Jak naprawdę działa botoks i kiedy warto zacząć go używać?

Jak naprawdę działa botoks i kiedy warto zacząć go używać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Botoks to substancja nazywana eliksirem młodości. Nie bez powodu – jest to jedna z najbardziej znanych substancji w medycynie estetycznej. Toksyna botulinowa pomaga zmniejszyć napięcie mięśni, tym samym niwelując zmarszczki mimiczne. Znany i przez wielu lubiany botoks jest coraz częściej wybierany w gabinetach medycyny estetycznej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak działa i kiedy zacząć go stosować.

Działanie botoksu

Botoks jest neurotoksyną wytwarzaną przez jad kiełbasiany. To silna toksyna, jednak w niewielkich ilościach znajduje zastosowanie terapeutyczne. Jego specyfika działania sprawia, że jest stosowany podczas zabiegów związanych z układem nerwowym. Botoks skutecznie blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co prowadzi do rozluźnienia mięśni w miejscu aplikacji. Substancja ta pomaga usunąć zmarszczki mimiczne, a ponadto świetnie działa w zabiegach podnoszenia kącików ust i powiek. Botoks można stosować też przy leczeniu nadpotliwości.

Kiedy zaczyna działać botoks?

Toksyna botulinowa działa z lekkim opóźnieniem – na efekty zabiegu należy poczekać powiem kilka dni. Decydując się więc na ten zabieg należy być przygotowanym na oczekiwanie na efekty. Po 4–5 dniach można zauważyć minimalne osłabienie mięśni. Najlepsze rezultaty natomiast będą widoczne po około dwóch tygodniach od zabiegu. To też dobry czas na wybranie się do kliniki na wizytę kontrolną, aby specjalista ocenił efekty i wykonał ewentualne poprawki. Warto pamiętać, że na czas działania botoksu wpływ mają różne czynniki. Należą do nich między innymi wiek, tryb życia, ilość podanej substancji oraz wielkość mięśnia w który ją wstrzyknięto.

Kiedy zacząć stosować zabiegi z użyciem botoksu?

Nie ma ogólnych wytycznych, kiedy należy zacząć stosować botoks. Jest to indywidualna sprawa, na którą wpływ mają osobiste preferencje. Zabiegi botoksem można wykonywać u osób w młodym wieku. Osoby palące i posiadające bardzo bogatą mimikę twarzy mogą potrzebować tej substancji nawet przed trzydziestką. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania botoksu u osób młodych cierpiących na nadpotliwość. Co więcej, coraz popularniejsze jest używanie botoksu profilaktycznie – w celu działania przeciwstarzeniowego.

Botoks – czy są przeciwwskazania? 

Jak wiele innych substancji – botoks nie jest dla każdego. Ma on swoje przeciwwskazania. Należą do nich choroby z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, a także stosowanie leków wywołujących rozluźnienie mięśni. Botoksu nie powinny też stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osoby z zaburzoną krzepliwością krwi również powinny zachować szczególną ostrożność. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, w którym wykluczane są ewentualne przeciwwskazania. Jeżeli ich nie ma, to rozpoczyna się zabieg.

Zdj. główne: Sam Moghadam Khamseh/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Delikatna biżuteria na każdą okazję
Delikatna biżuteria na każdą okazję
Wiele kobiet każdego dnia stara się wybierać piękną biżuterię, która potrafi doskonale uzupełnić stylizację i podkreślić cały jej charakter. Komplety biżuterii mogą mieć bardzo elegancki charakter lub doskonale sprawdzać się w stylizacjach bardziej casualowych i codziennych.
Ostatnie wpisy