Poradnik użytkownika: jak dbać o soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem?

Poradnik użytkownika: jak dbać o soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Niewłaściwe dbanie o soczewki kontaktowe może przysporzyć wiele problemów, szczególnie dla osób cierpiących na astygmatyzm. Dlatego stworzyliśmy ten poradnik, aby pomóc Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać, czyścić i dezynfekować soczewki, a także jak dokonać najlepszego wyboru pod kątem korekcji astygmatyzmu.

Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych

Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych jest kluczowe dla zdrowia Twoich oczu, zwłaszcza jeśli cierpisz na astygmatyzm. Soczewki powinny być przechowywane w specjalnym pojemniku, który jest regularnie czyszczony i wymieniany co 3 miesiące. Ważna jest także świeża ciecz do ich przechowywania, którą powinno się wymieniać codziennie.

Osoby z astygmatyzmem muszą zwracać szczególną uwagę na prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych, aby nie uszkodzić unikalnego kształtu soczewek, który koryguje ich wadę wzroku. W serwisie https://sklep.contempo.pl/soczewki-coopervision-c-1_59.html znajdziesz szeroki wybór soczewek firmy Cooper Vision, które są idealne dla osób z astygmatyzmem. Zwróć uwagę na odpowiednią pielęgnację soczewek, aby zapewnić sobie komfort i widzenie na najwyższym poziomie.

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek

Poprawne czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych są kluczowe dla ochrony zdrowia oczu, szczególnie dla osób z astygmatyzmem. Aby zapewnić maksymalną higienę i komfort, należy przestrzegać kilku kroków podczas czyszczenia soczewek.

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia bakterii na soczewki. Następnie soczewki powinny być delikatnie pocierane czystym palcem, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Pamiętaj, by unikać kontaktu soczewek z wodą z kranu, która może zawierać patogeny mogące prowadzić do infekcji. Używaj tylko specjalnie przeznaczonych do tego środków do czyszczenia soczewek kontaktowych.

  • Zawsze starannie płucz soczewki używając specjalnych płynów.
  • Przechowuj soczewki w czystym etui, pamiętając o regularnej jego wymianie.
  • Unikaj spania w soczewkach, chyba że są to soczewki zaprojektowane do noszenia nocnego.

Powyższe wskazówki dotyczące czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych pomogą utrzymać oczy w zdrowiu i komforcie, nawet jeśli masz astygmatyzm.

Wybór odpowiednich soczewek do korekcji astygmatyzmu

Wybór soczewek do korekcji astygmatyzmu to kluczowy element, który może przyczynić się do poprawy jakości naszego widzenia. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych do korekcji tej wady refrakcji.

  • Toryczne soczewki kontaktowe – są one najczęściej polecane osobom z astygmatyzmem. Mają specjalny kształt, który pozwala na korektę nieprawidłowego krzywienia rogówki.
  • Hybrydowe soczewki kontaktowe – to soczewki stanowiące kompromis między soczewkami twardymi a miękkimi. Zewnętrzna pierścieniowa część jest miękka – dla komfortu, a centralna – twarda, co zapewnia ostre widzenie.
  • Soczewki GP (Gas Permeable) – tzw. twardy, gazoprzepuszczalny materiał zapewnia bardzo dobre wyniki w korekcji astygmatyzmu, jednak mogą być one nieco mniej komfortowe niż soczewki miękkie.

Wybór soczewek kontaktowych powinien być skonsultowany z lekarzem okulistą, który na podstawie wyników badania wzroku doradzi najodpowiedniejszy rodzaj soczewek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*