Jak zadbać o skórę pod oczami?

Jak zadbać o skórę pod oczami?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Skóra pod oczami jest szczególnie wrażliwa i delikatna. Nawet, kiedy jej dotykasz możesz poczuć różnicę pod palcami – wydaje się cieńsza niż skóra na nosie czy policzkach. Z tego powodu wiele firm oferuje specjalne kosmetyki do pielęgnacji właśnie tego obszaru – ale czy są one konieczne? Dowiedz się, jak skutecznie dbać o obszar wokół oczu.

Budowa skóry wokół oczu

Większość osób sądzi, że „skóra to skóra” i niezależnie od miejsca na ciele, będzie miała ona takie same właściwości. To oczywiście nieprawda. Owłosiona skóra głowy wymaga innej pielęgnacji niż skóra twarzy. Sama twarz jest narażona na większą styczność z czynnikami atmosferycznymi i często występują na niej problemy skórne, których nie doświadczasz na dłoniach czy ramionach. Z kolei partie ciała poniżej głowy mają swoje problemy – trądzik na plecach, rozstępy na udach i brzuchu, podrażniona po goleniu skóra na nogach czy wysychające pięty. Twoje ciało pełne jest różnych obszarów, na których skóra zachowuje się zupełnie inaczej. A co ze skórą pod oczami? Jest znacznie cieńsza niż w innych miejscach twarzy, ponieważ praktycznie nie ma pod nią w tym miejscu tkanki tłuszczowej. Z tego powodu doskonale widzisz prześwitujące naczynia krwionośne. Stąd zresztą wynika obecność popularnych „worków” czy „cieni” pod oczami. To właśnie prześwitujące naczynia i brak tkanki tłuszczowej powodują nielubiany przez większość społeczeństwa efekt. Dodatkowo, skóra wokół oczu zawiera więcej mastocytów (komórek tucznych), co zwiększa szansę na reakcję alergiczną w tym obszarze – na przykład po nałożeniu nieodpowiedniego kosmetyku.

Krem pod oczy

Na rynku istnieją specjalne dermokosmetyki, przeznaczone właśnie do stosowania wokół oczu. Czy musisz ich używać? Oczywiście, wszystko będzie zależało od wrażliwości Twojej skóry, ale w większości przypadków wystarczy odpowiednio dobrać preparaty kosmetyczne, a będziesz mogła stosować je na całej twarzy. Jakie to preparaty? Przede wszystkim łagodne, pozbawione składników alergicznych i składników aktywnych. Zdecydowanie nie powinnaś stosować na skórę bezpośrednio wokół oczu kwasów lub retinolu, ale krem o właściwościach odbudowujących i nawilżających, którego składniki nie przedostają się do skóry właściwej może być doskonały do zamknięcia pielęgnacji całej twarzy (w tym również skóry pod oczami!). Tak naprawdę większośc problemów z podrażnieniami przy stosowaniu kremów (nawet tych dedykowanych okolicy wokół oczu) wynika z nieprawidłowego nakładania poszczególnych preparatów. Jeśli masz do czynienia z kremem pod oczy albo chcesz zastosować inny delikatny krem w tym obszarze pamiętaj, że zależy Ci na pielęgnowaniu skóry pod oczami. Nigdy nie powinnaś nakładać żadnych preparatów na oczy lub powieki ruchome. Dodatkowo, zwróć uwagę, że prawidłowe stosowanie jakichkolwiek kosmetyków pielęgnacyjnych oznacza, że nakładasz je około jednego centymetra poniżej dolnej linii rzęs. Czy to oznacza, że nigdy nie dasz rady zastosować żadnych składników aktywnych na skórę pod oczami (która przecież ich wymaga, skoro pojawiają się na niej cienie)? Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz nakładać kosmetyków bezpośrednio pod oczy. Substancje aktywne nałożone w odpowiedniej odległości i tak będą działać na skórę pod oczami – o to nie musisz się martwić. Twoim zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa Twoim oczom.

Fot.: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*