Czy wiesz, w jaki sposób organizm ostrzega nas przed stresem?

Czy wiesz, w jaki sposób organizm ostrzega nas przed stresem?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ściśnięty żołądek, spocone dłonie, drżenie nóg – znasz to? To klasyczne objawy stresu, który może występować raz na jakiś czas, ale może być również długotrwały.Ten drugi może mieć bardzo krzywdzący wpływ na nasz organizm. Jakie symptomy wysyła nam organizm, aby nas ostrzec przed stresem? Podpowiadamy.

Stres jako choroba XXI wieku

Stres zawsze był i będzie obecny w życiu człowieka. Choć można próbować, to nie da się go całkowicie wyeliminować. W dzisiejszych czasach coraz częściej borykamy się z trudnymi sytuacjami, które wywołują tę niekorzystną reakcję. Na pojawienie się stresu w naszym życiu wpływa inna poważna choroba, mianowicie depresja. Istnieją dwa rodzaje stresu: stres pozytywny i negatywny. Jak je rozróżnić?

Stres pozytywny to rodzaj mobilizującego stresu. Pozwala na wykorzystanie maksimum swoich sił podczas istotnych wydarzeń. Natomiast stres negatywny to ten, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Uniemożliwia koncentrację, zaburza logiczne myślenie oraz kreatywność.

Warto wspomnieć, że najbardziej niebezpieczny rodzaj stresu to ten długotrwały. Zagnieżdża się głęboko w podświadomości i powoli, ale skutecznie rujnuję naszą psychikę.

Jak rozpoznać stres negatywny?

Początkowo nie jest to łatwe, ponieważ jego objawy nie różnią się znacząco od objawów zwykłego poddenerwowania. Należy jednak zwrócić uwagę na następujące symptomy:

  • nadpotliwość;
  • kołatanie serca;
  • nagła biegunka;
  • wymioty;
  • drżenie rąk i nóg;
  • ciągły lęk.

Co się dzieje w organizmie, gdy się stresujemy?

Odczuwane przez nas objawy stresu są wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ wewnątrz organizmu również zachodzą niepokojące procesy. Dochodzi do rozszerzenia dróg oddechowych. Przyspiesza akcja serca, co powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Co więcej, rozszerzają się naczynia krwionośne, a naczynia w innych narządach ulegają zwężeniu. W reakcji stresowej biorą udział trzy układy: nerwowy, odpornościowy i hormonalny.

Jakie są skutki długotrwałego stresu?

Przyrost masy ciała

Stres powoduje wyrzut kortyzolu we krwi. Z tej przyczyny organizm nie może przetworzyć cukru we krwi, co powoduje podniesienie poziomu glukozy, a w efekcie prowadzi do cukrzycy i otyłości.

Wysypka

Długotrwały stres powoduje wydzielanie zbyt dużej ilości histaminy. Z tego powodu na skórze może powstać wysypka lub nasilić się trądzik.

Bóle głowy

Stres prowadzi do powstania silnych, napięciowych bólów głowy, szczególnie tych zlokalizowanych w okolicach potylicy.

Problemy z sercem

Stres jest główną przyczyną zawału mięśnia sercowego. Niepokojącymi objawami są problemy z oddychaniem, kłucie w klatce piersiowej i odczuwanie ciągłego niepokoju.

Problemy z żołądkiem

Stres prowadzi do choroby wrzodowej żołądka. Co więcej, wywołuje biegunkę, problemy z apetytem, zgagę oraz zaparcia.

Zdj. główne: JESHOOTS.COM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać i prawidłowo używać bletki do palenia?
Jak wybrać i prawidłowo używać bletki do palenia?
Ten artykuł zawiera praktyczne porady i wskazówki na temat wyboru i użytkowania bletedo palenia. Dowiedz się więcej o różnych typach papierków, ich właściwościach i technikach prawidłowego ich użytkowania.
Ostatnie wpisy