Co i jak przygotować przed teleporadą?

Co i jak przygotować przed teleporadą?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Teleporady coraz częściej zastępują tradycyjne wizyty w gabinetach lekarskich. Nic dziwnego – są o wiele wygodniejsze i pozwalają zaoszczędzić czas. Jak przygotować się do zdalnej konsultacji, aby odniosła ona pozytywny efekt terapeutyczny?

Wybuch pandemii koronawirusa wymusił rozwój narzędzi telemedycyny. Nowe rozwiązania tak dobrze się sprawdziły, że korzystanie z nich staje się coraz powszechniejsze. Zdalne konsultacje cenią sobie zarówno pacjenci, jak i lekarze, ponieważ takie wizyty nie wymagają bezpośredniego kontaktu i przebywania w tym samym miejscu. Aby jednak teleporada okazała się korzystna, pacjent powinien odpowiednio się do niej przygotować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Teleporada – o czym należy pamiętać?

Teleporada lekarska jest pełnoprawną wizytą, więc podczas rozmowy należy wyczerpująco odpowiadać na pytania lekarza, bo tylko wtedy możliwe będzie postawienie diagnozy. Czasami w trakcie konsultacji lekarz może poprosić pacjenta o wykonanie zgodnie z jego wskazówkami samobadania. 

Pierwszym krokiem jest umówienie się na e-wizytę. Sposób ustalenia konsultacji zależy od tego, z jakiej placówki korzystamy. Jeśli leczymy się w placówce działającej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy po prostu zadzwonić do przychodni i zapytać o dostępne terminy. Coraz więcej placówek udostępnia także formularze na swoich stronach internetowych, które umożliwiają umówienie się na telewizytę. W podobny sposób umówimy się, jeśli korzystamy z usług medycznych w prywatnych placówkach. Wygodnym rozwiązaniem może być również skorzystanie z oferty serwisów specjalizujących się w konsultacjach online. Na portalach takich jak Receptomat.pl czy L4.pl do wybranego specjalisty umówimy się w ciągu kilku minut.

Po ustaleniu terminu teleporady możemy skupić się na przygotowaniach do samej rozmowy z lekarzem. Na kartce warto zanotować wszystkie niepokojące objawy, uwzględniając ich natężenie, długość i okoliczności występowania. Pamiętajmy także o tym, aby poinformować lekarza o przyjmowanych lekach i przebytych chorobach czy zabiegach i operacjach. W pobliżu miejmy dokumenty z widocznym numerem PESEL – lekarz może o niego poprosić w celu weryfikacji. Jeśli w ostatnim czasie mieliśmy wykonywane badania i pomiary na przykład temperatury ciała czy ciśnienia tętniczego, to również możemy przygotować te informacje i mieć je pod ręką.

Na podstawie uzyskanych informacji i własnej oceny stanu zdrowia pacjenta lekarz może wystawić e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie na badania. Zdarza się czasami, że lekarz sugeruje osobistą wizytę w placówce ochrony zdrowia w celu wykonania dokładniejszych badań.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią końcówkę do twojego sprzętu laboratoryjnego?
Jak wybrać odpowiednią końcówkę do twojego sprzętu laboratoryjnego?
Dowiedz się, jak wybór odpowiedniej końcówki może zwiększyć efektywność twojego sprzętu laboratoryjnego. Poznaj kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę.
Ostatnie wpisy
Jak uzyskać piękne rzęsy?
Jak uzyskać piękne rzęsy?