Bezpieczny spacer po lesie, czyli jak odstraszyć od siebie kleszcze?

Bezpieczny spacer po lesie, czyli jak odstraszyć od siebie kleszcze?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy widzieliście mem na którym tata wilk zwraca się do swojego dziecka mówiąc: ” Synu! Żadna inna istota żyjąca w tym lesie nie wzbudza w ludziach tyle strachu co my. Bądź z tego dumny”, a młody wilk odpowiada „To my jesteśmy kleszczami, tata?”. Ten żart pokazuje jednak, że kleszcze wzbudzają w nas większy strach niż dzikie zwierzęta. Te małe pajęczaki mogą przenosić wiele groźnych chorób, dlatego ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne. Podpowiadamy w jaki sposób przygotować się na spacer po lesie, aby odstraszyć od siebie kleszcze.

Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to jedne z najpoważniejszych schorzeń przenoszonych przez kleszcze. Jednak nie warto całkowicie zaprzestać spacerów po lesie, gdyż kontakt z naturą ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Ponadto kleszcze można spotkać również na łąkach, w ogrodach lub nawet przydomowych trawnikach. Dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić.

6 sposobów na odstraszenie kleszczy

  1. Zapachy cytrusowe – takie nuty zapachowe mogą skutecznie odstraszyć kleszcze. Wystarczy kilka kropli soku z cytryny wmasować w miejsca za uszami oraz w wewnętrzną cześć nadgarstków. Poza tym zabiegiem nie należy zapominać od odpowiednim ubraniu do lasu, czyli spodniach i bluzce z długimi rękawami oraz o zakrytych butach.
  2. Olejki eteryczne – kolejnym sposobem jest zastosowanie olejków eterycznych. Kleszcze nie lubią zapachu eukaliptusa, trawy cytrynowej, lawendy, cedru, tymianku czy mięty pieprzowej. Warto pamiętać, że nie każdy olejek można nakładać bezpośrednio na skórę, dlatego możesz mieć przy sobie chusteczkę nawilżoną odpowiednim kosmetykiem.
  3. Rośliny – kleszcze poza ekstraktami z roślin nie lubią również bezpośredniego ich zapachu. Możesz na spacer do lasu zabrać ze sobą liście lub łodygi chrzanu, kocimiętki, chryzantemy czy wrotyczu.
  4. Olej neem – miodla indyjska ma wiele leczniczych właściwości, to właśnie z niej powstaje olej z neem. Można stosować go bezpośrednio na skórę, a po dodawaniu wody można spryskać nim również naszego czworonoga.
  5. Olej czosnkowy – czosnek spożywane regularnie zmienia zapach naszej skóry, którego nie tolerują kleszcze. Wiele osób latem spryskuje olejem czosnkowym trawniki, aby nie przebywały w nich nieproszeni goście.
  6. Ziemia okrzemkowa – pozyskuje się ją ze skamieniałych szczątków organizmów wodnych. Aby poznać się kleszczy z ogrodu, trawnika czy skweru należy obficie ją tam rozsypać.

Przeczytaj też: TE TRENDY ZDROWOTNE BĘDĄ HITEM 2021 ROKU

Zdjęcie główne: jasmin chew/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czółenka z paskiem — dlaczego warto je mieć w swojej kolekcji obuwia?
Czółenka z paskiem — dlaczego warto je mieć w swojej kolekcji obuwia?
Czółenka z paskiem to buty, które zawsze będą modne i eleganckie. Idealnie sprawdzą się na wiele okazji i będą pasować do wielu stylizacji. Czółenka z paskiem to także buty wygodne, a dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, stanowią doskonałą alternatywę dla wysokich obcasów.
Ostatnie wpisy