Co i jak przygotować przed teleporadą?

Co i jak przygotować przed teleporadą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Teleporady coraz częściej zastępują tradycyjne wizyty w gabinetach lekarskich. Nic dziwnego – są o wiele wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić czas. Jak przygotować się do zdalnej konsultacji, aby odniosła ona pozytywny efekt terapeutyczny?

Wybuch pandemii koronawirusa wymusił rozwój narzędzi telemedycyny. Nowe rozwiązania tak dobrze się sprawdziły, że korzystanie z nich staje się coraz powszechniejsze. Zdalne konsultacje cenią sobie zarówno pacjenci, jak i lekarze, ponieważ takie wizyty nie wymagają bezpośredniego kontaktu i przebywania w tym samym miejscu. Aby jednak teleporada okazała się korzystna, pacjent powinien odpowiednio się do niej przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Teleporada – o czym należy pamiętać?

Teleporada lekarska jest pełnoprawną wizytą, więc podczas rozmowy należy wyczerpująco odpowiadać na pytania lekarza, bo tylko wtedy możliwe będzie postawienie diagnozy. Czasami w trakcie konsultacji lekarz może poprosić pacjenta o wykonanie zgodnie z jego wskazówkami samobadania. 

Pierwszym krokiem jest umówienie się na e-wizytę. Sposób ustalenia konsultacji zależy od tego, z jakiej placówki korzystamy. Jeśli leczymy się w placówce działającej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy po prostu zadzwonić do przychodni i zapytać o dostępne terminy. Coraz więcej placówek udostępnia także formularze na swoich stronach internetowych, które umożliwiają umówienie się na telewizytę. W podobny sposób umówimy się, jeśli korzystamy z usług medycznych w prywatnych placówkach. Wygodnym rozwiązaniem może być również skorzystanie z oferty serwisów specjalizujących się w konsultacjach online. Na portalach takich jak Receptomat.pl czy L4.pl do wybranego specjalisty umówimy się w ciągu kilku minut.

Po ustaleniu terminu teleporady możemy skupić się na przygotowaniach do samej rozmowy z lekarzem. Na kartce warto zanotować wszystkie niepokojące objawy, uwzględniając ich natężenie, długość i okoliczności występowania. Pamiętajmy także o tym, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach czy zabiegach i operacjach. W pobliżu miejmy dokumenty z widocznym numerem PESEL – lekarz może o niego poprosić w celu weryfikacji. Jeśli w ostatnim czasie mieliśmy wykonywane badania i pomiary na przykład temperatury ciała czy ciśnienia tętniczego, to również możemy przygotować te informacje i mieć je pod ręką.

Na podstawie uzyskanych informacji i własnej oceny stanu zdrowia pacjenta lekarz może wystawić e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie na badania. Zdarza się czasami, że lekarz sugeruje osobistą wizytę w placówce ochrony zdrowia w celu wykonania dokładniejszych badań.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kremy różane i ich właściwości, czyli o tym dlaczego warto uwzględnić je w rutynowej pielęgnacji
Kremy różane i ich właściwości, czyli o tym dlaczego warto uwzględnić je w rutynowej pielęgnacji
Róża to nie tylko kwiat o niezrównanym zapachu i wyjątkowym uroku. To także skarbnica wartościowych składników, które zasługują na miejsce w naszej codziennej pielęgnacji skóry.
Ostatnie wpisy