Trądzik wieku dorosłego – podpowiadamy, jakie koła ratunkowe wykorzystać, by cieszyć się gładką cerą

Trądzik wieku dorosłego – podpowiadamy, jakie koła ratunkowe wykorzystać, by cieszyć się gładką cerą
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trądzik nie jest zmorą wyłącznie nastolatków. Boryka się z nim także wielu dorosłych. Masz ten problem? Poznaj przyczyny choroby i dowiedz się, jak możesz z nią walczyć. Przedstawiamy kilka sposobów.

 Przyczyny trądziku u dorosłych

Choroba skóry, jaką jest trądzik, najczęściej dotyka młodzież wchodzącą w okres dojrzewania. Niestety nie ma gwarancji, że wraz z osiągnięciem pewnego wieku wypryski magicznie znikną. Niekiedy pojawiają się właśnie dopiero po 30., a nawet 40. roku życia i to częściej u kobiet niż mężczyzn.

Wszelkie niedoskonałości naszego ciała i twarzy odbijają się na naszym samopoczuciu, samoocenie, powodują kompleksy i obniżenie poczucia własnej wartości. Dodatkowo o ile panie mogą przynajmniej częściowo zakryć te zmiany makijażem, o tyle panowie mają utrudnione zadanie. 

Najważniejsze jest jednak odkrycie przyczyny takiego stanu. Pamiętajmy, że często to nasze działania powodują pogorszenie wyglądu naszej skóry. Na początek warto udać się do lekarza, gdyż możliwe, że mamy wahania hormonów i produkują one nadmierną ilość sebum. Tutaj pomoże ginekolog lub endokrynolog. Trądzik może też pojawić się po odstawieniu leków antykoncepcyjnych, zatem warto skonsultować to ze specjalistą.

Równie istotny jest też tryb życia, jaki prowadzimy. Negatywnie na naszej skórze odbijają się wszelkie używki, zła dieta, spożywanie dużej ilości soli, cukru i produktów wysokoprzetworzonych. Dobrze też sprawdzić, czy nie mamy nietolerancji pokarmowych – te również mogą powodować trądzik. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze stres, który ciężko wyeliminować, ale warto spróbować go ograniczyć.  

Nie możemy zapomnieć o pielęgnacji twarzy, a w zasadzie błędach, jakie popełniamy. Być może niedokładnie oczyszczamy skórę z zanieczyszczeń oraz makijażu albo stosujemy nieodpowiednie do potrzeb naszej cery kosmetyki lub wręcz nakładamy na nią zbyt wiele podrażniających ją produktów. 

Jak pozbyć się trądziku u osób dorosłych – sięgnij po te koła ratunkowe

Patrząc na powyższe przyczyny, trądzik możemy zniwelować przez wyregulowanie gospodarki hormonalnej i zadbanie o zdrowie całego organizmu. Jeśli zaś problem leży w stresie, złych posiłkach i używkach, wówczas unikajmy ich, jedzmy przede wszystkim dużo warzyw i owoców (niekiedy może okazać się, że niezbędna będzie suplementacja witamin z grupy B, biotyny czy cynku i selenu). Natomiast używki zastąpmy medytacją, jogą, aktywnością fizyczną, spacerem – czymkolwiek, co będzie sprawiało nam radość i oderwie od problemów życia codziennego.

Musimy jednak pamiętać, że nie od razu Rzym zbudowano i trądzik wieku dorosłego, choć zwykle przebiega łagodniej niż młodzieńczy, to jednak trudniej jest się go pozbyć. Potrzeba zatem cierpliwości.

Istotną pomoc stanowią też kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Na początek oczyszczanie – tutaj używamy wyłącznie łagodnych preparatów dedykowanych do problematycznej skóry (absolutnie nie należy iść spać bez dokładnego demakijażu!). Dobrze sięgnąć po dermokosmetyki dostępne w aptekach. Podobnie jest z kremami –  powinny być lekkie, nawilżać skórę i nie zatykać porów (czyli być niekomedogenne). 

Duże znaczenie ma również regularne złuszczanie naskórka, jednak w żadnym razie nie należy tego robić peelingiem drobno- czy gruboziarnistym. Wszelkie drobinki i mechaniczne tarcie mogą spowodować rozsianie bakterii po całej twarzy. Na rynku można kupić wiele peelingów enzymatycznych, które mają świetne działanie.

Na koniec jeszcze zostają preparaty przepisane przez lekarzy. Mowa o maściach, kremach i żelach przeznaczony najczęściej do stosowania miejscowego. W ich składzie możemy znaleźć antybiotyki, retinoidy bądź kwas azelainowy.

Ostatecznym krokiem, który wiąże się jednak z szeregiem skutków ubocznych, jest zastosowanie silnych pochodnych witaminy A, czyli izotretynoiny. Taka kuracja trwa nawet pół roku i przez ten czas kobieta w żadnym razie nie może zajść w ciąże. Dodatkowo mogą wystąpić bóle głowy, wypadanie włosów, uszkodzenie wątroby, wysuszenie błon śluzowych i wiele innych. W tym przypadku leczenie musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Przeczytaj też: JAK DBAĆ O CERĘ NACZYNKOWĄ?

Zdjęcie główne: Romario Ien/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*