Co należy wiedzieć o kolagenie?

Co należy wiedzieć o kolagenie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kolagen to jeden z najważniejszych polimerów obecnych w ciele człowieka. To właśnie on jest głównym budulcem wszystkich tkanek i komórek, stanowiąc ponad 30% białek w ludzkim organizmie. Za co odpowiada kolagen, dlaczego jest tak ważny i czym grozi jego niedobór?

Czym jest kolagen?

Kolagen naturalny jest zaliczany do grupy tzw. białek fibrylarnych. Są to proste białka o włókienkowej strukturze, które stanowią fundament budowy różnych części organizmów zwierząt, w tym także ludzi. Kolagen jest głównym budulcem kości, ścięgien i skóry; można go znaleźć nawet w rogówce oka. Co ważne, jest to białko, którego w naszym organizmie jest najwięcej – szacuje się, że odpowiada on za 25% masy wszystkich białek w ciele człowieka.

Kolagen może być pozyskiwany z produktów pochodzenia zwierzęcego, a także otrzymywany w wyniku syntetycznych procesów. Znajduje on ponadto zastosowanie w przemyśle skórzanym, spożywczym i kosmetycznym, jak również przy produkcji leków oraz wyrobów medycznych. Warto zaznaczyć, że na przykład skóra garbowana to w zasadzie kolagen po procesie obróbki. Wszystko to sprawia, że kolagen naturalny, a także syntetyczny, są obecne wokół nas na co dzień – warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o roli tego kluczowego białka.

Dlaczego kolagen jest tak ważny?

Występujący w organizmie człowieka kolagen naturalny ma za zadanie m.in. zwiększać odporność tkanek na rozciąganie. Z tego względu stanowi niezwykle istotny element w utrzymywaniu poprawnej struktury komórek – dodatkowo wypełnia on przestrzeń międzykomórkową. Jest on również ważną częścią układu krwionośnego, przyczyniając się do krzepnięcia krwi i gojenia ran. Kolagen naturalny odgrywa ogromną rolę w różnych procesach rozbudowy i rozwoju tkanek oraz komórek, przez co jego niedobór lub niewłaściwa budowa mogą powodować liczne problemy.

Kolagen naturalny a układ immunologiczny

Warto podkreślić, że kolagen nie tylko stanowi budulec wielu narządów ludzkiego ciała, lecz także pełni ważną funkcję dla układu immunologicznego. Jest to białko wspierające wszelkie procesy, które mają na celu likwidowanie chorobotwórczych patogenów. W połączeniu z jego rolą we wspieraniu gojenia ran i wytrzymałości komórek można zatem uznać, że jest to białko o niezwykle ważnej roli dla ludzkiego organizmu.

Gdzie można znaleźć kolagen?

Z racji tego, że kolagen jest jednym z najważniejszych białek w ciele człowieka, warto zadbać o to, by wprowadzić do swojej diety produkty bogate w ten składnik. Kolagen naturalny występuje między innymi w mięsie i innych produktach pochodzenia zwierzęcego, jednak nie jest to jego jedyne źródło. Nie brakuje produktów, które powstają w wyniku syntetycznych procesów i umożliwiają skuteczną suplementację nawet w przypadku osób, które unikają mięsa. Jednym z nich jest kolagen naturalny Colway, który można znaleźć na stronie sklepu internetowego kolagen.pl. Warto zaznaczyć, że możliwe jest zamówienie próbek, które pozwolą na przetestowanie jego efektów.

Kiedy warto suplementować kolagen naturalny? Jest to zalecane zwłaszcza w przypadku osób, które zauważają u siebie problemy z powstawaniem zmarszczek oraz słabą kondycję włosów, paznokci czy stawów. Należy jednak uważać na nadmiar tego białka, który może prowadzić do uszkodzeń skóry, płuc i innych narządów. Z tego względu przed dodaniem kolagenu naturalnego do diety zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Fot.: Cheyenne Doig/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*