Potrzeby włosów różnią się w zależności od ich porowatości!

Potrzeby włosów różnią się w zależności od ich porowatości!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tak, jak różne rodzaje skóry mogą mieć różne wymagania pielęgnacyjne, tak i włosy u poszczególnych osób mogą różnić się swoimi potrzebami. Bardzo ważną cechą jest ich porowatość. Jeśli trafnie ją określisz, lepiej zrozumiesz potrzeby swoich włosów i dobierzesz odpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji. Jak to zrobić?

Czym jest porowatość włosów i dlaczego to takie ważne?

Włos składa się z trzech elementów – wewnętrznego rdzenia, kory oraz warstwy zewnętrznej. Porowatość włosów to stopień odchylenia łusek na zewnętrznej warstwie od kory włosa. Co ważne, poziom porowatości włosów nie zawsze jest cechą wrodzoną. Dość często zdarza się, że pod wpływem różnych czynników łuski odchylają się coraz mocniej od kory włosa, zwiększając porowatość.

Wyróżnia się trzy typy włosów pod kątem porowatości:

  • włosy niskoporowate, w których łuski ściśle przylegają do kory włosa;
  • włosy średnioporowate z lekko odchylonymi łuskami;
  • włosy wysokoporowate, w których łuski są mocno odchylone.

Włosy niskoporowate są gładkie i mocne. Wysokoporowate natomiast bardziej narażone na uszkodzenia i przesuszenie, trudniejsze do ułożenia i skłonne do puszenia się. Żeby zaplanować odpowiednią pielęgnację włosów, wiedza na temat stopnia ich porowatości jest po prostu niezbędna.

Jak określić porowatość swoich włosów?

Porowatość włosów można określić przez dokładne obejrzenie ich łusek, jednak bez specjalistycznego sprzętu zadanie to jest praktycznie niemożliwe. Jak określić porowatość włosów w domowych warunkach? W tym celu warto im się nieco przyjrzeć. Włosy niskoporowate z domkniętymi łuskami są zwykle proste i błyszczące, rzadko się rozdwajają, jednak może brakować im objętości. Włosy wysokoporowate za to często są matowe, szybko puszą się pod wpływem kontaktu z wilgocią, łatwo się plączą i łamią. Typ włosów średnioporowatych to coś pośrodku – mogą się puszyć, ale wyglądają na zdrowe i błyszczące.

W określeniu typu porowatości włosów może Ci pomóc również prosty test do wykonania w domu. Napełnij szklankę letnią wodą i wyrwij z głowy jednego włosa. Delikatnie połóż go na powierzchni wody i zostaw na kilka minut. Im wyższa porowatość włosa, tym szybciej wchłonie on wodę, stanie się ciężki i spadnie na dno szklanki. Jeśli po kilku minutach włos:

  • wciąż unosi się na powierzchni wody – jego niska wchłanialność świadczy o włosach niskoporowatych;
  • pływa gdzieś w połowie wysokości szklanki – chłonie wodę w wolnym tempie, co może być dowodem na włosy średnioporowate;
  • opadł na samo dno – zbyt szybko wchłonął wilgoć, co świadczy o włosach wysokoporowatych.

Różnice w pielęgnacji włosów w zależności od porowatości

Za najzdrowszy typ włosów uważa się średnioporowate, w których lekko odchylone łuski pozwalają na sprawne wchłanianie nawilżenia i cennych składników odżywczych, jednak nie są na tyle osłabione, by zmniejszać odporność włosów czy negatywnie wpływać na ich wygląd. To właśnie włosy średnioporowate sprawiają najmniej trudności w pielęgnacji i choć czasem mogą wymagać solidnego odżywienia, na co dzień nie jest konieczne ich specjalne traktowanie.

Włosy niskoporowate, choć wyglądają zdrowo, mogą sprawiać pewne problemy pielęgnacyjne. Często są bardzo gęste, jednak brakuje im objętości. Słabo chłonną cenne substancje z nakładanych na nie kosmetyków, za to szybko stają się obciążone, oklapnięte, a także przetłuszczone. W ich przypadku ważne jest delikatne, ale solidne oczyszczanie. W celu odżywienia włosów niskoporowatych sięgaj po lekkie odżywki zamiast gęstych masek, które mogłyby je zanadto obciążać.

Najwięcej wymagań pielęgnacyjnych mają włosy wysokoporowate, które mogą mieć trudności z utrzymaniem nawilżenia, być szczególnie podatne na łamanie i rozdwajanie. Takie włosy wymagają solidnej dawki nawilżenia, delikatnych środków myjących bez właściwości wysuszających, a także wygładzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo stosować serum nawilżające dla skutecznej pielęgnacji skóry?
Jak prawidłowo stosować serum nawilżające dla skutecznej pielęgnacji skóry?
Odkryj tajemnice profesjonalnej pielęgnacji skóry dzięki właściwemu stosowaniu serum nawilżającego. Poznaj sposoby na poprawę kondycji cery i przyspieszenie jej regeneracji.
Ostatnie wpisy