. Delikatna, sprężysta skóra, czyste paznokcie to podstawa. Jeśli zatem kremy do rąk – wapteka.pl, nie zagoszczą na stałe w naszej łazience, na nic zdadzą się sztuczne paznokcie lub najmodniejsze wzory wymalowane na nich nowoczesnymi technikami zdobienia. Duża ilość pań nadal jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaniedbana sucha, szorstka i popękana skóra może doprowadzić do poważnych stanów chorobowych. O to jej przyczyny:
Narażenie na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury – zarówno ekspozycja dłoni na nadmierne słońce, jak i silny mróz powoduje przesuszenie skóry. Brak rękawiczek zimą prowadzi do odmrożeń i pękania skóry. Robi się ona nie tylko szorstka, ale też pokaleczona. Efektem jest silne swędzenie i ból.
Ekspozycja na środki chemiczne – Mydła, żele do mycia, detergenty, na które nasza skóra jest narażona podczas sprzątania, środki dezynfekcyjne są bardzo silnymi czynnikami drażniącymi.
Choroby współistniejące – Atopowe Zapalenie Skóry, egzemy, alergie, cukrzyca, łuszczyca, toczeń to choroby organizmu, które sprzyjają i objawiają się występowaniem suchej i szorstkiej skóry na dłoniach.
Stres – coraz częściej się mówi o tym, że ekspozycja na stres ma odzwierciedlenie w naszej skórze. Nadmierne wydzielanie hormonu stresu czyli kortyzolu, prowadzi bowiem do obniżenia ilości wytwarzanego przez organizm kolagenu.
Stany chorobowe skóry dłoni
Szorstka i sucha skóra na dłoniach niekoniecznie musi oznaczać nieprawidłową ich pielęgnację czy też zaniedbanie. Może być również zwiastunem poważnej choroby, którą należy leczyć z pomocą lekarza specjalisty – najczęściej dermatologa, ale także rodzinnego czy endokrynologa. Najczęstszymi chorobami, które objawiają się szorstkością, suchością i pęknięciami skóry na dłoniach są grzybica, drożdżyca, egzema, łuszczyca oraz toczeń. Warto jednak wiedzieć, że dolegliwości ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, anemia oraz choroby tarczycy i wątroby również mają negatywny wpływ na skórę.
Jak dbać o dłonie?
Jeśli szorstka i sucha skóra spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, a nie chorobami ogólnoustrojowymi, można sobie w łatwy sposób z nią poradzić i przywrócić dłoniom piękny i zdrowy wygląd. Zatem jak dbać o skórę dłoni?
Noś rękawiczki – zarówno wełniane, podczas zimowych spacerów, jak i gumowe w czasie sprzątania i korzystania z silnych detergentów czyszczących. Warto zwrócić uwagę, że należą do nich nie tylko mleczka i proszki do armatury, ale także płyny do prania czy zmywania.
Ogranicz stres – korzystaj z technik relaksacyjnych, unikaj sytuacji stresujących, zmniejsz spożycie kawy, czarnej herbaty i napojów energetycznych, które zwiększają w organizmie poziom dopaminy.
Zamień chemiczne detergenty na naturalne, które mniej szkodzą skórze- na przykład zamiast odkamieniacza zastosuj ocet, a granulat czyszczący zastąp sodą oczyszczoną.
Stosuj peelingi – pozwolą one pozbyć się suchego i zrogowaconego naskórka, który powoduje szorstkość i swędzenie dłoni.
Nawilżaj skórę dłoni za pomocą kremów odżywczych i nawilżających- dobrej jakości krem to podstawa, powinien być stosowany po każdym umyciu i dokładnym wysuszeniu rąk. Warto także sięgnąć po wazelinę kosmetyczną.
Stosuj maseczki z parafiny, oliwy z oliwek, a także miodu- odżywią one skórę, nawilżą i zapewnią jej elastyczność.
Leczenie egzemy
Jeśli zniszczona skóra jest objawem egzemy, należy udać się do specjalisty i poddać leczeniu. W tym przypadku naturalne metody pielęgnacji dłoni mogą jedynie wspomóc terapię, a nie ją całkowicie zastąpić. Egzemę leczy się bowiem za pomocą glikokortykosteroidów, które wydawane są na receptę i stosuje się je pod ścisłą kontrolą lekarza.
Sprawdź jakie są sekrety wyboru idealnej pary obuwia! Zrozum różnice między stylami, zastosuj techniki dobierania rozmiaru i dowiedz się, jakie trendy w modzie powinny wpłynąć na twój wybór.