Jak objawia się zapalenie miazgi zęba?

Jak objawia się zapalenie miazgi zęba?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Miazga zęba to silnie unaczyniona i unerwiona tkanka, która znajduje się w jego jamie. Z tego względu wszelkie jej infekcje lub uszkodzenia są niezwykle bolesne i wywołują ogromny dyskomfort. Zapalenie miazgi zęba trzeba jak najszybciej zgłosić specjaliście w celu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia. Jakie są jednak objawy wskazujące na zapalenie tej wrażliwej tkanki?

Przyczyny i objawy zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi zęba to stan chorobowy, który jest zazwyczaj powikłaniem próchnicy. Nieleczona infekcja bakteryjna postępuje, a chorobotwórcze drobnoustroje wnikają coraz głębiej w struktury zęba, prowadząc do stanu zapalnego kolejnych tkanek. Z czasem może dochodzić do nieodwracalnych uszkodzeń, których można się pozbyć tylko poprzez całkowite usunięcie obumarłej tkanki podczas leczenia kanałowego lub nawet ekstrakcję zęba.

Pierwszym objawem, który powinien skłonić nas do wizyty u stomatologa, jest ból nasilający się podczas jedzenia i picia. Szczególnie intensywne dolegliwości pojawiają się w momencie spożywania zimnych napojów lub lodów. Z czasem ból pojawia się bez czynnika zewnętrznego i utrzymuje się niemal cały czas. W określonych sytuacjach dochodzi do jego nasilenia, na przykład podczas spania. Zapalenie miazgi zębowej to infekcja bakteryjna, dlatego często pojawiają się symptomy charakterystyczne dla stanu zapalnego – osłabienie, gorączka, czy ból mięśni.

Leczenie zapalenia miazgi zębowej

Przed podjęciem decyzji o wyborze strategii leczenia, stomatolog musi ocenić stopień zaawansowania procesu chorobowego. Najczęściej wybieraną formą obrazowania diagnostycznego jest wykonanie zdjęcia panoramicznego RTG – tak zwany pantomogram Warszawa można wykonać w placówce XRAY. Dopiero szczegółowe zdjęcie rentgenowskie może wskazać, jak daleko sięgają zmiany wywołane przez drobnoustroje. Dzięki niemu dentysta może stwierdzić, czy proces chorobowy jest odwracalny, czy też nie. Na https://xray.pl/ dostępne są szczegółowe informacje na temat tego badania.

W przypadku zmian, które możliwe są jeszcze do cofnięcia, usuwa się zainfekowaną tkankę podczas borowania i na kilka miesięcy umieszcza się w zębie opatrunek. Po jego wyciągnięciu można wypełnić ubytek. Nieodwracalne zapalenie miazgi zęba jest zdecydowanie trudniejsze do wyleczenia. Zazwyczaj stosuje się leczenie kanałowe, które polega na całkowitym usunięciu obumarłej tkanki i dokładnym wyczyszczeniu kanału. Niestety, zdarzają się przypadki, w których jedyną możliwą opcją jest ekstrakcja zęba. Dlatego nie można ignorować objawów stanu zapalnego w jamie ustnej i niezwłocznie po ich pojawieniu udać się do stomatologa. Dzięki temu mamy większą szansę na uratowanie zęba i zachowanie pięknego uśmiechu.

Groźne powikłania stanów zapalnych jamy ustnej

Nieleczone zapalenie miazgi może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla całego organizmu. Rozprzestrzeniające się bakterie odpowiedzialne za stan zapalny mogą atakować kolejne zęby i inne tkanki. W efekcie czego dochodzi do podniesienia temperatury ciała i znacznego osłabienia organizmu. Zainfekowana tkanka może zacząć obumierać, przez co niemożliwe staje się jej uratowanie. 

Czasami pojawiają się niezwykle niebezpieczne powikłania, takie jak na przykład ropnie. Ich pęknięcie stanowi ryzyko przenoszenia mikroorganizmów w ogromnej ilości na otaczające tkanki i prowadzić do groźnego zapalenia okostnej. Z tego względu pozornie niezbyt poważne infekcje w jamie ustnej mogą mieć bardzo dotkliwe konsekwencje dla ludzkiego zdrowia.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 sposobów, dzięki którym uda Ci się rzucić palenie
5 sposobów, dzięki którym uda Ci się rzucić palenie
Jak rzucić palenie? Bez wątpienia nie jest to proste, ale także nie niemożliwe. Poznaj sprawdzone sposoby, których połączenie da Ci spore szanse w walce z tym szkodliwym nałogiem.
Ostatnie wpisy