Miażdżyca – czym jest i jak jej zapobiegać?

Miażdżyca – czym jest i jak jej zapobiegać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Miażdżyca jest zaliczana do przewlekłych chorób tętnic średniego i dużego kalibru. Jest to rozsiany, ogniskowy proces, charakteryzujący się występowaniem zmian o różnym stopniu zaawansowania, nawet w obrębie tego samego naczynia. W błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, dochodzi do odkładani się tzw. blaszek miażdżycowych. Co więcej uszkodzenie śródbłonka tętnic zapoczątkowuje przewlekły proces zapalny obrębie tych naczyń. Z czasem dochodzi również do uwapnienia ognisk miażdżycy i zesztywnienia tętnic oraz ich przebudowy prowadzącej do zwężenia światła naczynia. Proces ten jest wieloletni. Śmiało możemy powiedzieć, że swój początek ma w chwili urodzenia i przebiega aż do śmierci, a chociażby nasz styl życia czy obecność chorób współistniejących wpływają na szybkość i nasilenie jego przebiegu. Dlatego zdrowy styl życia powinien być propagowany już od najmłodszych lat.

Dojrzała blaszka miażdżycowa zawiera rdzeń lipidowy (cholesterol) oraz pokrywę z dużą ilością kolagenu i komórek mięśni gładkich.

Jakie są czynniki wystąpienia miażdżycy? 

Jest ich wiele. Istotny jest fakt, że na część z nich mamy wpływ i powinniśmy je modyfikować.

Czynniki ryzyka niezależne od pacjenta to:

 • wiek
 • płeć męska
 • obciążenie rodzinne.

Czynniki ryzyka zależne od chorego i podlegające modyfikacji lub kontroli to:

 • palenie tytoniu
 • zaburzenia gospodarki lipidowej – głównie frakcji LDL
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca jak i stan przedcukrzycowy (IFG i IGT)
 • nadwaga i otyłość
 • niska aktywność fizyczna
 • stres
 • dieta bogata w węglowodany i tłuszcze nasycone.

Miażdżyca długo może przebiegać bezobjawowo, co niestety może być zgubne i przyczyniać się do mniejszej dbałości o stan zdrowia i postępu choroby. Co ciekawe, zgrubienie błony wewnętrznej tętnic wieńcowych stwierdza się nawet u ok.15% osób w wieku 10-20 lat. Natomiast, szacuje się, że kliniczne objawy daje zwykle miedzy 50-60 życia.

Jakie są możliwe powikłania związane z obecnością miażdżycy?

 • Zwapnienie blaszki, przez które ściana naczynia staje się bardziej krucha i sztywna.
 • Pęknięcie lub owrzodzenie blaszki prowadzące do zakrzepicy i zamknięcie światła naczynia a w konsekwencji niedokrwienia.
 • Krwotok do blaszki powodujący dalsze zwężenie światła naczynia. 
 • Oderwanie się blaszki i zaczopowanie obwodowego odcina naczynia, prowadząc do niedokrwienia.

W przebiegu powyższych dochodzi do znacznie zmniejszonego ukrwienia i zaopatrzenia w tlen narządów. W konsekwencji może dojść do groźnych dla życia i zdrowia sytuacji takich: jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu czy krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych. 

Innymi objawami mogącymi świadczyć o występowaniu miażdżycy są:

 1. Szybsze meczenie się już przy nie wielkim wysiłku. Towarzyszyć temu mogą bóle w klace piersiowej, duszność czy zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca oraz pojawienie się lub problem z kontrolowaniem już rozpoznanego nadciśnienia tętniczego. Objawy te mogą mieć też inne podłoże i nie powinny być bagatelizowane, gdyś mogą świadczyć o innych równie poważnych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Świetnym narzędziem diagnostycznym jest tutaj badanie Holter EKG, które szybko i łatwo zamówisz pod adresem: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h
 1. Ból mięśni łydek po przejściu czy przebiegnięciu określonego dystansu, zmuszający do zrobienia przerwy. Jest to tzw. chromanie przestankowe, któremu towarzyszyć mogą: mrowienie, drętwienie a nawet zaburzenia czucia.
 1. Objawy neurologiczne będące wynikiem występowania blaszki miażdżycowej w obrębie tętnic szyjnych, które odpowiedzialne są dostarczenie krwi do mózgu. Zaliczymy tu: zaburzenia widzenia czy równowagi, bóle lub zawroty głowy, zaburzenia świadomości. Pamiętajmy jednak, że nagłe pojawienie się takich objawów może świadczyć o wystąpieniu udaru niedokrwiennego i powinno skłonić do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Miażdżyca jest procesem postępującym. Nie jesteśmy w stanie jej cofnąć, ale możemy spowolnić jej przebieg. W tym celu powinniśmy:

 • dbać o zdrową zbilansowaną dietę oraz nawodnienie
 • porzucić palenie tytoniu
 • utrzymywać prawidłową masę ciała
 • podejmować aktywność fizyczną
 • dbać o prawidłowe wartości cholesterolu i ciśnienia krwi, (jeśli dieta nie jest wystarczająca, lekarz prowadzący powinien rozważyć farmakoterapię)
 • wykonywać badania profilaktyczne i stosować się do zaleceń lekarza.

Jeśli temat Cie zainteresował koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.  Znajdziesz tu wiele cennych informacji na temat dbania o serce i nie tylko.

Fot.: Arek Socha/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy picie napojów zero jest szkodliwe?
Czy picie napojów zero jest szkodliwe?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co spożywają. Nie tylko ilość, ale także jakość produktów jest dla nas ważna. Jednym z popularnych wyborów są napoje bezcukrowe, tzw. napoje zero. Często słyszy się jednak kontrowersje na temat ich wpływu na zdrowie. Czy picie napojów zero jest szkodliwe? Spróbujmy to wyjaśnić.
Ostatnie wpisy
Jak uzyskać piękne rzęsy?
Jak uzyskać piękne rzęsy?