Terapia pijawkami lekarskimi. Co warto o niej wiedzieć?

Terapia pijawkami lekarskimi. Co warto o niej wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pijawki lekarskie od dawna są wykorzystywane w medycynie. Wiele osób uważa ten sposób leczenia za dość kontrowersyjny, jednak jego skuteczność jest potwierdzona badaniami. Hirudoterapia, bo taką nazwę nosi naturalna metoda leczenia, która w swoim założeniu wykorzystuje pijawki. Co więcej, w niektórych krajach ta metoda została objęta oficjalną reguncjacją. 

Te małe pasożyty, które żywią się krwią kręgowców, mają bardzo cenną ślinę. Zawiera ona bowiem hirudynę, czyli substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi oraz histaminę, odpowiedzialną za rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Tym samym ślina pijawki jest znakomitym lekarstwem na różnego rodzaju choroby oraz schorzenia. Sprawdź, na jakie dolegliwości może pomóc terapia za pomocą lekarskich pijawek. 

Leczenie pijawkami przez wiele lat kojarzono głównie z metodą, którą posługiwali się znachorzy i szarlatani. Rozwój farmakologii sprawił, że tradycyjna medycyna rezygnowała z naturalnych sposobów leczenia na rzecz bardziej konwencjonalnych rozwiązań, jednak w ostatnim czasie trend ten zaczyna się odwracać. Naturalne terapie stają się świetnym uzupełnieniem leczenia. Jedną z nich jest właśnie “stawianie” pijawek, które po przyssaniu się do ciała mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Liczne badania na temat śliny pochodzącej z gruczołów pijawek potwierdzają, że substancje w nich zawarte mają właściwości prozdrowotne. Tego typu zwierzęta są hodowane w sterylnych warunkach i wykorzystywane jedynie do celów medycznych. Leczenie za pomocą hirudoterapii może w niektórych budzić lęk, jednak samo przystawianie pijawek jest bezbolesne. Na co właściwie pomagają kuracje, w których wykorzystuje się pijawki? 

Pijawki lekarskie i ich lecznicze właściwości 

Hirudoterapia 

Hirudoterapia to metoda polegająca na leczeniu z wykorzystaniem pijawek lekarskich. Kuracja polega na ułożeniu pasożytów w miejscach, które mają zostać poddane leczeniu. Pijawki przysysają się do nich, chcąc dostać się do krwi, jednocześnie wytwarzają przez gruczoły ślinowe substancję, która ma właściwości lecznicze i regenerujące. Ilość pijawek oraz czas sesji jest każdorazowo oceniany przez specjalistę i w dużej mierze zależy od rodzaju schorzenia. Warto wiedzieć, że zabiegi z udziałem pijawek nie są bolesne. Przed hirudoterapią nie należy nakładać na skórę perfumowanych balsamów, mydeł czy żeli, gdyż pijawki mogą nie przyssać się wówczas do ciała. 

Pijawki lekarskie, a żylaki 

Jednym z najpopularniejszych schorzeń, do którego leczenia wykorzystuje się pijawki, są żylaki. Hirudoterapia może stanowić metodę uzupełniającą leczenie farmakologiczne, dzięki czemu można uniknąć operacji. Pijawki mogą skutecznie pomóc w walce z zakrzepicą żylną, owrzodzeniem podudzia czy stanami zapalnymi skóry. Żylaki to bardzo bolesna choroba, które ma podłoże genetyczne, ale sprzyja jej również siedzący tryb życia. Żylaki na nogach często wyglądają nieestetycznie. Leczenie żylaków pijawkami może okazać się bardzo skuteczne, o ile terapia zostanie przeprowadzona we wczesnym stadium postępowania schorzenia. Przystawienie do nóg pijawek poprawia ukrwienie, dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione. Uczucie ciężkości w nogach może ulec zmniejszeniu, regularne zabiegi mogą zlikwidować obrzęki, a ból może być zniwelowany. Dodatkowo skóra na nogach będzie wygładzona i rozjaśniona. 

Na jakie inne schorzenia zaleca się leczenie pijawkami? 

Hirudoterapia znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, dlatego wykorzystywana jest do leczenia wielu schorzeń i chorób, m.in.:  

 • zapalenia stawów, 
 • choroby układu naczyniowego, 
 • reumatyzmu, 
 • zakrzepicy żylnej, 
 • miażdżycy,
 • nadciśnienia tętniczego, 
 • wrzodów żołądka,
 • chorób płuc, 
 • zapalenia rwy kulszowej,
 • regeneracji po zabiegach chirurgii plastycznej, 
 • ukrwienia kończyn u osób cierpiących na cukrzycę, 
 • zmniejszenia bólu przy kontuzji.

Przeczytaj też: CHLOROFIL DO PICIA – DLACZEGO AKTUALNIE WIĘKSZOŚĆ WPLATA GO DO SWOICH ZDROWOTNYCH RYTUAŁÓW?

Zdjęcie główne: shchus/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zalety mają naturalne kosmetyki?
Jakie zalety mają naturalne kosmetyki?
Szukasz sposobu na piękną cerę i skuteczną pielęgnację skóry? Poznaj kosmetyki naturalne oraz ich zalety.
Tagi
Ostatnie wpisy
Jak uzyskać piękne rzęsy?
Jak uzyskać piękne rzęsy?