Czy wiesz, jak starzeje się układ pokarmowy?

Czy wiesz, jak starzeje się układ pokarmowy?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zewnętrzne oznaki starzenia się organizmu zauważamy gołym okiem – pierwsze zmarszczki, matowa cera czy siwiejące włosy to najbardziej oczywiste z nich i robimy wszystko, by zapobiec ich powstawaniu. Może nie pamiętamy o tym na co dzień, ale proces ten odbywa się również wewnątrz nas.

Przewód pokarmowy – jaka jest jego budowa i za co właściwie odpowiada?

Zanim sprawdzisz, na czym dokładnie polega starzenie się układu pokarmowego, warto przypomnieć sobie, z czego jest zbudowany oraz jakie funkcje mają poszczególne jego elementy. Poniżej przedstawiamy te, o których zmianach informować będzie tekst.

  1. Jama ustna – w niej pobrany pokarm zostaje rozdrobniony i zmiażdżony, a następnie wstępnie strawiony przy udziale śliny wydzielanej z gruczołów nazywanych śliniankami.
  2. Przełyk – ten element przewodu transportuje pożywienie z jamy ustnej do żołądka, nie zachodzą w nim żadne procesy trawienne. Jest wspólnym odcinkiem dróg pokarmowych i oddechowych.
  3. Żołądek – w nim zostaje zgromadzone jedzenie, które następnie ulega przetworzeniu i wyjałowieniu.
  4. Wątroba – to gruczoł pokarmowy wydzielający żółć. Pełni ona istotną rolę w procesie trawienia tłuszczów. Wątroba gromadzi oprócz tego żelazo i niektóre witaminy oraz usuwa z krwi nadmiar substancji odżywczych. Nadmiar glukozy przekształca w glikogen, który później magazynuje. Zbyt dużą ilość aminokwasów przemienia z kolei w mocznik i kwasy tłuszczowe.
  5. Trzustka – również jest gruczołem pokarmowym. Jej funkcja polega na wytwarzaniu soku trzustkowego, w którego skład wchodzą enzymy trawiące kolagen i białka, a także produkujące insulinę i glukagon czy rozkładające kwasy nukleinowe.
  6. Jelito cienkie – odpowiada za trawienie pokarmów, po którym następuje wchłonięcie pochodzących z nich składników odżywczych do limfy oraz krwi.
  7. Jelito grube – w nim niestrawione resztki pokarmu zostają przekształcone w kał, a witaminy, woda i aminokwasy – zwrotnie wchłonięte. Namnażają się tu także drobnoustroje odpowiadające za produkcję niektórych witamin.

Jakim zmianom ulegają poszczególne elementy przewodu pokarmowego?

Przede wszystkim w pewnym wieku przemiana materii zaczyna zachodzić dużo wolniej, niż u osoby młodej. Skutkiem tego jest łatwo dostrzegalne zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego, a co za tym idzie – także apetytu. Jak widzisz, jego brak nie musi (choć może!) świadczyć o chorobie. Na skutek zmian wstecznych dochodzi także do przekształceń w procesie wchłaniania pokarmów. W naturalny sposób zaczyna się pojawiać paradontoza oraz próchnica, a zęby zaczynają wypadać. Rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmów staje się wolniejsze, mniej dokładne ze względu na obniżenie ilości wydzielanej śliny, co wpływa niekorzystnie na trawienie pokarmów (szczególnie to początkowe, rozpoczynające się już w ustach).

W wyniku starzenia się przewodu pokarmowego bardzo możliwe jest wystąpienie zmniejszenia lub całkowitego zaniku wydzielania laktazy, nazywanego hipolaktazemią. Wiąże się ona ze skłonnością do powstawania wzdęć i zwiększonego wytwarzania gazów jelitowych, dlatego osoby nią dotknięte powinny spożywać mniej produktów zawierających laktozę, niż przed jej wystąpieniem.

U osób starszych pojawią się ponadto problemy z węchem i smakiem oraz zaburzenia czucia. Jest to kolejna przyczyna spadku apetytu, często wiążąca się z jedzeniem produktów zbyt słabo przyprawionych lub takich, których data przydatności do spożycia już minęła. Równocześnie osoby w podeszłym wieku mogą przejawiać niechęć do żywności bogatej w wartościowe składniki odżywcze.

W wyniku bezkwaśności żołądka w jelicie cienkim mogą zacząć się zbyt szybko namnażać bakterie. To z kolei grozi niedożywieniem organizmu oraz prowadzi do zaburzeń wchłaniania. Szczególnie często procesy te pojawiają się u osób po różnego rodzaju operacjach.

Z wiekiem gruczoły wydzielnicze zaczną ulegać stopniowemu zanikowi, czego skutkiem będą zaburzenia działania całego przewodu pokarmowego. Praca zarówno jego, jak i zachodzących w nim ruchów o charakterze perystaltycznym zostanie znacznie spowolniona, co z kolei spowoduje problemy z zaparciami oraz opróżnianiem żołądka.

Trzustka z kolei staje się wyraźnie osłabiona i przestaje wydzielać taką samą ilość enzymów trawiennych. Przyczynia się to wystąpienia problemów z trawieniem, co w związku z powstawaniem insuliny może skutkować zachorowaniem na cukrzycę typu drugiego.

Starzenie się układu pokarmowego prędzej czy później dotknie każdego z nas, tak samo jak siwienie, wypadanie włosów czy pojawianie się na skórze twarzy i dekoltu zmarszczek. Warto wiedzieć, że jest to naturalny proces, niekoniecznie wiążący się z chorobą. Można natomiast odpowiednio się do niego przygotować, aby przy pierwszych jego objawach nie czuć niepokoju i być świadomym tego, że mimo nich można dalej żyć komfortowo.

Przeczytaj też: TE TRENDY ZDROWOTNE BĘDĄ HITEM 2021 ROKU

Zdjęcie główne: sdecoret/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dla kogo przeznaczony jest trening EMS?
Dla kogo przeznaczony jest trening EMS?
Chcesz zacząć trening EMS, jednak nie wiesz, czy jest dla ciebie? Zobacz, dla kogo przeznaczony jest ten trening.
Ostatnie wpisy
Jak uzyskać piękne rzęsy?
Jak uzyskać piękne rzęsy?