Kiedy potrzebne są rękawiczki medyczne?

Kiedy potrzebne są rękawiczki medyczne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Higiena jest niezwykle ważna podczas wielu zabiegów medycznych, ale również kosmetycznych czy pielęgnacyjnych. Nie zawsze konieczność użycia jednorazowych rękawiczek jest oczywista. Zastosowanie gumowych rękawiczek medycznych jest bardzo szerokie i często zaskakujące. Poznaj sytuacje, w których potrzebne mogą być rękawiczki medyczne.  

Gabinet lekarski   

Najbardziej oczywistym miejscem, w którym potrzebne są rękawiczki medyczne, jest gabinet lekarski. W szpitalach, przychodniach i prywatnych praktykach lekarskich, rękawiczki jednorazowe to najbardziej podstawowy element wyposażenia. Podczas badania lekarskiego konieczna jest bariera ochronna pomiędzy skórą medyka a pacjenta. Wymiana bakterii nie jest wskazana, zwłaszcza w przypadku kontaktu z wieloma chorymi osobami dziennie. Dzięki stosowaniu rękawiczek ręce lekarza cały czas pozostają czyste, a ryzyko zachorowania jest niskie. Na stronie  https://emka-sklep.com.pl/ można znaleźć szeroką ofertę rękawiczek lateksowych i nitrylowych w różnych rozmiarach i kolorach.  

Studio tatuażu  

Żaden tatuator nie może pracować bez ochrony w postaci rękawiczek medycznych. Tatuowanie to proces, w którym naruszana jest integralność skóry. W czasie powstawania tatuażu pojawia się krew i drobne ranki, które są potencjalnym źródłem wielu zagrożeń dla zdrowia zarówno artysty, jak i klienta. Bez stosowania rękawiczek wystarczy chwila nieuwagi, by zarazić się wirusem HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C lub innymi chorobami przenoszonymi przez krew.   

Salon kosmetyczny   

Podczas wykonywania wielu zabiegów kosmetycznych również naruszany jest naskórek. Wiele zabiegów inwazyjnych, jak microblading brwi, wykonywanie makijażu permanentnego, mechaniczne oczyszczanie skóry, manicure i pedicure, wymagają użycia ostrych narzędzi i naruszenia bariery skóry. Podobnie jak w przypadku tatuażu, rękawiczki są tu potrzebne zarówno do zachowania czystości i higieny na stanowisku pracy, jak i do ochrony przed ewentualnym zanieczyszczeniem krwią klienta.  

Studio piercingu  

Tak, jak w poprzednich przypadkach, podczas wykonywania przekłucia, piercer chroni siebie i klienta zakładając rękawiczki jednorazowe. W przypadku piercingu rękawiczki nitrylowe bezpyłowe doskonale nadadzą się do przygotowania i posprzątania stanowiska, jednak nie mogą być stosowane przy samym przekłuciu. Do zabiegu piercer musi założyć sterylne i jałowe rękawiczki medyczne, takie, jakich używają do operacji chirurdzy. Tak poważna procedura, jak wykonanie przekłucia jest na tyle inwazyjna, że wymaga bardziej profesjonalnych środków.   

Salon fryzjerski   

W salonach fryzjerskich sprawa z rękawiczkami ma się nieco inaczej, niż przy poprzednich przykładach. Stylistki fryzur zazwyczaj używają gumowych rękawiczek przy farbowaniu włosów lub wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, by kosmetyki nie podrażniały i nie wysuszały ich skóry. Są one też ochroną przed zafarbowaniem dłoni podczas koloryzacji włosów.  

Fot.: Maurizio/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*