Najczęściej poszukujemy ekonomicznych, domowych rozwiązań, ale czy również w tym wypadku możemy im zaufać? A może lepiej i przede wszystkim bezpieczniej byłoby zwrócić się po pomoc do profesjonalisty? Sprawdź, czym jest masaż chińskimi bańkami i jakich efektów możesz się po nim spodziewać.
Zdarza się, że ze względu na wygląd i nazwę jest mylona z bańkami lekarskimi. Obie wywodzą się z ludowej medycyny chińskiej. Różnią się między innymi materiałem, z jakiego je wykonano – te pierwsze są z gumy, silikonu lub plastiku (rzadko spotykanego), a do wyprodukowania drugich używa się szkła i ogrzewa je ogniem. Bańki chińskie mają różną wielkość, którą dobiera się w zależności od tego, na które miejsce na ciele zostaną zastosowane oraz jakiego oczekuje się efektu.
Wykonywanie masażu bańką chińską pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych (na przykład głowy lub tych odczuwanych w okolicy kręgosłupa) i jest to jej najczęściej spotykane zastosowanie. Warto też jednak wiedzieć, że pozwoli ona uzyskać zgrabniejszą sylwetkę i zmniejszyć (a przy naprawdę regularnych sesjach nawet usunąć) cellulit. Jakie jeszcze ma zalety?
Korzystnie wpływa na krążenie limfy i krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej dotleniona, poprawie ulega również jej koloryt. Oprócz tego bańka złagodzi uciążliwe objawy przeziębienia oraz grypy, poprawi ukrwienie, zlikwiduje też rozstępy. Rozluźni mięśnie twarzy, co może poskutkować spłyceniem zmarszczek. Zasada jej działania jest bardzo prosta – dociska się ją do skóry, która zostaje zassana do wnętrza bańki.
Skoncentrujmy się jednak na masowaniu chińskimi bańkami twarzy – do tego potrzebne są takie o możliwie jak najmniejszej średnicy. Rekomendowane mają od 0,7 cm do 2 cm. Jakich efektów możemy oczekiwać? Przede wszystkim skóra stanie się lepiej odżywiona – jędrniejsza, elastyczniejsza, nabierze blasku. Będzie wydzielała mniej sebum i zredukuje się liczba zaskórników.
Mimo ogólnego korzystnego działania jest ona odradzana osobom chorującym na nowotwory, choroby zakaźne i skóry, mającym żylaki czy problemy z krzepnięciem krwi. W przypadku korzystania przez nie z baniek, pojawić się może silny ból, siniaki, krwiaki lub stany zapalne. Zrezygnować należy również w przypadku, gdy choruje się na nadciśnienie, inną chorobę układu krwionośnego lub padaczkę.
Jeśli dana osoba menstruuje, powinna zaczekać, aż krwawienie minie. Takie masowanie odradza się również przy cerze naczyniowej. Do listy przeciwwskazań należy dodać ciążę (istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku) czy nieodpowiedni wiek – poniżej 12 roku życia ma się na ogół zbyt wrażliwą skórę na takie zabiegi, a kiedy jest się w podeszłym wieku – za mało elastyczną.
Podsumowując – mimo że efekty masażu bańką chińską mogą wydawać się tego warte, nie decyduj się na niego, gdy istnieje nawet niewielka możliwość, że sobie zaszkodzisz. To prawda, że poprawienie wyglądu samemu, i to niewielkim kosztem, wydaje się bardzo kuszące, ale zdrowie jest o wiele ważniejsze. Nie zapominaj o tym.
Najbezpieczniej i najlepiej byłoby, gdybyś powierzyła to zadanie specjaliście, ale możesz też podjąć się go samodzielnie – silikonowe bańki możesz kupić nawet w aptece. Do masażu należy się odpowiednio przygotować, dlatego najpierw dokładnie zmyj z twarzy makijaż za pomocą płynu micelarnego lub żelu do twarzy o właściwościach oczyszczających.
Okrężnymi ruchami wetrzyj olejek albo oliwkę, a po delikatnym naciągnięciu skóry przyssij do niej bańkę na maksymalnie 5 sekund. Jednak to nie wszystko, jest kilka innych zaleceń, o których powinnaś pamiętać: twarz należy masować, zaczynając od partii wewnętrznych i kierując się ku zewnętrznym, czyli w stronę obojczyków oraz skroni. W ten sposób skierujesz limfę wprost do jej odpływów.
Do masażu skroni stosuj ruchy okrężne, a szyi – liniowe. W tym drugim przypadku zmień kierunek masażu i prowadź go ku podbródkowi. Nie powinnaś się spieszyć, ponieważ przez to twoje działania będą mniej skuteczne i obejmą układ krwionośny i limfatyczny w niewielkim stopniu. Na koniec znowu przemyj twarz i rozprowadź na niej cienką warstwę nawilżającego kremu. Niech cię nie zdziwi, jeśli na twojej skórze pojawią się zaczerwienienia – oznaczają jedynie, że pobudziłaś krążenie krwi. Takiemu zabiegowi możesz się poddawać raz w tygodniu, całość nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
Wiesz już, czym są bańki akupunkturowe, jakie przynoszą korzyści oraz jak prawidłowo należy wykonywać nimi masaż twarzy. Jeśli tylko nie masz ku temu przeciwwskazań – zaopatrz się w nie w najbliższej aptece i korzystaj z ich dobrodziejstwa.
Przeczytaj też: KIEDY POWINNO ZACZĄĆ SIĘ UŻYWAĆ KOSMETYKÓW PRZECIWZMARSZCZKOWYCH I CZY WARTO SIĘGAĆ PO TE Z OZNACZENIEM WIEKU?
Zdjęcie główne: Liubov Levytska/ adobestock.com