Dlaczego warto zacząć grać w tenisa?

Dlaczego warto zacząć grać w tenisa?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sport to świetna forma spędzania wolnego czasu. Doskonale wpływa na samopoczucie, niweluje stres i pomaga utrzymać zdrowie. Doskonałą formą treningów jest tenis. To sport, który pokochało wiele osób. Z artykułu dowiesz się więcej na temat tenisa ziemnego. 

Historia tenisa

Narodziny tenisa miały miejsce w Anglii w 1873 roku. Właśnie wtedy Harry Gem wpadł na pomysł połączenia angielskich gier z użyciem rakiety i hiszpańskiej peloty. Sport ten zyskał ogromną popularność, kiedy w 1875 roku dołączono go jako dyscyplinę sportową w wimbledońskim The All England Croquet Club.

W Polsce tenis stał się modny, kiedy zajęli się nim Jerzy Janowicz oraz Agnieszka Radwańska. Wbrew pozorom nie jest przeznaczony jedynie dla ludzi bogatych. Do rozpoczęcia tej gry nie jest potrzebna inwestycja dużych sum.

Zasady gry w tenisa

Tenis ziemny rozgrywa się na specjalnie przeznaczonym do tego korcie. Istnieją 3 rodzaje tej gry:

  • singlowa, która rozgrywa się między dwoma zawodnikami tej samej płci;
  • deblowa, która rozgrywa się między dwuosobowymi zespołami (wszyscy zawodnicy są tej samej płci);
  • mikstowa, która rozgrywana jest pomiędzy dwoma dwuosobowymi zespołami, a w zespołach mogą być zawodnicy różnej płci. 

Mecz tenisa składa się z setów, które z kolei składają się z gemów. Gemy natomiast składają się z punktów przyznawanych za pojedynczą wymianę tenisową. Jeżeli zawodnicy osiągną remis 40:40, to oznacza to tzw. równowagę. Wtedy jeden z graczy musi wygrać dwie następne wymiany, aby nastąpiła wygrana. 

Pierwszy punkt – 15.

Drugi punkt – 30.

Trzeci punkt – 40.

Jeżeli zawodnik zdobędzie czwarty punkt, to oznacza, że wygrał gema, ale pod warunkiem, że rywal zdobył maksymalnie dwa punkty. 

Zalety gry w tenisa

Rozwój psychiczny

W grze w tenisa nie liczą się tylko umiejętności fizyczne. Umysł jest równie ważny. Gra w tenisa uczy myślenia taktycznego oraz obserwacji. Pomaga nabyć umiejętność myślenia długofalowego, a także poprawia samoocenę i dyscyplinę. 

Poprawa zdrowia

Regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na wydolność płuc, usprawnia krążenie krwi i przeciwdziała chorobom serca. Gra w tenisa podnosi również odporność, więc powinny się nią zainteresować osoby mające problemy ze zdrowiem.

Rozwój kondycji fizycznej

Gra w tenisa to rodzaj sportu angażujący wszystkie grupy mięśni. Pozwala to spalić tkankę tłuszczową i stracić zbędne kilogramy. Gra ta poprawia również refleks i zwinność.

Jak rozpocząć grę w tenisa?

Nauka gry w tenisa jest możliwa w każdym wieku. Jest to sport ogólnorozwojowy i świetna gra towarzyska. Trzeba się do niej jednak dobrze przygotować. Warto nauczyć się podstawowych zasad gry. Tenis nie jest łatwy pod względem technicznym, z tego powodu pierwsze kroki powinno się stawiać pod okiem trenera. Ten pomoże okiełznać grę, wyjaśni zasady oraz będzie przeciwdziałał kontuzjom. 

Zdj. główne: Matthias David/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*