Siła, niezależność, seksualność, jak również sztuka stworzona przez kobiety – to pojęcia określające feminizm. Nurt ten jest jednym z najgorętszych trendów w 2021 roku. Jak feminizm wpłynął na modę? Wyjaśniamy.
Feminizm to ideologia, która na stałe zagościła w kulturze. Elementy garderoby i styl pokazujący kobiecą siłę nieustannie są motywacją dla światowej sławy projektantów. Największego przełomu w tej kwestii dokonała Coco Chanel i pociągnęła za sobą innych.
Sufrażystki to członkinie ruchu, który był aktywny w XX wieku. Swoim samozaparciem wywalczyły one prawa wyborcze dla kobiet. Sufrażystki zaczęły mówić głośno o równouprawnieniu pomiędzy kobietami a mężczyznami.
Początek rozwoju feminizmu nazwany został pierwszą falą feminizmu. W niej właśnie kobiety zdecydowały się na porzucenie tak zwanej krynoliny i zastąpienie jej wygodniejszymi, krótszymi spódnicami i sukienkamia. Miało to miejsce już w drugiej połowie XIX wieku.
Kiedyś garnitury były przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn. Ten stereotyp obaliła Marlena Dietrich, która postanowiła zacząć nosić ten elementy garderoby, a w jej ślady poszło wiele innych kobiet. Miało to również znaczenie symboliczne, ponieważ kobiety konkurowały z mężczyznami w sferze zawodowej.
Pierwszą falę feminizmu drastycznie zakończył wybuch I wojny światowej. Ta przełamała niektóre stereotypy, szczególnie te dotyczące pracy. Po jej zakończeniu wiele państw wprowadziło pełne prawa wyborcze dla kobiet.
W drugiej fali feminizmu rozwinęły się dwa nurty: liberalny i radykalny. Ten pierwszy pomógł kobietom wywalczyć równe prawa z mężczyznami na rynku pracy i zakończył traktowanie ich wyłącznie jako kochanek i gospodyń domowych. Fala ta przyczyniła się też do radykalnych zmian w modzie. Modne zaczęły być proste sukienki oraz szykowne żakiety. Coraz bardziej popularne stały się wysokie obcasy. W garderobie ówczesnych pań zagościły spodnie z szerokimi nogawkami oraz luźne topy, jak i ubrania w stylu hipisowskim.
Trzecia fala feminizmu charakteryzowała się różnorodnością perspektyw kobiet. Przyniosła również kolejne zmiany w kobiecej szafie. W trendach zagościły bojówki, topy jak i t-shirty. Zmianie uległy również detale i tkaniny – dzisiejsze ubrania tworzone są z bardziej praktycznych materiałów, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Moda stała się bardziej funkcjonalna.
Zdjęcie główne: pexels.com/Maryia Plashchynskaya