Równowaga PEH – co musimy o niej wiedzieć?

Równowaga PEH – co musimy o niej wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

O równowadze PEH mówi się coraz częściej w kontekście odpowiedzialnej pielęgnacji włosów. Każda kobieta, która chce cieszyć się piękną, zadbaną i zdrową fryzurą, powinna zainteresować się tym pojęciem. Na czym polega równowaga PEH i jak ją osiągnąć?

PEH – co to tak właściwie jest?

PEH to tak właściwie skrót, który oznacza dokładnie proteiny, emolienty i humektanty. Są to substancje, które wchodzą w skład kosmetyków do włosów – takich jak odżywki lub maski. Równowaga PEH polega na tym, aby dostarczać te składniki do włosów w odpowiednich proporcjach, zachowując je w zdrowiu i dobrej kondycji. 

Proteiny – stanowią budulec włosa. To białka, które pełnią bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o procesy regeneracyjne.

Emolienty – są substancjami otaczającymi włosy i zapobiegającymi utracie przez nie wody. 

Humektanty – substancje nawilżające, które wnikają głęboko w strukturę włosa i zapobiegają jego przesuszeniu.

Zaburzenie równowagi PEH skutkować może różnymi problemami z kondycją włosów. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej https://onlybio.life/blog/rownowaga-peh-b60.html.

Niewłaściwa ilość protein

Zbyt duża ilość protein w pielęgnacji włosów może skutkować tym, że staną się one sztywne i matowe, z tendencją do plątania się. Z kolei zbyt mała ich ilość odpowiedzialna może być za nadmierne elektryzowanie się oraz brak objętości.

Problemy z emolientami

Kobiety w codziennej pielęgnacji stosujące zbyt małą ilość emolientów, mogą narzekać na puszenie się i elektryzowanie włosów, które staną się także szorstkie, matowe i nieprzyjemne w dotyku. Nadmiar emolientów może sprawić natomiast, że pasma stają się oklapnięte, ciężkie i tłuste.

Co z humektantami?

Humektanty to substancje nawilżające. Ich niedobór sprawia więc, że włosy stają się suche. Zbyt duża ilość humektantów w codziennej pielęgnacji włosów może skutkować ich puszeniem.

W jaki sposób osiągnąć równowagę PEH?

Wbrew pozorom, równowaga PEH wcale nie oznacza, że wszystkich składników powinno być w codziennej pielęgnacji po równo. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji są aktualnie włosy, a także – jaki jest ich typ. Najważniejsze, żeby w pielęgnacji znalazło się miejsce dla wszystkich powyższych trzech typów substancji odżywczych.

Prawda jest taka, że ustalenie, co jest najlepsze dla danego typu włosów, często odbywa się metodą prób i błędów. Bardzo ważne jest świadome wybieranie kosmetyków i komponowanie swoich własnych zestawów pielęgnacyjnych. Osiągnięcie równowagi PEH wymaga skrupulatnego czytania etykiet w celu sprawdzenia, jakie składniki znajdują się w danych odżywkach i szamponach. Wiedząc, czym objawia się niedobór albo nadmiar poszczególnych składników, można szybko wyłapać popełniane w codziennej pielęgnacji włosów błędy i korygować je na bieżąco.

Niestety, nie istnieje jedna uniwersalna recepta na zdrowe i piękne włosy. Stosunek protein, humektantów i emolientów należy dobrać indywidualnie, w zależności od posiadanego typu włosów i ich potrzeb.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się kierować przy wyborze restauracji na wesele?
Czym się kierować przy wyborze restauracji na wesele?
Planując ślub, trzeba zająć się mnóstwem spraw. Jedną z najważniejszych jest wybór restauracji, w której zorganizowana zostanie impreza weselna.
Ostatnie wpisy