Marzysz o wyjątkowym mieszkaniu? Odkryj doskonały w swych niedoskonałościach styl wabi-sabi

Marzysz o wyjątkowym mieszkaniu? Odkryj doskonały w swych niedoskonałościach styl wabi-sabi
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stare japońskie powiedzenie mówi, że piękno tkwi w niedoskonałości. A pokoje urządzone w duchu wabi-sabi są tego dowodem. Pęknięte naczynia, pozornie “byle jak” pomalowane ściany lub meble z patyną. Wszystko to pięknie podkreślone jest we wnętrzu w stylu wabi-sabi. Jeśli kochasz naturalne kolory, prostotę i minimalizm, ten styl jest dla Ciebie idealny. Zainspiruj się naszymi wskazówkami i wprowadź do swojego domu niepowtarzalny japoński urok.

W dzisiejszych czasach słowo „wabi” tłumaczy się jako proste, pokorne lub skromne i zgodne z naturą. Wręcz przeciwnie, „sabi” dosłownie oznacza „kwiat czasu” i dotyczy przemijalności, pięknego starzenia się. Prostota, równowaga i docenienie starzenia się jako niezbędnej i pięknej części życia są zatem kluczem do wabi-sabi. Jak wygląda takie wnętrze wabi-sabi i czego nie powinno w nim zabraknąć?

Święto naturalności

Filozofia wabi-sabi ma swoje korzenie w starożytnej Japonii. Prości ludzie i mnisi byli oburzeni, gdy bogaci pili herbatę z drogo zdobionych filiżanek, więc w proteście zaczęli używać zwykłej ceramiki. Chcieli pokazać, że piękno życia nie tkwi w jego blasku, ale przeciwnie, w jego prostocie. Z czasem wabi-sabi znalazło swoje miejsce w innych obszarach kultury japońskiej. Niezależnie od tego, czy jest to architektura, aranżacje kwiatów zwane ikebaną, czy same wnętrza. Podstawową ideą jest poszukiwanie piękna w rzeczach, uświadomienie sobie nietrwałości materialnych przedmiotów i skupienie się na życiu jako takim. Te same wartości dotyczą również wabi-sabi we wnętrzu. Celem nie jest olśnienie potencjalnych gości luksusowymi dodatkami i drogimi meblami, ale wywołanie spokoju, harmonii i dobrego samopoczucia w mieszkających tu ludziach.

Fot.: Daniil Silantev/unsplash.com

Nie kieruj się trendami, ale intuicją

Wybierając kolory ścian, trzymaj się palety naturalnych i ziemistych odcieni. Uniwersalnym dobrym wyborem będzie praca z brązem, beżem, kolorem piaskowym, oliwkowym czy szarym. Ponadto te odcienie pozwolą wspaniale wyróżnić się najważniejszym elementom Twojego mieszkania. Niezależnie od tego, czy jest to designerski zestaw wypoczynkowy, czy zabytkowa komoda. Najwięcej uwagi powinny przykuwać meble i dekoracje, nawet te zabytkowe, które wiele już przeszły i są ozdobione patyną.

Nie wstydź się niedoskonałości

Życie codzienne pozostawia ślad w Twoim domu. Czy to pęknięcie w ścianie, drobne rysy na meblach, porysowana farba czy plamy z gorących kubków. Jednak według wabi-sabi nie musisz tego zajmować. Upływ czasu opowiada historię ich właścicieli, a starsze rzeczy nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Odkryj czar asymetrii

Asymetria i nieregularność wystroju wnętrza. Dlatego następnym razem, gdy będziesz wieszać obrazy, odłóż taśmę mierniczą i po prostu zawieś je na ścianie na wysokości oczu. Przestań się stresować faktem, że dekoracyjne poduszki, kubki czy książki nie są idealnie ze sobą skomponowane ani dopasowane kolorystycznie. Zobaczysz, że asymetria ożywi Twój dom i poczujesz się w nim znacznie bardziej komfortowo.

Zdjęcie główne: Daniel Chen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o cerę naczynkową?
Jak dbać o cerę naczynkową?
Twoja cera jest cienka, delikatna, a dodatkowo ma skłonność do rumienienia się i prześwitujących naczynek krwionośnych? Podajemy sprawdzone sposoby na pielęgnację wymagającej skóry naczynkowej.
Ostatnie wpisy
Jak uzyskać piękne rzęsy?
Jak uzyskać piękne rzęsy?