Makijaż permanentny pozwala wielu kobietom odzyskać pewność siebie. Ta forma upiększania nadaje odpowiedni kształt brwiom, podkreśla linię rzęs, a także poprawia kontur ust. Ma wiele zastosowań, jednak zanim zdecydujesz się na tę stałą formę makijażu, warto poznać tajniki tej sztuki. Oto co musisz wiedzieć o makijażu permanentnym, zanim zdecydujesz się na ten zabieg!
Makijaż permanentny od lat cieszy się dużym uznaniem i popularnością. W końcu dzięki niemu można bardzo poprawić wygląd swojej twarzy. Wystarczy wybrać odpowiednią metodę i udać się do profesjonalnego salonu, który może pochwalić się nie tylko odbytymi kursami, ale również opiniami zadowolonych klientek. Warto także wziąć pod uwagę prace danej kosmetyczki.
Osoba, która wykonuje makijaż permanentny, profesjonalnie nazywana jest linergistką. Jej zadaniem jest nie tylko wykonanie zabiegu, ale również wyrysowanie i dobranie odpowiedniego kształtu brwi, kresek na powiekach czy konturu ust. Ostatnio coraz popularniejsze jest także dorabianie sztucznych piegów, które pozostają na skórze przez długi czas. Zabieg rozpoczyna się od zapoznania się z oczekiwaniami klienta. Warto wcześniej przygotować sobie zdjęcia kształtów, które Ci się podobają. Musisz się jednak przygotować na ewentualność, że nie zawsze to, co Ci się podoba, pasować będzie do Twojej twarzy. Z reguły to właśnie linergistka określa i rysuje cieniem lub kredką zarys, który nie zdominuje Twojej twarzy, a jedynie podkreśli jej walory. Należy pamiętać, że makijaż pozostanie z nami długie lata, dlatego decyzja musi być przemyślana.
Makijaż permanentny przez lata bardzo się zmienił. Obecnie do wyboru mamy kilka metod, które przewidują mniej lub bardziej naturalny efekt. Często osoby, które decydują się na trwały makijaż, cierpią z powodu zbyt rzadkich brwi. Wówczas sprawdzi się metoda zwana microblading. Dzięki niej linergistka wyrysowuje na skórze drobne kreseczki, które do złudzenia przypominają naturalne owłosienie. Dzięki specjalnemu długopisowi, który zakończony jest ostrzem, lekko rozcina skórę, tworząc drobne nacięcia, a następnie wprowadza w nie pigment. Po zakończeniu tego zabiegu skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta. Należy ją wówczas nawilżać i absolutnie nie zrywać strupków, które wytworzą się po kilku dniach od zabiegu. Zazwyczaj po kilku tygodniach należy wykonać korektę i uzupełnić „włoski”, które się nie przyjęły. Efekt utrzymuje się około 2 lat, po tym okresie makijaż zaczyna blaknąć i należy go poprawić.
Dostępne są także metody zwane maszynowymi. Należą do nich:
Odpowiednią metodę z pewnością pomoże nam dobrać wykwalifikowany pracownik salonu kosmetycznego.
Kolor makijażu permanentnego dobierany jest indywidualnie. Na początku jest on ciemniejszy, a w miarę gojenia się ranek staje się bardziej naturalny. Tyczy się to zarówno brwi, oczu, jak i ust. Jeśli chodzi o ból podczas zabiegu, aby go zniwelować, często stosowana jest maść znieczulająca. Najbardziej bolesnym miejscem są powieki, gdyż skóra w tym miejscu jest najcieńsza.
Zdj. główne: Chalo Garcia/unsplash.com