Jak wzmocnić dno miednicy i po co to robić?

Jak wzmocnić dno miednicy i po co to robić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mięśnie dna miednicy, inaczej zwane mięśniami Kegla, są bardzo istotną częścią organizmu, zwłaszcza u kobiet. Są odpowiedzialne między innymi za utrzymywanie moczu i odgrywają rolę w osiąganiu orgazmu. Co należy zrobić, aby je wzmocnić? 

Funkcja mięśni Kegla w organizmie

Ta grupa mięśni odpowiada za poprawne utrzymywanie moczu w pęcherzu oraz narządów układu pokarmowego. Zachowane w dobrej kondycji i regularnie ćwiczone pozwalają na wstrzymanie potrzeby oddania moczu, nawet w sytuacji „awaryjnej”. Kłopoty z mięśniami dna miednicy powodują wstydliwy problem – nietrzymanie moczu. Jest to niezamierzone opróżnianie pęcherza w wyniku najmniejszego wysiłku. Dolegliwość ta narasta wraz z wiekiem.

Jak sprawdzić, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy? 

Położenie mięśni Kegla można zlokalizować w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, siedząc na sedesie, wstrzymać strumień płynącego moczu. Mięśnie, które w tym momencie spięłaś, to właśnie mięśnie Kegla. Jeżeli udało Ci się przeprowadzić ten test, znaczy że są one silne i sprawne. Nie rób jednak tego zbyt często, ponieważ możesz doprowadzić do zalegania moczu w pęcherzu.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Możesz to robić zarówno na leżąco, jak i na siedząco oraz stojąco. Pozycja jest dowolna. Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na wykonywaniu serii spięć w taki sposób, aby przerwa między nimi była taka sama, jak czas skurczu. Rób to 3 razy dziennie, po 10 powtórzeń. Warto wspomnieć, że nikt nie zauważy, że właśnie w tym momencie wykonujesz trening. Dzięki temu mięśnie dna miednicy możesz wzmacniać przed telewizorem, jadąc autobusem, a nawet w pracy.

Efekty swojej pracy powinnaś zauważyć już po kilku tygodniach. Wtedy możesz zmniejszyć częstotliwość lub intensywność ćwiczeń, ale nie rezygnuj z nich całkowicie, aby nie zaprzepaścić wyników.

Inne sposoby na wzmocnienie mięśni dna miednicy

Kobietom borykającym się z problemem nietrzymania moczu poleca się stosowanie pessarium. Jest to krążek wkładany do pochwy, który należy utrzymać w jej wnętrzu zaciskając interesujące nas mięśnie. W tym celu stosuje się również specjalny ciężarek, który działa podobnie do krążka. 

Z pomocą we wzmacnianiu mięśni Kegla przychodzi fizjoterapia. Proponuje ona kilka metod zwalczania nietrzymania moczu. Jedną z nich jest elektrostymulacja. Do tego celu stosuje się prąd o niewielkim natężeniu, który pobudza mięśnie do skurczu i wzmacnia je. Można wybrać również laseroterapię działającą w podobny sposób do elektrostymulacji, jak również magnetostymulację. Ta ostatnia metoda wykorzystuje pole magnetyczne o niskich częstotliwościach do spowodowania spięcia mięśni Kegla.

Kulki gejszy – co to takiego?

Kulki gejszy to dwie lub więcej kulek połączonych sznurkiem, które lokalizuje się we wnętrzu pochwy. Ćwiczenie mięśni Kegla za ich pomocą polega na utrzymaniu ich właśnie nimi będąc w ruchu. Taki trening opiera się głównie na poruszaniu biodrami i działa świetnie na mięśnie dna miednicy, sprawiając, że są one silniejsze.

zdj. główne: Meghan Holmes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*