Fakty i mity na temat usuwania zębów mądrości

Fakty i mity na temat usuwania zębów mądrości
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zęby mądrości – tak mówimy na ósemki, których usuwanie dla większości osób nie jest niczym przyjemnym. Oczywiście jest to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu, ale ono ustępuje po kilku godzinach i wtedy zaczyna się najgorsze, czyli opuchlizna i uciążliwy ból. Warto jednak przemyśleć usunięcie zębów mądrości. Poznaj fakty i mity na temat tego zabiegu!

Usuwanie ósemek jest zawsze bardzo bolesne – MIT

To powszechna opinia, która oczywiście jest nieprawdziwa. Zabieg ekstrakcji zębów mądrości odbywa się w znieczuleniu, więc żaden ból nie powinien być odczuwalny. Podczas wizyty u chirurga stomatologicznego możesz odczuwać dyskomfort, ponieważ dźwięki są nieprzyjemne a siła, z jaką lekarz napiera na ząb, jest duża.

Po każdym zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyku – MIT

To kolejna nieprawdziwa opinia krążąca wokół tematu usuwania ósemek. Jego zażywanie jest zalecane dla osób posiadających obniżoną odporność, ponieważ zmniejszy to ryzyko zakażenia. Wiele osób myśli że antybiotykoterapia będzie przeciwdziałała gorączce oraz obrzękowi, jednak nie jest to prawda. Podsumowując – antybiotyk po usunięciu ósemki nie jest wymagany. 

Można usunąć więcej niż jedną ósemkę na raz – FAKT

Usunięcie więcej niż jednego zęba mądrości za jednym razem jest możliwe, a nawet zalecane w przypadku zębów znajdujących się po jednej stronie. Może to być komfortowe dla pacjenta, ponieważ tym sposobem skróci proces usuwania wszystkich ósemek. Ból po zabiegu powinien być porównywalny. Nie zaleca się jednak usuwania wszystkich zębów na raz, ze względu na chociażby jedzenie podczas rekonwalescencji – powinno się przegryzać posiłki tą zdrową stroną. 

Zabieg usunięcia zębów mądrości może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym – FAKT

Można wykonać zabieg usunięcia zębów mądrości w znieczuleniu ogólnym, ale nie jest to zalecane. Powinno się na to decydować tylko w szczególnych przypadkach, kiedy znieczulenie miejscowe nie wystarczy. Narkoza niesie za sobą wiele skutków ubocznych, z którymi należy się zapoznać. Ponadto zabieg wykonany w narkozie wydłuża i utrudnia rekonwalescencję. 

Po zabiegu powinno się zostać w domu – FAKT

Jest to zdecydowanie prawda. Zabieg w zależności od tego, jak bardzo będzie skomplikowany, może nieść za sobą skutki inne niż tylko ból. Mogą pojawić się zawroty głowy, nudności oraz gorączka utrzymująca się kilka dni. Nie należy nastawiać się na to, że dzień po wizycie u chirurga można będzie wrócić w pełni sił do pracy. Nawet jeżeli objawem będzie jedynie ból szczęki i opuchlizna, to bardziej komfortowe będzie przeżycie tego w domowym zaciszu.

Na samą myśl o zabiegu usuwania ósemek prawie każdy odczuwa strach. Należy jednak pamiętać, że zęby, które są nieprawidłowo umiejscowione lub posiadające ubytki wpływają źle nie tylko na stan jamy ustnej, ale też całego organizmu. Im wcześniej pozbędziesz się tego problemu, tym lepiej!

Zdj. główne: Atikah Akhtar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*