Jak utrzymać zdrowie i formę przez całe życie? Sprawdź

Jak utrzymać zdrowie i formę przez całe życie? Sprawdź
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Być może nie zdajemy sobie sprawy, że o nasze zdrowie i formę należy dbać przez całe życie. Co prawda w inny sposób będzie robiła to osoba dwudziestoletnia, a w inny pięćdziesięcioletnia. Warto jednak pamiętać, że każde podjęte działanie będzie miało wpływ na naszą przyszłość. O czym należy pamiętać przez wszystkie lata życia, by cieszyć się dobrą formą i zdrowiem?

W wieku 20 lat

Gdy mamy 20 lat, chwytamy życie garściami i próbujemy czerpać z niego jak najwięcej. Zwykle nie zastanawiamy się nad naszym zdrowiem ani tym, co będzie za 50 lat. Choć nasz organizm w tym wieku jest zazwyczaj młody i silny, nie można pozwolić na przeforsowanie go.

20 lat to wiek, kiedy najszybciej możemy zbudować naszą masę mięśniową i wzmocnić układ mięśniowo-szkieletowy. Warto więc wprowadzić do swojej rutyny ćwiczenia aerobowe, jak np. jazda na rowerze, bieganie czy brzuszki. W tak młodym wieku łatwo jednak wpaść w pułapkę przetrenowania, która niestety może skończyć się zbytnim obciążeniem organizmu.

W wieku 30 lat

Gdy mamy 30 lat, proces syntezy białek w naszym organizmie zachodzi nieco wolniej. Dlatego też nasz organizm potrzebuje trochę więcej czasu na regenerację. Warto więc w swoim planie treningowym zagospodarować dni na odpoczynek i przeznaczyć je np. na spacer lub jogę. 

W wieku 30 lat zaczyna spadać siła mięśniowa i gęstość kości. Warto więc rozważyć trening siłowy, który zmusi nas do dźwigania ciężaru swojego ciała. Wpływa on korzystnie na nasze nogi, kręgosłup i nadgarstki, zmniejszając ryzyko ewentualnego złamania.

Dla wielu kobiet trzydziestka to czas na potomstwo. Po ciąży warto dać swojemu ciału czas na przystosowanie się do nowej sytuacji i nie forsować się treningami po porodzie.

W wieku 40 lat

W tej dekadzie życia u ludzi następuje zahamowanie wydzielania się somatotropiny, czyli hormonu wzrostu. Jest on odpowiedzialny m.in. za podział komórek, regenerację oraz metabolizm tłuszczu. W tym wieku możemy doświadczyć spadku masy mięśniowej, przyrostu tkanki tłuszczowej oraz obniżenia poziomu energii. 

W tym wieku powinniśmy postawić na zwiększenie suchej masy mięśniowej poprzez treningi funkcjonalne. Skupiają się one na dużych partiach mięśniowych i pozwalają na spalanie większej ilości kalorii. Nie należy trenować więcej niż trzy razy w tygodniu. Ważny jest również czas przeznaczony na odpoczynek i regenerację.

W wieku 50 lat

Gdy człowiek wkracza w wiek 50 lat, w jego ciele dokonuje się największy przewrót hormonalny od okresu dojrzewania. Wzrasta też ryzyko wystąpienia chorób serca, dlatego warto szczególnie o siebie zadbać. Rodzajów aktywności fizycznej, jaką można podejmować w tym wieku, jest mnóstwo: pływanie, nordic walking, jazda na rowerze, joga, pilates… Można również spróbować treningów rozciągających i z obciążeniem własnego ciała.

W wieku 60 lat

Gdy mamy 60 lat na własnej skórze doświadczamy, że z wiekiem nasze stawy stają się jakby mniej naoliwione. Warto więc podjąć aktywność fizyczną, która pomoże pokonać ból stawów, lecz jednocześnie ich zbytnio nie obciąży. Nie muszą to być bardzo obciążające ćwiczenia. Wystarczą spacery, jazda na rowerze, a nawet wchodzenie po schodach. W tym wieku warto również pracować nad swoją równowagą, np. wspinać się na palce przy ścianie lub robić przysiady na krzesło.

Zdj. główne: Caju Gomes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Selena Gomez opowiada o swoich modowych wpadkach
Selena Gomez opowiada o swoich modowych wpadkach
Stylistyczne wpadki Seleny Gomez omawiane przez samą piosenkarkę. Sprawdź, w jakich outfitach Selena nie prezentowała idealnie na przestrzeni ostatnich lat.
Ostatnie wpisy