4 codzienne czynności, które przyspieszają proces starzenia i powstawanie zmarszczek

4 codzienne czynności, które przyspieszają proces starzenia i powstawanie zmarszczek
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie odżywianie, unikanie stresu, zdrowy styl życia wpływają na nas bardzo korzystnie. Czy są czynności, które szkodzą nam i – przede wszystkim – naszej skórze?

1. Nieprawidłowe odżywianie

O tym, jak ważne jest, by prawidłowo się odżywiać, słyszymy od najmłodszych lat, ale często nie jesteśmy świadomi tego, że wpływa ono nie tylko na wygląd naszego ciała, ale także cery. Zbilansowana dieta pozwala na znacznie dłuższe zachowanie jej młodzieńczego wyglądu.

Na jakie składniki powinnyśmy szczególnie zwrócić uwagę podczas planowania posiłków? Należą do nich przede wszystkim orzechy, ogórki, siemię lniane czy ryby morskie. Zawierają wiele witamin, antyoksydantów i kwasów omega-3, omega-6 pozwalających na utrzymanie równego koloru skóry bez przebarwień oraz szybsze regenerowanie tkanki. Specjaliści z zakresu profilaktyki żywieniowej zalecają również spożywanie żywności zawierającej proteiny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. 

Wspomniane wcześniej ryby morskie są jednym z niewielu zalecanych posiłków tłustych, nie powinny bowiem zdominować jadłospisu, podobnie jak ciasta i wszelkie inne słodycze. Pochodzące z nich toksyny przyczynią się do niekorzystnego wyglądu naszej cery – ziemistego kolorytu, wyprysków. Wraz z upływem czasu powinnyśmy jeszcze bardziej docenić witaminy, dlatego warto każdego dnia dodawać do menu około pięciu porcji warzyw i owoców.

2. Picie zbyt małej ilości wody

Czy wiedziałaś, że w momencie, gdy zaczynamy czuć pragnienie, w rzeczywistości nasz organizm odczuwa je od dłuższego czasu? Jeśli przyjrzysz się uważnie swojej skórze, zauważysz początkowe oznaki odwodnienia znacznie wcześniej. Przede wszystkim traci ona elastyczność, zacznie się marszczyć, będzie wyglądała na nienaturalnie napiętą. Widoczne staną się rozszerzone pory.

Jest to równoznaczne z osłabieniem płaszcza hydrolipidowego, który odpowiada za ochronę skóry przed zbyt dużą naskórkową utratą wody. ,,Przechodzi” ona z warstw głębszych do naskórka i ostatecznie odparowuje. Jak zapobiec temu procesowi? Oprócz dość oczywistego picia odpowiedniej ilości wody (codziennie!), należy nawadniać się także od  zewnątrz. W tym celu postaraj się zminimalizować ilość używanych kosmetyków, szczególnie tych na bazie detergentów. Pamiętaj o dokładnym demakijażu, oczyszczaj twarz dwuetapowo i dobierz najlepszy dla swojej cery krem nawilżający – zarówno na dzień, jak i na noc.

3. Zbyt długie przebywanie na słońcu

Promieniowanie UV – pamiętamy, aby chronić się przed nim latem, ale na jego szkodliwe działanie jesteśmy wystawione przez cały rok. Przyczynia się nie tylko do powstania rumienia i poparzeń, ale także do uszkodzenia włókien kolagenowych. W rezultacie przyspiesza proces starzenia się, pozbawiając skórę jędrności, elastyczności i narażając ją na szybsze powstanie bruzd i pierwszych zmarszczek. Najbardziej widocznie są w takich miejscach jak twarz, dekolt i szyja.

Koniecznie zaopatrz się więc w krem o lekkiej konsystencji z filtrem SPF. Najlepiej sprawdzi się SPF 50, dostaniesz go także w postaci mgiełki, pudru czy podkładu. Są polecane szczególnie ze względu na wysoki komfort używania. Pamiętaj, że im jaśniejszy jest twój naturalny odcień skóry, tym bardziej jesteś narażona na negatywne skutki fotostarzenia.

4.    Palenie papierosów

Palenie szkodzi zdrowiu… oraz stanowi Twojej cery. Osłabia jej włókna sprężyste (a więc elastyczność i jędrność) oraz pobudza produkcję wolnych rodników. Są nimi obecne w organizmie niekompletne atomy tlenowe. Wolne rodniki przyczyniają się pośrednio do powstawania zaskórników, zmarszczek, występowania przebarwień oraz nabierania przez skórę szarawego odcienia. Komórki ulegają obumieraniu na skutek mocno osłabionych włókien elastynowych i kolagenowych.

Szczególnie mocno odczują to niestroniące od tytoniu kobiety. Nad swoją górną wargą przedwcześnie dostrzegą pionowe bruzdy. Jeśli chcesz uniknąć i zachować jak najdłużej zdrowy, młody wygląd cery – koniecznie zrezygnuj z papierosów.

Przeczytaj też: SZYJA NAJSZYBCIEJ ZDRADZI TWÓJ WIEK. SPRAWDŹ, JAK DBAĆ O SKÓRĘ W TYM MIEJSCU

Zdjęcie główne: Maksim Goncharenok/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Posiadaczki włosów wysokoporowatych z pewnością nie mają łatwego zadania, jeśli chodzi o ich pielęgnację.
Ostatnie wpisy