Odbudowa zęba – w jakich sytuacjach jest konieczna?

Odbudowa zęba – w jakich sytuacjach jest konieczna?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czasami okazuje się, że ząb wymaga odbudowy. Przy obecnych metodach nie jest to ogromny problem. Istnieją liczne rozwiązania, które pomagają cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, kiedy warto zdecydować się na taki zabieg. 

Nawet jeśli jakiś ząb jest mocno uszkodzony, nie zawsze trzeba go od razu usuwać. Gabinety stomatologiczne oferują alternatywne metody, które są niezwykle skuteczne. O szczegóły najlepiej zapytać profesjonalnego dentystę, ponieważ on najlepiej dobierze leczenie. Jest parę wskazań do odbudowy zęba. Niektórymi z nich są słaba korona, jej nieprawidłowy wygląd, złamania lub leczenie kanałowe. Wiele osób decyduje się na takie zabiegi również w celu poprawy estetyki zębów. 

Uszkodzenie zęba

Odbudowa zęba jest konieczna, jeśli nastąpił jakiś uraz mechaniczny. Przy niewielkim ubytku często używa się kompozytu, a przy większym włókna szklanego. Ta druga metoda jest bardzo popularna. Jest też polecana do odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. Można ją wykonać nawet podczas jednej wizyty w gabinecie. Taki materiał jest trwały i estetyczny. Przy dużych uszkodzeniach wykorzystuje się korony protetyczne. Zazwyczaj są one nakładane na naturalny korzeń. Wykonanie takiej korony wymaga oszlifowania. Jest to jednak bardzo komfortowa opcja, która oprócz naturalnego wyglądu wzmacnia zęba. Zapewnia mu odpowiednią wytrzymałość. Taki zabieg polega na całkowitym przykryciu uszkodzonego zęba. Odtwarza się przy tym jego kształt i dobiera odpowiedni kolor. Dentyści często stosują korony porcelanowe. Odznaczają się one wysoką estetyką i wytrzymałością. 

Zaawansowana próchnica

Jednym z najczęstszych powodów, które zmuszają do obudowy zęba, jest próchnica. Szczególnie gdy występuje ona w zaawansowanym stadium. Po jej leczeniu zostaje ubytek, którego trzeba się pozbyć. Przy większym problemie nie wystarczy niestety zwykłe zaplombowanie. Czasami wymagany jest bardziej profesjonalny zabieg, szczególnie gdy zniszczenie tkanek jest rozległe. W takim przypadku często wybierane są korony. Taki proces jest dla pacjenta bezbolesny. Do jego wykonania trzeba jednak wybrać profesjonalne miejsce. Nowoczesny gabinet stomatologiczny powinien posiadać odpowiednie sprzęty, takie jak mikroskop czy frezarka protetyczna. Jeśli wyposażenie będzie wysokiej klasy, to przyniesie zdecydowanie mniejsze ryzyko związane z leczeniem. Odbudowy zęba nie należy się obawiać, ponieważ ma ona wiele zalet. Między innymi poprawia estetykę, ponieważ jest zrobiona bardzo dokładnie. Oprócz tego dużo materiałów jest odpornych na przebarwienia. Pomoże to utrzymać zęby w dobrym stanie przez dłuższy czas. 

Kwestie estetyczne

Powszechną metodą odbudowy zębów stał się bonding. Pozwala on w szybkim czasie poprawić ich kształt i kolor. Jest to nieinwazyjna technika, w której używa się żywicy kompozytowej. Przypilnuj, aby taki zabieg koniecznie wykonać u profesjonalisty. Musi mieć on odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Powinien również trzymać się zasad bezpieczeństwa oraz higieny. Osoba pracująca w ochronie zdrowia musi posiadać specjalny fartuch medyczny. Narzędzia, którymi wykonywane są wszelkie zabiegi, muszą być sterylne bądź jednorazowe. Bonding przynosi wiele korzyści, między innymi usunięcie trwałych przebarwień. Pomaga również przy nierównych zębach, jeśli na przykład jeden z nich jest za krótki w porównaniu do reszty. Efekt otrzymywany jest praktycznie od razu, więc pozwala to na genialną metamorfozę. Taka odbudowa jest polecana również przy diastemie, jeśli ktoś chce się jej pozbyć ze względów estetycznych. 

Zdjęcie główne: Jonathan Borba/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

19 − dwa =