Co to są afirmacje i dlaczego warto z nimi pracować?

Co to są afirmacje i dlaczego warto z nimi pracować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okazuje się, że myśli można ,,przeprogramować”, zastępując złe pozytywnymi. Dowiedz się, jak wykorzystać afirmacje, aby trwale poprawić swoje samopoczucie.

Afirmacja – charakterystyka

To pojęcie wywodzi się od czasownika affirmare, które w języku łacińskim oznacza “zapewniać” oraz “potwierdzać”. Pewne przekonania i wyobrażenia, które zadomowiły się w naszym umyśle, sprawiają, że nieświadomie ograniczamy samych siebie. Afirmacje to ich przeciwieństwa. Jedna taka pozytywna myśl odpowiada innej, o negatywnym znaczeniu. 

Innymi słowy jest to autosugestia, która w naszym przekonaniu staje się równoważna z obiektywną opinią. Dotyczy sposobu, w jaki postrzegamy siebie samych, świat czy ludzi w danym otoczeniu. Zmieniając ów sposób postrzegania, zmieniamy też to, jak funkcjonujemy w naszej rzeczywistości. Afirmacje wykorzystują twórcze właściwości myśli. Przyswajając je regularnie, możemy usunąć z podświadomości osądy nas ograniczające i w ich miejsce “zakotwiczyć” te, które dadzą nam wolność i radość.

Praktyka nie dla każdego?

Pozytywny wpływ afirmacji zależy od kilku czynników. Poza systematycznym i prawidłowym ich przeprowadzaniem ważne jest to, jaką samoocenę ma dana osoba przed praktyką i podczas niej. Okazuje się, że nawet pozytywne autosugestie mogą być szkodliwe. 

Osoby o samoocenie negatywnej, mocno zaniżonej, będą na nie nie tylko mało podatne, ale też dodatkowo narażone na pogłębienie nieprzychylnych opinii o sobie. Pozytywne przesłanie o zbyt dużym kontraście do obecnego, zamiast zostać przyswojone, przyczyni się do trwałego obniżenia samopoczucia. W skrajnych przypadkach może być fundamentem do rozwinięcia się depresji.

Różnica między już obecnymi a wprowadzanymi autosugestiami nie powinna być zbyt duża. Z tego powodu, decydując się na pracę z afirmacjami, upewnij się, że twoja samoocena jest raczej pozytywna. Jeśli nie – to nad nią najpierw popracuj.

Jak tworzyć autosugestie?

Przede wszystkim zdaj sobie sprawę ze wszystkich, które już posiadasz. Poświęć chwilę na wypisanie blokujących Cię przekonań, zastanów się, skąd się wzięły i dlaczego wywołują w Tobie negatywne emocje. Czy pochodzą tylko od Ciebie, czy zostały ci wpojone przez kogoś innego? Dlaczego cię blokują? W jaki sposób cię ograniczają? Jak się znalazłaś w danej sytuacji i z jakiego powodu nie potrafisz z niej wyjść? (Pamiętaj, aby wrócić do nich na koniec całego procesu i sprawdzić, czy się zmieniły). Możesz skorzystać z gotowych afirmacji, które znajdziesz w internecie lub przygotować własne, które będą o wiele bardziej skuteczne – bo indywidualne.

1.   Muszą powstawać w sposób świadomy, to znaczy być przeciwieństwami już utworzonych negatywnych autosugestii.

2. Formułuj je za pomocą zdań oznajmujących czasu teraźniejszego, a więc nie: “Będę…” tylko: “Jestem…”. Przykładowo: “Jestem w szczęśliwym związku z moim obecnym partnerem/partnerką” czy “Jestem z siebie zadowolona”. Pozostań przy tym obiektywna, pod żadnym pozorem nie przekonuj siebie do niezdrowej relacji. Jeśli jest to dla Ciebie trudne, rób to stopniowo: “Codziennie jestem z siebie coraz bardziej zadowolona”.

3. Niech afirmacje będą pozytywne, pozbawione zaprzeczeń. Nie mogą wiązać się z takimi emocjami, jak strach, niepokój, zazdrość czy smutek. Skoncentruj się na tym, co chciałabyś otrzymać lub osiągnąć.

4. Zawrzyj w nich samo sedno swoich pragnień. Unikaj rozbudowanych zdań pełnych metafor i dopracowanych szczegółów. Bądź precyzyjna – im prostszy komunikat, tym lepiej.

5. Powinnaś naprawdę w nie wierzyć. Nie wypowiadaj ich bez przekonania, wiedz, że masz moc sprawczą i możesz wykorzystać ją z korzyścią dla siebie. Nie zapominaj – to ty masz tę moc, a nie same afirmacje!

6.   Każda z nich powinna rozpoczynać się od “Ja” , po którym wypowiesz swoje imię.

Autosugestie możesz zapisywać i odczytywać, nagrywać i odsłuchiwać. Wybierz taką formę, która najbardziej Ci odpowiada, tak samo jak porę – niektórzy lubią odbywać tę praktykę rano, inno wolą niedługo przed snem. Pierwsze efekty pracy z afirmacjami mogą pojawić się już po 21 dniach. Przekonaj się, czy to coś dla Ciebie.

Przeczytaj też: JAK ZACZĄĆ SPEŁNIAĆ MARZENIA BĘDĄC NA EMERYTURZE? POZNAJ HISTORIĘ MASAKO WAKAMIYA

Zdjęcie główne: EpicStockMedia/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*