Jakie objawy daje nietolerancja pokarmowa?

Jakie objawy daje nietolerancja pokarmowa?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nietolerancja pokarmowa to obecnie coraz częściej spotykana choroba. Wiele osób cierpi z tego powodu, często nawet nie wiedząc, co im dolega. Warto zatem poznać objawy tej dolegliwości i zapobiec ewentualnym skutkom nietolerancji pokarmowej. Jakie objawy daje spożywanie posiłków, które nam szkodzą?

Nietolerancja pokarmowa – objawy

Alergia pokarmowa to bardzo dotkliwa choroba. Może objawiać się w różnoraki sposób i sprawić, że nasze życie stanie się serią przykrych zdarzeń. Mogą one dotyczyć zarówno objawów skórnych, jelitowych, a nawet immunologicznych czy neurologicznych. Warto zatem dokładnie zapoznać się z tym, co może nam grozić!

Spożywanie produktów, które wyraźnie nam szkodzą, łączy się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Wówczas warto wykluczyć produkty, które powodują u nas przykre objawy. W przypadku nietolerancji pokarmowej następują one po około 24–48 godzinach po spożyciu jedzenia. Wówczas stężenie różnych produktów osiąga najwyższy pułap i wywołuje największe stany zapalne. Mogą się one utrzymywać przez kolejne 4–5 dni. Dolegliwości, które mogą się pojawić, zależą od tego, jak bardzo szkodzi nam dany produkt.

Oto możliwe objawy nietolerancji pokarmowej:

  • pokarmowe – odbijanie, uczucie pełności, gazy, wzdęcia, biegunka, mdłości i zaparcia;
  • neurologiczne – stany lękowe, a nawet depresyjne, znaczące zmiany w zachowaniu, nadpobudliwość, zaburzenia widzenia, migreny i trudności z zasypianiem;
  • ruchowe – bóle stawów, kości i mięśni;
  • skórne – mocny świąd skórny, suchość, głównie w obrębie twarzy lub w zgięciach kończyn górnych i dolnych, trądzik, łuszczyca, a nawet atopowe zapalenie skóry;
  • immunologiczne – nasilenie chorób autoimmunologicznych, a także znaczne osłabienie odporności;
  • pozostałe objawy – przewlekłe zmęczenie, trudności w zrzuceniu wagi, znaczna utrata apetytu.

Obserwując swój organizm, łatwo można dojść do wniosku, że dzieje się w nim coś niewłaściwego. Jednak aby określić, które dokładnie produkty nam szkodzą, należy wykonać testy pokarmowe, a później pozbyć się winowajców ze swojej codziennej diety.

Diagnozowanie nietolerancji pokarmowej

Do wykonania odpowiednich testów potrzebne jest zrobienie szczegółowych badań krwi. Wówczas określa się, które produkty spożywcze nam nie służą, a ich spożywanie nawet w niewielkich ilościach może powodować dotkliwe dolegliwości. Jeśli diagnostyka nie zostanie wykonana odpowiednio szybko, w skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do niewydolności układu pokarmowego czy nadwrażliwości jelitowej, nie wspominając już o uciążliwym świądzie, który bardzo utrudnia życie.

Po wykonaniu testów otrzymujemy pełen obraz tego, co możemy jeść. Skala opiewa na liczby od 1 do 6, przy czym 6 to najmocniejsza alergia. Warto także wspomnieć, skąd bierze się nietolerancja niektórych pokarmów. 

Nietolerancja może wynikać z nieszczelności bariery jelitowej. Dochodzi do niej, gdy ze światła jelita do krwiobiegu przedostają się niestrawione białka pokarmowe, a także patogeny czy toksyny bakteryjne. Nieszczelność może  wynikać z czynników zewnętrznych: przewlekłego zażywania leków, w tym antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a także terapii antynowotworowej czy radioterapii. Do czynników może należeć również źle zbilansowana dieta, infekcje wirusowe i bakteryjne, przewlekłe biegunki i zaparcia. Dlatego warto dbać o zdrowe odżywianie i nienadużywanie leków.

Zdj. główne: Dominik Martin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*