Artykuł sponsorowany
Choroby oczu i pogorszenie wzroku jest naturalne z biegiem lat. Wiek dla nikogo nie jest łaskawy i wpływa na osłabienie zmysłów oraz funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Zaćma jest jednym z najczęściej występujących schorzeń oczu i dotyka przede wszystkim ludzi po 60 roku życia. Sprawdź, jakie są objawy zaćmy oraz jak rozpoznać ją na wczesnych stadiach rozwoju choroby.
Na wczesnych etapach rozwoju, zaćmę łatwo jest przeoczyć. Jest to choroba, która atakuje soczewkę w oku. Soczewka to przezroczysta struktura występująca w obrębie źrenicy, umiejscowiona za tęczówką. Odpowiada ona za przejrzystość widzenia, załamywanie światła i akomodację, czyli zdolność oka do ostrego widzenia z różnych odległości. Przy wystąpieniu zaćmy możesz zauważyć zamglenie obrazu oraz zaburzenia ostrości widzenia, a także:
Ponieważ zmętnieniu soczewki z powodu zaćmy nie towarzyszy ból ani przekrwienie oczu, pierwsze objawy zaćmy są często lekceważone. Niepokojące objawy i postępujące pogorszenie widzenia mogą występować pomimo zmiany szkieł korekcyjnych w okularach i wtedy można uznać je za wczesne stadium zaćmy. Jeśli zauważysz u siebie tego rodzaju symptomy, udaj się do okulisty. Klinika okulistyczna Warszawa to miejsce, w którym możesz od razu przy postawieniu diagnozy umówić się na zabieg usuwania zaćmy.
Obecnie postęp medycyny poszedł na tyle daleko, że usunięcie zaćmy jest procedurą szybką i bardzo mało inwazyjną. Pod miejscowym znieczuleniem, po zwiotczeniu oka za pomocą wiązki laserowej wycina się chorą soczewkę i zastępuje się ją nową, sztuczną i dopasowaną do potrzeb pacjenta soczewką. Zabieg trwa około pół godziny, a już po kilku godzinach od jego zakończenia pacjent jest wypuszczany do domu. Na taką operację najlepiej jest zdecydować się jak najwcześniej, ponieważ im mniej zaawansowana jest zaćma, tym łatwiejszy jest zabieg, a ryzyko występowania powikłań spada do minimum. Poza leczeniem chirurgicznym istnieją także metody fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej, jednak nie są one tak skuteczne i długotrwałe, jak operacja.
Przez kolejnych 6 tygodni trwa okres gojenia i rekonwalescencji, w którym należy stosować krople do oczu z antybiotykiem i unikać dźwigania ciężarów powyżej 5 kilogramów. Przez ten czas pacjent może odczuwać w oku ciało obce, jednak nie należy gojącego się oka pocierać ani uciskać.
Fot.: Amanda Dalbjörn/unsplash.com