Aerial joga to rodzaj jogi, do której uprawiania potrzebna jest chusta. To bardzo widowiskowy rodzaj sportu, który ma w sobie elementy akrobatyki i sztuki cyrkowej, ale nie zatraca przy tym pozycji jogi klasycznej. To aktywność, która nie obciąża kręgosłupa ani stawów.
Aerojoga, czyli joga w powietrzu, została rozsławiona dzięki Michelle Dortignac. Kobieta w 2006 roku w Nowym Jorku zaczęła łączyć jogę z hamakiem. Chciała stworzyć coś, co połączy piękno ćwiczeń na hamaku z harmonią jogi. Bardzo szybko ten model sportu stał się popularny we wszystkich częściach świata i obecnie aerial jogę możemy uprawiać także w Polsce. To nie jest zwykła joga – to też taniec, fitness i rozciąganie.
Wiemy już, skąd wywodzi się aerojoga, ale jak ją ćwiczyć? Konieczne będzie użycie chusty, za pomocą której wykonuje się asany. Powinna być zawieszona pod sufitem oraz wykonana z delikatnej tkaniny. Element ten ma za zadanie odciążyć stawy i pomóc osobie ćwiczącej poczuć się lekko i zwiewnie. Wpływa to również pozytywnie na stan umysłu.
Na początku każdego treningu ćwiczy się z podłogą – ma to na celu rozgrzanie mięśni i rozciągnięcie ich, a tym samym przygotowanie na zawieszenia na chuście lub hamaku, co następuje w kolejnym etapie zajęć. Wtedy to cały ciężar ciała przenoszony jest na te elementy. Poziom zaawansowania pozycji zależy od zaawansowania grupy. Dla początkujących są to proste asany, natomiast dla tych ćwiczących dłużej – pozycje połączone z akrobatyką i tańcem.
Należy pamiętać, że air joga to sport wymagający dobrej kondycji fizycznej, ponieważ skłania do dużego wysiłku. Warto jednak spróbować, ponieważ może to wpłynąć świetnie na ciało oraz umysł. Kolejnym wymaganiem jest duża elastyczność ciała, ale ona może polepszać się z każdym treningiem.
Największym pozytywem ćwiczeń z chustą jest pozbycie się ciężaru własnego ciała. To sprawia, że człowiek czuje się lekko, a stawy i kręgosłup nie są w żaden sposób obciążone. Z tego powodu to idealny sport dla osób z wadami postawy.
Kolejnym ważnym, chociaż nieoczywistym plusem praktykowania aerojogi są dodatkowe centymetry wzrostu. Nie jest to mit – potężne rozciągnięcie mięśni może sprawić, że osoba ćwicząca będzie o 2 lub 3 centymetry wyższa! Oczywiście nie jest to efekt stały, znika on po kilku godzinach. Uprawianie tego rodzaju jogi wzmacnia również mięśnie nóg i ramion, ponieważ to one podtrzymują ciało w podwieszeniu. Zaangażowane w to są też mięśnie brzucha.
Nie należy zapominać, że joga w powietrzu doskonale wpływa na psychikę ćwiczącej osoby. Lekkość i płynność ruchów niesamowicie relaksują i rozluźniają. Pozycje wymagają odwagi, a zdobycie ich daje nowe doświadczenie. Ponadto aerial joga wymaga wiary w siebie oraz swoje umiejętności, więc praktykowanie jej wzmacnia psychikę oraz daje poczucie wolności. Jest to świetny sport dla kobiet – pozwala poczuć się bardziej zmysłowo.
Zdj. główne: Benjamin Wedemeyer/unsplash.com